Radio Białystok | Wiadomości | Przyznano nagrody artystyczne marszałka woj. podlaskiego

Przyznano nagrody artystyczne marszałka woj. podlaskiego

2.12.2020, 16:06, akt. 18:05

Aktorka Justyna Godlewska, społecznik Cezary Chwicewski i dyrektorka Muzeum Przyrody-Dworu Lutosławskich w Drozdowie Anna Archacka, znaleźli się wśród siedmiu laureatów tegorocznej nagrody artystycznej marszałka woj. podlaskiego.

Marszałek nagrodził podlaskich twórców, źródło: UMWP
Marszałek nagrodził podlaskich twórców, źródło: UMWP


Nazwiska nagrodzonych ogłoszono w środę (2.12). Doroczne nagrody marszałka przyznawane są za osiągnięcia w dziedzinie twórczości artystycznej, upowszechniania i ochrony kultury. Otrzymują je osoby szczególnie zasłużone dla kultury województwa podlaskiego. W tym roku, ze względu na pandemię koronawirusa, ogłoszenie laureatów odbyło się online.Dzisiaj przyznajemy siedem nagród w wysokości 9 tys. zł dla państwa, za to, co wykonujcie, za to, czym się zajmujecie. I cieszę się, że nie jest to tylko czasami wasza praca, ale też pasja i całe życie, które jest poświęcone temu, co robicie dla naszego województwa, dla rozwoju kultury w naszym województwie 

- mówił na spotkaniu z laureatami, z którymi połączono się internetowo, marszałek województwa podlaskiego Artur Kosicki.


Podkreślił, że nagrodzeni zajmują się "naprawdę wspaniałymi rzeczami" i podejmują trudne wyzwania. "Mam nadzieję, że ta skromna nagroda od zarządu województwa podlaskiego pomoże państwu w realizowaniu państwa marzeń, państwa planów" - dodał Kosicki. Pogratulował nagrodzonym i dodał, że są oni wizytówką województwa.

Za całokształt dokonań w dziedzinie literatury nagrodę otrzymała poetka i fotografka Janina Osewska. Ma w swoim dotychczasowym dorobku siedem tomików poezji i jeden album fotograficzny. Jej wiersze były tłumaczone na wiele języków; jest założycielką fundacji "Słowo i obraz".

Za całokształt działalności artystycznej nagrodzono dyrygenta Fryderyka Nowickiego. Był nauczycielem muzyki i dyrygentem chóru szkolnego liceum w Łapach, założył też orkiestrę dętą w tej szkole.

Laureatką za 20 lat pracy na deskach Teatru Dramatycznego im. Aleksandra Węgierki w Białymstoku została aktorka Justyna Godlewska-Kruczkowska. Ma na swoim koncie kilkadziesiąt ról w białostockim teatrze. Jako pedagog prowadzi też warsztaty dla dzieci i młodzieży.

Nagrodzono też Zespół Folklorystyczny "Narwianie", który w tym roku obchodzi 65-lecie istnienia.

Wśród nagrodzonych znalazł się też badacz prof. Aleksander Naumow, którego wyróżniono za "działalność na rzecz upowszechniania kultury Podlasia w kraju i za granicą".

Nagrodzono też dyrektorkę Muzeum Przyrody-Dworu Lutosławskich w Drozdowie Annę Archacką, która od 40 lat dba o rozwój i prestiż zarządzanej instytucji, która - jak podkreślono - "jest ważnym ośrodkiem edukacji przyrodniczej, historycznej i muzycznej w regionie".

Laureatem nagrody został też społecznik Cezary Chwicewski, którego przedstawiono jako "twórcę wielopłaszczyznowego". Cezary Chwicewski związany jest z festiwalem muzyki techno i hip-hopu Up To Date Festival, a wyróżnienie otrzymał za społeczną akcję, która odbywała się w ramach ubiegłorocznej akcji "Wyślij pocztówkę do babci", mającej zachęcić do budowania więzi rodzinnych - efektem tego działania był też tematyczny mural.

Dotychczas nagrody artystyczne Marszałka Województwa Podlaskiego otrzymali m.in. artyści Jerzy Maksymiuk, Andrzej Strumiłło i Leon Tarasewicz oraz twórcy fundacji i ośrodka "Pogranicze" Krzysztof i Małgorzata Czyżewscy.


źródło: PAP | red: sk

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z iOS

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z Androidem

Przeczytaj, zanim skomentujesz

ZOBACZ TEŻ:


Powstanie międzynarodowy spektakl łączący tango i muzykę Chopina

1.12.2020, 14:19

Spektakl teatralno-taneczny, inspirowany muzyką Fryderyka Chopina, ale zinterpretowany w rytmie tanga stworzą artyści w ramach międzynarodowego projektu. Realizuje go polskie Stowarzyszenie "Pocztówka" i norweskie Studium Actoris.


Białostocka "PandemiJa" nagrodzona na Festiwalu Szkół Teatralnych w Łodzi

29.11.2020, 14:49

Spektakl białostockiej filii Akademii Teatralnej „PandemiJa” w reżyserii Agaty Biziuk został doceniony podczas tegorocznego Festiwalu Szkół Teatralnych w Łodzi.


Czy w Białymstoku powstanie Aleja Ambientowa?

22.11.2020, 11:26

To w Białymstoku narodził się Ambient Park na Plantach, słuchaliśmy też tej muzyki nad rzeką Białą w czasie akcji Biała Czysta Kulturalna.


"Kochanka" - spektakl autorski Justyny Godlewskiej-Kruczkowskiej

22.11.2020, 09:21

Z okazji jubileuszu 20-lecia pracy w teatrze Justyna Godlewska-Kruczkowska pracuje nad spektaklem autorskim "Kochanka".


Marszałek Województwa Podlaskiego przyznał nagrody w dziedzinie kultury

20.11.2020, 07:36

Aktorka, poetka, naukowiec, popularyzator i nauczyciel muzyki, zespół muzyczny i menadżerka - to laureaci tegorocznych nagród Marszałka Województwa Podlaskiego za osiągnięcia w dziedzinie twórczości artystycznej, upowszechniania i ochrony kultury za sezon artystyczny 2019/2020.  


"Pół wieku z muzyką. Fryderyk Nowicki" - reportaż Doroty Sokołowskiej

14.10.2020, 00:01

Gra na prawie wszystkich instrumentach: mandolina, waltornia, skrzypce, akordeon czy pianino. Mówi, że to jak z czytaniem książek - uczymy się czytać z jednej, ale potem możemy czytać wiele lektur.
Studio Radia Bialystok

studio

+48 85 744 22 22
studio@radio.bialystok.pl

ZNAJDŹ NAS

REKLAMA
NIETEATR WARSZTATY TEATRALNE DLA DOROSŁYCH
źródło: stock.adobe.com
REGION
17.08.2022, 07:30, akt. 07:32

Wesele w czasie pandemii przed sądem
fot. Katarzyna Turowicz
REGION
15.08.2022, 14:06, akt. 14:14

Jarmark Kamedulski w Wigrach
Jesus Imaz, 1.08.2021, fot. Joanna Szubzda
JAGIELLONIA
14.08.2022, 20:23, akt. 20:57

Jesus Imaz: Wracamy do gry
źródło: www.radio.bialystok.pl​


Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok