Radio Białystok | Wiadomości | Suwalczanin stracił kilkadziesiąt tysięcy złotych - został oszukany metodą "na zdalny pulpit"

Suwalczanin stracił kilkadziesiąt tysięcy złotych - został oszukany metodą "na zdalny pulpit"

autor: Grzegorz Pilat

29.12.2020, 14:07, akt. 14:25

Ludzie tracą dziesiątki tysięcy złotych, za pełną ich zgodą i przy użyciu legalnego oprogramowania. Podlascy policjanci ostrzegają przed nową formą oszustwa - metodą komputerową - "na zdalny pulpit".

Fotolia.com
Fotolia.com

Ofiarą oszustów padł m.in. 71-letni mieszkaniec Suwałk. Wykorzystując jego dane, przestępcy zaciągnęli pożyczkę w wysokości kilkudziesięciu tysięcy złotych.

Wcześniej senior postanowił zainwestować pieniądze w kryptowaluty i zarejestrował się na jednym z portali internetowych - mówi rzeczniczka suwalskich policjantów podkomisarz Eliza Sawko.


71-latek zarejestrował się w witrynie internetowej. Po jakimś czasie zadzwonił do niego mężczyzna, przekazując instrukcje, jak korzystać z programu umożliwiającego transakcje. Dodatkowo pokrzywdzony zainstalował na swoim komputerze aplikację, do której link otrzymał w wiadomości e-mail. Pobrana aplikacja dała fałszywym brokerom pełen dostęp do komputera i konta 71-latka. Po kilku godzinach suwalczanin otrzymał SMS-a ze swojego banku, że jego wniosek na kredyt został pozytywnie rozpatrzony - mówi podkom. Eliza Sawko.


Okazało się, że oszuści, wykorzystując udostępnione dane osobowe, zaciągnęli pożyczkę na jego rachunek.

Policjanci ostrzegają, że przestępcy coraz częściej wykorzystują nową metodę "na zdalny pulpit".


Kradzież pieniędzy odbywa się dosłownie na oczach pokrzywdzonych. Internetowi przestępcy posługują się różnymi wariantami, chodzi jednak o to, by skłonić ofiarę do zainstalowania programu zdalnej obsługi komputera, a potem polecić jej, by zalogowała się do swojego konta w banku. Najczęściej wykorzystywanym przez oszustów wariantem jest namawianie ofiary do skorzystania z pewnej usługi umożliwiającej szybkie pomnożenie gotówki. Gdy zainteresowana osoba napotyka problemy techniczne, fałszywy konsultant "wspiera ją" przez zdalny pulpit i dosłownie na oczach ofiary, "czyści" jej konto, bądź zaciąga ekspresowe pożyczki. Pokrzywdzeni sądzą, że zainwestowali, a na ich koncie za chwilę pojawi się większa kwota. Tak się jednak nie dzieje - dodaje podkom. Eliza Sawko.


Policjanci zwracają uwagę, że ofiarami tego typu przestępstw coraz częściej padają też młodzi ludzie.

Tylko w ostatnich tygodniach w Suwałkach odnotowano kilkanaście takich zdarzeń.

Pokrzywdzeni stracili od tysiąca do kilkuset tysięcy złotych.


| red: sk

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z iOS

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z Androidem

Przeczytaj, zanim skomentujesz

ZOBACZ TEŻ:


Białostocka policja zatrzymała 18-latka podejrzanego o udział w oszustwach seniorów

17.12.2020, 12:25

Ponadto 110 tysięcy złotych straciły dwie starsze mieszkanki Białegostoku oszukane metodą na fałszywego policjanta. Do zdarzeń doszło w ostatnich tygodniach.


Policja znowu ostrzega przed większą aktywnością oszustów "na wnuczka"

1.12.2020, 14:10

Po raz kolejny w Podlaskiem uaktywnili się oszuści działający metodą "na wnuczka" - przestrzegają policjanci. W poniedziałek (30.11) takie próby notowano w Białymstoku, we wtorek (1.12) w Suwałkach.


Oszust "na policjanta" w areszcie

30.11.2020, 12:53

Do 8 lat więzienia grozi mężczyźnie, który jest podejrzany o oszustwa "na policjanta". Dwóch białostockich seniorów straciło 40 tys. zł.


Policjanci z Sejn zatrzymali oszusta randkowego

23.11.2020, 11:23

Funkcjonariusze z Sejn zatrzymali 43-latka, który okradł na 6 tys. zł mieszkankę powiatu sejneńskiego. Mężczyzna poznał kobietę na portalu randkowym, zamieszkał z nią a potem okradł i wyjechał.
Studio Radia Bialystok

studio

+48 85 744 22 22
studio@radio.bialystok.pl

ZNAJDŹ NAS


źródło: www.radio.bialystok.pl​


Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok