Radio Białystok | Wiadomości | W Perlejewie powstanie centrum opiekuńczo-mieszkalne dla niepełnosprawnych

W Perlejewie powstanie centrum opiekuńczo-mieszkalne dla niepełnosprawnych

29.12.2020, 15:35, akt. 16:09

Do końca 2022 r. centrum opiekuńczo-mieszkalne dla niepełnosprawnych, które ma służyć m.in. rehabilitacji i aktywizacji tych osób, powstanie w Perlejewie – poinformowano we wtorek (29.12) na konferencji prasowej. Będzie to druga taka placówka w regionie.

fot. Grzegorz Pilat
fot. Grzegorz Pilat

Centrum opiekuńczo-mieszkalne w Perlejewie powstanie w ramach programu "Centra opiekuńczo-mieszkalne", realizowanego przez Ministerstwo Rodziny i Polityki Społecznej. Resort dofinansuje jego budowę.

"Cieszę się, że kolejna gmina przystępuje do tego programu" – mówił we wtorek przed podpisaniem umowy wojewoda podlaski Bohdan Paszkowski. Przypomniał, że pierwsza umowa podpisana w maju dotyczyła powstania centrum w Daniłowie Dużym.


???? W Perlejewie powstanie Centrum opiekuńczo-mieszkalne dla 18 osób niepełnosprawnych - trzy z nich będą mogły w nim...

Opublikowany przez Podlaski Urząd WojewódzkiWtorek, 29 grudnia 2020


To druga taka placówka w regionie

Wojewoda ocenił, że w regionie samorządy wykazują duże zainteresowanie tym programem. Mówił, że dotąd samorządy z całej Polski złożyły 26 wniosków, a z województwa podlaskiego ministerstwo zaakceptowało już 3 wnioski, oprócz Daniłowa Dużego i Perlejewa także gminy Drohiczyn, a rozpatrywane są kolejne dwa: Suwałk i Mielnika.

Bohdan Paszkowski mówił, że centrum to placówka, która łączy w sobie różne funkcje: pobytu dziennego osób niepełnosprawnych, ale też mieszkalne i aktywizacyjne.

"Ta placówka łączy w sobie różnego rodzaju funkcje dotyczące aktywizacji społecznej i zawodowej i zdrowotnej osób niepełnosprawnych" – powiedział wojewoda i dodał, że ich budowa dofinansowana jest z funduszu solidarnościowego wsparcia osób niepełnosprawnych.


Program jest ważny, bo z jednej strony mamy rozpoznanie, że oprócz tych różnych form wsparcia osób niepełnosprawnych, powstawanie takich placówek, w szczególności w tych mniejszych miejscowościach, jest koniecznym uzupełnieniem możliwości aktywizacyjnych osób niepełnosprawnych – mówił Bohdan Paszkowski.


Dodał, że są dwa moduły dofinansowania: pierwszy – na budowę lub zaadaptowanie budynku na potrzeby centrum, drugi, gdy już placówka powstanie, zakłada dofinansowanie funkcjonowania takiego miejsca.

W Perlejewie na potrzeby centrum powstanie nowy budynek. Jak mówił wójt Perlejewa Jakub Wierzbicki, placówka ma być wizytówką gminy, przykładem odpowiedzi samorządu na potrzeby niepełnosprawnych.


Niepełnosprawni będą mogli korzystać m.in. z rehabilitacji

Centrum ma powstać do końca 2022 r. Jakub Wierzbicki mówił, że budynek będzie składał się z dwóch elementów: pierwsza część będzie przeznaczona do pobytu dziennego dla 15 osób niepełnosprawnych, którym zostanie zapewniona opieka medyczna, a także zajęcia aktywizacyjne. Druga część będzie składała się z trzech mieszkań dla osób wymagających stałej opieki.

Szacowany koszt budowy centrum to – jak mówił wójt – ok. 2,8 mln zł. Dodał, że gmina jest na etapie wyłaniania projektanta, a planowane rozpoczęcie robót planuje się na drugą połowę 2021 r.


źródło: PAP | red: sk

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z iOS

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z Androidem

Przeczytaj, zanim skomentujesz

ZOBACZ TEŻ:


Na wyremontowanej stacji w Hajnówce brakuje kładki dla niepełnosprawnych - uważają lokalne władze [zdjęcia]

29.12.2020, 07:43

Przebudowano tory, perony, ale zdaniem mieszkańców i samorządowców PKP PLK nie pomyślało o niepełnosprawnych. W Hajnówce na wyremontowanej stacji kolejowej powstała nowa kładka dla pieszych, która nie ma podjazdów ani wind.


Do Łap trafi nowy bus do przewozu osób niepełnosprawnych

27.12.2020, 11:03

Niepełnosprawni z Łap będą mogli korzystać z bezpłatnego transportu.


Białostockie stowarzyszenie pomaga osobom niepełnosprawnym w znalezieniu wolontariusza

25.12.2020, 09:30

To szansa na otrzymanie wsparcia. Białostockie stowarzyszenie "My dla innych" pomaga osobom z niepełnosprawnościami w znalezieniu wolontariusza.


Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej w Łapach przekształci się w Centrum Usług Społecznych

19.12.2020, 07:25

Na wparcie będzie mógł tam liczyć każdy mieszkaniec - bez względu na dochody. Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej w Łapach wkrótce przekształci się w Centrum Usług Społecznych.


W Supraślu otwarto nową placówkę Caritas - "Arkę" dla niepełnosprawnych

12.12.2020, 14:12

To nowy dom i miejsce wsparcia ośmiu osób niepełnosprawnych. W Supraślu w sobotę (12.12) otwarto nową placówkę Caritas Archidiecezji Białostockiej "Arka". ZNAJDŹ NAS

REKLAMA
NieTeatr Januszkiewicz - Tymański

REKLAMA
OiFP Koncert Sylwestrowy

Wigilijne gotowaniefot. Renata Reda
WARTO TAM BYĆ
30.11.2022, 07:13, akt. 1.12.2022, 07:36

Wigilijne gotowanie w Przystawańcach
fot. Edyta Wołosik
BIAŁYSTOK
30.11.2022, 07:31, akt. 10:02

Kończy się sezon BiKeR-aźródło: www.radio.bialystok.pl​


Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok