Radio Białystok | Wiadomości | Policja znowu ostrzega przed większą aktywnością oszustów "na wnuczka"

Policja znowu ostrzega przed większą aktywnością oszustów "na wnuczka"

1.12.2020, 14:10, akt. 14:17

Po raz kolejny w Podlaskiem uaktywnili się oszuści działający metodą "na wnuczka" - przestrzegają policjanci. W poniedziałek (30.11) takie próby notowano w Białymstoku, we wtorek (1.12) w Suwałkach.

źródło: stock.adobe.com
źródło: stock.adobe.com

Dzwoniący przestępcy podają się np. za prokuratora i twierdzą, że miała miejsce próba włamania na konto i przejęcia danych.

Sposób działania takich oszustów polega na tym, że w konkretnym miejscu są członkowie grup bezpośrednio odpowiadający za odbiór pieniędzy od osób, które uwierzą w tzw. legendę (tak mówią policjanci o historiach wymyślanych przez przestępców), na podstawie której wyłudzane są oszczędności seniorów.

W poniedziałek w Białymstoku policjanci odnotowali cztery nieudane próby. Osoba dzwoniąca podawała się za funkcjonariusza i informowała, że rozpracowuje grupę przestępczą. We wtorek w Suwałkach do mieszkańców dzwonił rzekomy prokurator i mówił o próbie włamania się na konto bankowe i możliwości przejęcia danych.

Białostocka policja zatrzymała w ostatnim czasie kilka osób związanych z takim przestępstwami, które pełniły rolę ostatniego ogniwa oszustwa - odbierających pieniądze. Wśród nich był 22-latek podejrzany o udział w oszustwach metodą "na policjanta", w których dwie osoby straciły łącznie blisko 40 tys. zł.

Dzwoniący mężczyzna podawał się za policjanta. Twierdził, że w wyniku rozpracowania grupy przestępczej znaleziono podrobione dokumenty rozmówców. Polecił im przekazać wszystkie oszczędności, w tym także te przechowywane w domu, ponieważ oszuści mogą mieć podrobione klucze do ich mieszkań. W ten sposób od dwojga seniorów wyłudzono blisko 40 tys. zł.

Podejrzany był osobą, która gotówkę przejmowała. Na wniosek prokuratury 22-latek został aresztowany na trzy miesiące.

Policja stale zapewnia, że przy zwalczaniu przestępczości nigdy nie prosi o przekazanie pieniędzy i nigdy nie dzwoni z takim żądaniem, nie informuje telefonicznie o swoich akcjach.

"Jeżeli odebrałeś taki telefon, bądź pewien, że dzwoni oszust. Nigdy w takich sytuacjach nie przekazuj pieniędzy, nie podpisuj dokumentów, nie zakładaj kont w banku, nie zaciągaj żadnych pożyczek czy kredytów i nie przekazuj nikomu swoich danych osobowych, pinów, czy loginów i haseł" - apelują policjanci i proszą, by po takiej rozmowie natychmiast dzwonić na numer alarmowy 112.

Powtarzają też apel do rodzin osób starszych, by przypominały bliskim o zagrożeniach i tłumaczyły im, jak działają oszuści. 

źródło: PAP | red: mak

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z iOS

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z Androidem

Przeczytaj, zanim skomentujesz

ZOBACZ TEŻ:


Oszust "na policjanta" w areszcie

30.11.2020, 12:53

Do 8 lat więzienia grozi mężczyźnie, który jest podejrzany o oszustwa "na policjanta". Dwóch białostockich seniorów straciło 40 tys. zł.


Kolejne udane oszustwa metodą "na policjanta" - podejrzany trafił do aresztu

20.11.2020, 15:47

Białostocki sąd aresztował na trzy miesiące 25-latka zatrzymanego w sprawie oszustwa dokonanego metodą "na policjanta", wskutek którego starsza mieszkanka miasta straciła we wrześniu łącznie ponad 120 tys. zł. Pieniędzy nie udało się odzyskać.


Seniorka z Białegostoku straciła 100 tys. zł - uwierzyła, że rozmawia z policjantami

19.11.2020, 15:12

100 tys. zł straciła białostoczanka oszukana metodą "na policjanta". Kobieta uwierzyła oszustom, że bierze udział w akcji przeciwko przestępczości bankowej; oddała im nie tylko oszczędności, ale również wzięła pożyczkę. Prawdziwi policjanci szukają sprawców tego przestępstwa.


Podlascy policjanci zatrzymali 20-latkę wz. z oszustwami "na wnuczka"

18.11.2020, 11:37

Podlascy policjanci zatrzymali w Warszawie kolejną osobę podejrzaną o udział w oszustwach metodą "na wnuczka". Według śledczych, 20-letnia dziewczyna odebrała od starszej mieszkanki Białegostoku 65 tys. zł, których rzekomo potrzebował syn starszej pani, by uniknąć więzienia za wypadek.


Jak działają złodzieje i co zrobić, by nie dać się oszukać? Akcja skierowana do seniorów

3.11.2020, 14:25

Chodzi m.in. o pokazanie jak działają złodzieje i co zrobić, by nie dać się oszukać. Podlaska policja we współpracy z Uniwersytetem Trzeciego Wieku i Polskim Radiem Białystok rozpoczęła kolejną akcję skierowaną do seniorów.


Małżeństwo z Łomży padło ofiarą oszustów

7.10.2020, 15:45

Dwadzieścia tysięcy złotych straciło małżeństwo z Łomży. Emeryci padli ofiarą oszustów działających metodą na wnuczka.
Studio Radia Bialystok

studio

+48 85 744 22 22
studio@radio.bialystok.pl

ZNAJDŹ NAS

"Antonia na Podlasiu" Agnieszki Panasiuk

Niebieski Mikrofon Polskiego Radia Białystok

fot. Monika Kalicka
REGION
26.01.2021, 07:20, akt. 22:13

Trudne warunki na drogach w Podlaskiemźródło: www.radio.bialystok.pl​


Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok