Radio Białystok | Wiadomości | Radni sejmiku przyjęli budżet województwa na 2021 r.

Radni sejmiku przyjęli budżet województwa na 2021 r.

autor: Renata Reda

21.12.2020, 16:09, akt. 16:31

Więcej pieniędzy na transport kolejowy i samochodowy oraz utrzymanie - mimo pandemii - wydatków na różne publiczne placówki. To założenia przyszłorocznego budżetu województwa podlaskiego. Sejmik uchwalił go głosami także części opozycyjnych radnych.

fot. Mateusz Duchnowski / UMWP
fot. Mateusz Duchnowski / UMWP


0:00
0:00
Radni sejmiku przyjęli budżet województwa na 2021 r. - relacja Renaty Redy | Pobierz plik.


Problemy z odsłuchem?

Częstym problemem przy wyświetlaniu playera jest używanie Adblocka.
Dłuższe dźwięki na niektórych wersjach przeglądarki Chrome są ucinane.

Przyjęty w poniedziałek (21.12) przez radnych sejmiku województwa podlaskiego budżet zakłada 88,4 mln zł deficytu. Dochody mają wynieść 545,8 mln zł, zaś wydatki 634,3 mln zł. W pierwszym czytaniu budżetu była mowa o 97 mln zł deficytu, ale ostatecznie zaplanowano mniejszy.

19 radnych głosowało za przyjęciem budżetu

W sejmiku większość ma Zjednoczona Prawica. Za przyjęciem budżetu głosowało 19 radnych, siedmiu przeciw było, czterech wstrzymało się od głosu. Przeciwko głosował klub Koalicji Obywatelskiej, PSL zapowiadało głosowanie "odpowiedzialne i pragmatyczne w poczuciu odpowiedzialności za przyszłość województwa i jego mieszkańców".

Projekt budżetu na 2021 r. pozytywnie zaopiniowała Regionalna Izba Obrachunkowa. Skarbnik województwa Paweł Jungerman zaznaczył, że Izba zwraca uwagę na trzymanie dyscypliny finansowej, zwłaszcza w długoletniej perspektywie.

Deficyt ma być pokryty środkami z różnych źródeł. Główne to 38 mln zł kredytu (pierwotnie planowano 47 mln zł kredytu) oraz środki ze spłat wcześniejszych pożyczek, wolnych środków. Dług województwa - na 1 stycznia 2021 r. ma wynieść 288,7 mln zł.

Nowością jest fundusz wsparcia gmin i powiatów

Nowością w budżecie jest fundusz wsparcia gmin i powiatów, na który ma być przeznaczone nie jak planowano wcześniej 10, a 13 mln zł.

Według wcześniej prezentowanych danych, 38 mln zł będzie przeznaczonych na transport kolejowy, 40 mln zł na remonty na drogach wojewódzkich, a kolejne 67,5 mln zł ma być przeznaczone na wkłady własne do inwestycji na drogach dofinansowanych z UE, 25,5 mln zł na ochronę zdrowia, 75 mln zł na kulturę i ochronę dziedzictwa. Na remont Teatru Dramatycznego samorząd dostał 26 mln zł z rządowego Funduszu Inwestycji Lokalnych.

Marszałek: budżet jest stabilny i prorozwojowy

Marszałek województwa podlaskiego Artur Kosicki (PiS) mówił, że budżet na 2021 r. jest stabilny i prorozwojowy, nakierowany na inwestycje w człowieka, bo taki może być najlepszy w związku z kończąca się jedną, a zaczynającą nową perspektywą finansową UE oraz negocjowaniem nowych programów, z których region chce korzystać. Skarbnik poinformował, że środki unijne w tym budżecie stanowią 16,1 proc. w strukturze dochodów.


Wiecie państwo dokładnie o tym, że jest negocjowana nowa perspektywa unijna i dlatego nie mamy tak dużych wydatków inwestycyjnych, bo ich mieć nie możemy. De facto tworzą się ramy finansowe UE na przyszłe lata i korzystamy tylko i wyłącznie z tego, że realizujemy zobowiązania czy inwestycje unijne, które państwo żeście zapoczątkowali, które uważamy, że były słuszne i je realizujemy - mówił marszałek Kosicki. 


Marszałek dodał, że najważniejsze są inwestycje w ochronę zdrowia, drogi, transport.

Artur Kosicki zaznaczył, że budżet na 2021 r. - jak każdy budżet - będzie się zmieniał i ewoluował, a deficyt "nie jest niczym nadzwyczajnym" i ciężko go na koniec perspektywy finansowej zaplanować. Deklarował jednak, że zarząd województwa będzie tego deficytu pilnował. Marszałek zapewniał, że budżet jest planowany "roztropnie". 


Staramy się, żeby wszystko wyglądało realnie - mówił Artur Kosicki.


Wiceprzewodniczący sejmiku Łukasz Siekierko mówił w imieniu klubu PiS, że budżet pozwoli na powrót na "szybką ścieżkę rozwoju" regionu z zachowaniem bezpieczeństwa, zabezpieczeniem wykonywania zadań o strategicznym, najważniejszym znaczeniu.

Radni KO przeciwko przyjęciu budżetu

Przeciwko przyjęciu budżetu byli radni KO. Przewodniczący tego klubu Karol Pilecki mówił, że nie do przyjęcia jest wysoki deficyt oraz to, że 47 mln zł z tej kwoty ma być pokryte z kredytu. Mówił, że pod względem kwot jest to jeden z najmniejszych budżetów regionu, mimo iż wiadomo, że bieżące fundusze unijne kończą się. Oceniał, że brakuje jasnych kryteriów, na jakich wsparcie mają dostawać gminy i powiaty, i na to KO się nie zgadza. KO nie poparła także budżetu ze względu na - jak mówił Pilecki - niski poziom inwestycji.

Szef klubu radnych PSL: budżet za mało elastyczny

Szef klubu radnych PSL Cezary Cieślukowski zwracał uwagę, że budżet województwa jest za mało elastyczny, bo dochody tylko w 27 proc. to dochody własne województwa, reszta to różne subwencje, "zbiór różnych wpływów". Ocenił, że budżet jest jednym z najskromniejszych w ostatnich latach, budżetem "utrzymania stanu istniejącego, a nie rozwoju". Cezary Cieślukowski mówił, że coraz bardziej widać, że o wielu kwestiach dotyczących rozwoju regionu będzie się decydować na szczeblu rządowym, a nie regionalnym, bo wiele funduszy jest centralizowanych.

źródło: PAP | red: bs

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z iOS

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z Androidem

Przeczytaj, zanim skomentujesz

ZOBACZ TEŻ:


Podlascy radni mają uchwalić budżet województwa na przyszły rok

21.12.2020, 06:59

Budżetu województwa na przyszły rok mają w poniedziałek (21.12) uchwalić podlascy radni. Więcej pieniędzy niż w mijającym roku zaplanowano na ochronę zdrowia i transport.


Marszałek Artur Kosicki podsumował tegoroczne działania zarządu województwa podlaskiego

11.12.2020, 13:36

Sukces to wsparcie przedsiębiorców w pandemii i plany utrzymania wydatków w przyszłorocznym budżecie. Porażka, to brak planowanego na ten rok pozwolenia na budowę centrum diagnostyki i leczenia raka piersi – Breast Cancer Unit w Białymstoku. W ten sposób marszałek województwa podlaskiego Artur Kosicki podsumował tegoroczne działania zarządu województwa.


Będzie mniej dochodów, ale również wydatków - to założenia projektu nowego budżetu województwa podlaskiego

7.12.2020, 18:34

Nieco ponad 545 milionów złotych dochodów i niemal 100 milionów złotych więcej wydatków – to założenia przyszłorocznego budżetu województwa podlaskiego, o którym dyskutowali dziś radni podlaskiego sejmiku.

ZNAJDŹ NAS

REKLAMA
OiFP BRZYDKI KACZOREK

REKLAMA
OiFP PAJACE / RYCERSKOŚĆ WIEŚNIACZA, R. LEONCAVALLO / P. MASCAGNI

Wybory do Parlamentu Europejskiego 2024

REKLAMA
STARE DOBRE MAŁŻEŃSTWO OIFP

REKLAMA
CARMINA BURANA KONCERT ORATORYJNY OIFP

Podlaskie Centrum Produktu Lokalnego

Gala XX edycji Podlaskiej Marki, fot. Sylwia Krassowska
REGION
24.05.2024, 07:34, akt. 25.05.2024, 13:18

Finał Podlaskiej Marki już za nami [zdjęcia]źródło: www.radio.bialystok.pl

Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok