Radio Białystok | Wiadomości | Będzie mniej dochodów, ale również wydatków - to założenia projektu nowego budżetu województwa podlaskiego

Będzie mniej dochodów, ale również wydatków - to założenia projektu nowego budżetu województwa podlaskiego

autor: Ryszard Minko

7.12.2020, 18:34, akt. 19:32

Nieco ponad 545 milionów złotych dochodów i niemal 100 milionów złotych więcej wydatków – to założenia przyszłorocznego budżetu województwa podlaskiego, o którym dyskutowali dziś radni podlaskiego sejmiku.

fot. Joanna Szubzda
fot. Joanna Szubzda


0:00
0:00
Projekt budżetu województwa podlaskiego - relacja Ryszarda Minko | Pobierz plik.


Problemy z odsłuchem?

Częstym problemem przy wyświetlaniu playera jest używanie Adblocka.
Dłuższe dźwięki na niektórych wersjach przeglądarki Chrome są ucinane.

Marszałek województwa Artur Kosicki przekonywał, że prawie 640 milionów złotych trafi tam, gdzie są one najbardziej potrzebne - między innymi 53 miliony złotych przewidziano na transport drogowy i kolejowy, 25,5 miliona złotych na ochronę zdrowia oraz 75 milionów złotych na kulturę. 

Referując projekt marszałek odniósł się też do zapowiedzi polskiego weta do dyskutowanego budżetu Unii Europejskiej. Powiedział, że wykonanie przyszłorocznego budżetu nie jest w żadnym stopniu powiązane z negocjowaną perspektywą finansową Unii Europejskiej na lata 2021-27. Stwierdził też, że „w sprawach europejskich trzeba stać na twardym stanowisku” oraz że samorządy powinny wspierać rząd w negocjacjach, a „jako samorząd wojewódzki nie powinniśmy się do tego mieszać”. W ten sposób pośrednio odniósł się do propozycji radnych Polskiego Stronnictwa Ludowego, którzy chcieli, by na sesji poddano pod głosowanie uchwałę wzywającą premiera do głosowania za przyjęciem wieloletnich ram finansowych Unii Europejskiej.

Na te słowa marszałka z Prawa i Sprawiedliwości zdecydowanie zareagował radny Koalicji Obywatelskiej Jarosław Dworzański. 


Te pieniądze są nam wszystkim bardzo potrzebne. Bo nawet jeżeli przyszłoroczny budżet uda się Panu zapiąć, to patrząc na poziom zadłużenia województwa, za dwa lata tego województwa nie będzie. Te pieniądze są nam bardzo potrzebne, i każdy odpowiedzialny samorządowiec tak by się wypowiadał – mówił Jarosław Dworzański.


Za kontrowersyjny pomysł uznano też plan utworzenia Funduszu Wsparcia Gmin i Powiatów, na co miałoby być przeznaczone 10 milionów złotych. Obiekcje części radnych wzbudził brak regulaminu przyznawania dofinansowań dla samorządów niższego szczebla. Marszałek zapowiedział, ze taki regulamin będzie określony, ale o przyznawaniu pieniędzy mają decydować radni w głosowaniach.

Dziś też kontynuowano obrady nadzwyczajnej sesji sejmiku województwa podlaskiego zwołanej na wniosek radnych Koalicji Obywatelskiej. W planach był wybór wiceprzewodniczących sejmiku, jednak wnioskodawcy zdecydowali się zrezygnować z tego punktu obrad.

| red: wsz, bs

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z iOS

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z Androidem

Przeczytaj, zanim skomentujesz

ZOBACZ TEŻ:


W szpitalu wojewódzkim w Białymstoku powstał oddział covidowy

4.12.2020, 12:32

Oddział dla pacjentów zakażonych koronawirusem powstał w szpitalu wojewódzkim w Białymstoku. Na razie przygotowano tam 45 łóżek, w najbliższym czasie przybędzie 40 kolejnych.


Przyznano nagrody artystyczne marszałka woj. podlaskiego

2.12.2020, 16:06

Aktorka Justyna Godlewska, społecznik Cezary Chwicewski i dyrektorka Muzeum Przyrody-Dworu Lutosławskich w Drozdowie Anna Archacka, znaleźli się wśród siedmiu laureatów tegorocznej nagrody artystycznej marszałka woj. podlaskiego.


Artur Kosicki

1.12.2020, 08:25

"Za wcześnie jest o tym mówić, ale na pewno będą to pieniądze rekordowe, bo kwestii związanych ze wsparciem jest bardzo dużo" - mówi o przyszłej perspektywie unijnej marszałek Artur Kosicki.


Podlaskie wsparło firmy 185 mln zł na walkę ze skutkami pandemii

5.11.2020, 19:03

185 mln zł trafiło dotąd do mikro-, małych i średnich firm w Podlaskiem w ramach Podlaskiego Pakietu Gospodarczego - podsumował w czwartek (5.11) po południu na sesji sejmiku województwa marszałek Artur Kosicki. Wsparcie dostało 9 tys. firm, uratowano ok. 18 tys. miejsc pracy.


Kolejna przerwa w nadzwyczajnej sesji sejmiku

5.11.2020, 18:59

Wyjście z sali obrad części radnych po raz drugi przerwało sesję nadzwyczajną sejmiku województwa podlaskiego.


Działacze PSL-u pytają, czy nasz region jest przygotowany na nagły wzrost zachorowań

5.11.2020, 16:16

Czy region jest przygotowany na kilkutysięczny dzienny wzrost liczby chorych na koronawirusa? O to pytają radni PSL-u w sejmiku województwa podlaskiego. 

ZNAJDŹ NAS

REKLAMA
OiFP BRZYDKI KACZOREK

REKLAMA
OiFP PAJACE / RYCERSKOŚĆ WIEŚNIACZA, R. LEONCAVALLO / P. MASCAGNI

Wybory do Parlamentu Europejskiego 2024

REKLAMA
STARE DOBRE MAŁŻEŃSTWO OIFP

REKLAMA
CARMINA BURANA KONCERT ORATORYJNY OIFP

Podlaskie Centrum Produktu Lokalnego
fot. Sylwia Krassowska
REGION
24.05.2024, 07:34, akt. 25.05.2024, 00:49

Finał Podlaskiej Marki już za nami
źródło: www.radio.bialystok.pl

Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok