Radio Białystok | Wiadomości | Zakończył się proces mieszkańca Łap oskarżonego o nielegalne rozpowszechnianie seriali

Zakończył się proces mieszkańca Łap oskarżonego o nielegalne rozpowszechnianie seriali

12.01.2021, 14:20, akt. 14:52

Przed Sądem Okręgowym w Białymstoku zakończył się we wtorek (12.01) proces mężczyzny oskarżonego o naruszenie praw autorskich Telewizji Polsat i Cyfrowego Polsatu. Przez pięć lat na portalu internetowym miał on rozpowszechniać odcinki popularnych seriali telewizyjnych. W pierwszej instancji został uniewinniony.

Zakończył się proces apelacyjny mieszkańca Łap oskarżonego o nielegalne rozpowszechnianie seriali, fot. Marta Nazarko
Zakończył się proces apelacyjny mieszkańca Łap oskarżonego o nielegalne rozpowszechnianie seriali, fot. Marta Nazarko

Zakończył się proces apelacyjny mieszkańca Łap oskarżonego o nielegalne rozpowszechnianie seriali - relacja Marty Nazarko

Problemy z odsłuchem?

Częstym problemem przy wyświetlaniu playera jest używanie Adblocka.
Dłuższe dźwięki na niektórych wersjach przeglądarki Chrome są ucinane.


Polsat swoje utracone korzyści szacuje na 612 tys. zł

Pełnomocnik telewizji chce uchylenia wyroku uniewinniającego i zwrotu sprawy do rozpoznania sądowi pierwszej instancji. Polsat swoje utracone korzyści szacuje na 612 tys. zł. To wycena statystyk wyświetleń danych produkcji na portalu przez tzw. unikalnych użytkowników; nadawca stoi na stanowisku, że to pieniądze, które by zarobił, gdyby jego programy były rozpowszechniane legalnie.

Zarzut postawiony mieszkańcowi podbiałostockich Łap dotyczy rozpowszechniania w latach 2012-2017 - bez uprawnień i w celu osiągnięcia korzyści majątkowej - utworów, do których majątkowe prawa autorskie przysługują pokrzywdzonym spółkom z grupy Polsat. Chodzi m.in. o takie seriale telewizyjne, jak "Chłopaki do wzięcia", "Pierwsza miłość" czy "Zdrady". Oskarżony miał je udostępniać na swojej stronie internetowej i działać w ten sposób na szkodę tych spółek.

W czerwcu białostocki sąd rejonowy uniewinnił go; w tej sytuacji kosztami procesu obciążył oskarżycieli subsydiarnych.

Apelację od wyroku złożył pełnomocnik oskarżycieli, który przed sądem pierwszej instancji domagał się obowiązku naprawienia szkody, przedstawiając stosowne wyliczenia strat finansowych. W jego ocenie, przestępstwo naruszenia majątkowych praw autorskich przez oskarżonego potwierdzają zebrane dowody świadczące o tym, że nikt - poza nim - nie miał możliwości dodawania treści do serwisu.


W 2017 roku sprawą zajmowała się Prokuratura Rejonowa w Białymstoku

W 2017 roku sprawą zajmowała się Prokuratura Rejonowa w Białymstoku; ostatecznie postępowanie umorzyła oceniając, że nie ma znamion przestępstwa. Wtedy pełnomocnik Polsatu skierował do sądu subsydiarny akt oskarżenia (prawo do jego złożenia ma w określonych przypadkach pokrzywdzony lub jego pełnomocnik).

Prokuratura złożyła wówczas wniosek o umorzeniu tego postępowania, bo - w jej ocenie - nie było podstaw do przypisania działaniom oskarżonego znamion czynu zabronionego. Po odwołaniu sprawa trafiła jednak na rozprawę, a po przeprowadzeniu procesu - w czerwcu 2020 roku - sąd oskarżonego nieprawomocnie uniewinnił.

Prokuratura chce oddalenia apelacji i utrzymania wyroku. Zwraca ona uwagę, że w śledztwie nie udało się zebrać dowodów, które mogłyby potwierdzić winę właściciela portalu. Podobne zdanie ma obrońca oskarżonego.

Wyrok ma być ogłoszony pod koniec stycznia.

źródło: PAP | red: mag

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z iOS

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z Androidem

Przeczytaj, zanim skomentujesz

ZOBACZ TEŻ:


Więzienie w zawieszeniu i blisko 48 mln zł do zapłaty karą za piractwo filmowe

2.10.2020, 07:00

Na rok więzienia w zawieszeniu i konieczność zapłaty właścicielom praw autorskich łącznie blisko 48 mln zł, skazał w piątek (2.10) Sąd Okręgowy w Białymstoku młodego mężczyznę oskarżonego o nielegalne rozpowszechnianie w internecie tysięcy filmów i tzw. pranie brudnych pieniędzy zarobionych w ten sposób. Wyrok nie jest prawomocny.


Zakończył się proces białostoczanina, który nielegalnie rozpowszechniał filmy w internecie

21.09.2020, 15:01

Kary 3,5 roku więzienia i zapłaty na rzecz właścicieli praw autorskich w sumie kilkudziesięciu mln zł zażądała prokuratura w procesie młodego mieszkańca Białegostoku oskarżonego o nielegalne rozpowszechnianie w internecie tysięcy filmów i tzw. pranie brudnych pieniędzy zarobionych w ten sposób.


24-letni białostoczanin odpowie za nielegalne rozpowszechnianie filmów w Internecie

25.10.2019, 07:57

Ponad 3 miliony złotych - tyle mogli stracić dystrybutorzy filmowi na przestępczej działalności młodego białostoczanina.
Studio Radia Bialystok

studio

+48 85 744 22 22
studio@radio.bialystok.pl

ZNAJDŹ NAS

"Antonia na Podlasiu" Agnieszki Panasiuk

Niebieski Mikrofon Polskiego Radia Białystok

fot. Monika Kalicka
REGION
26.01.2021, 07:20, akt. 22:13

Trudne warunki na drogach w Podlaskiemźródło: www.radio.bialystok.pl​


Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok