Radio Białystok | Wiadomości | Politechnika Białostocka chce być bardziej dostępna dla osób z niepełnosprawnościami

Politechnika Białostocka chce być bardziej dostępna dla osób z niepełnosprawnościami

15.01.2021, 18:23, akt. 18:32

Likwidacja barier architektonicznych, oznakowania i sprzęt ułatwiający osobom niepełnosprawnym korzystanie z uczelni, a także szkolenia dla wszystkich pracowników politechniki - zakłada realizowany przez Politechnikę Białostocką projekt "PB dostępna".

Politechnika Białostocka, fot. Szymon Nieścior
Politechnika Białostocka, fot. Szymon Nieścior

Projekt realizowany będzie do września 2023 roku

Projekt realizowany będzie przez Politechnikę Białostocką do września 2023 roku.

Jak powiedział pełnomocnik rektora PB ds. osób z niepełnosprawnościami Tomasz Jastrzębski, to bardzo ważny projekt, który z jednej strony ma zwiększyć świadomość wszystkich pracowników na temat potrzeb osób z niepełnosprawnościami, z drugiej wprowadza zmiany w uczelnianych procedurach i zwiększa dostępność uczelni.

Tomasz Jastrzębski zwrócił uwagę na szkolenia, którymi mają być objęci wszyscy pracownicy uczelni. Obowiązkowym szkoleniem będą zajęcia z elementami savoir-vivre'u wobec osób z niepełnosprawnościami. 

Chodzi o to, by pracownicy zarówno dydaktyczni, ale też z obsługi administracyjnej, z dziekanatów, ale też personel techniczny wiedział o tym, że mamy takie osoby na uczelni, wiedział, na jakie bariery napotykają funkcjonując na uczelni i jak czasami w łatwy sposób można te bariery pomóc pokonać

- powiedział Tomasz Jastrzębski.

Zaplanowano też szkolenia dla poszczególnych pracowników. Szkolenia skierowane do kadry dydaktycznej będą dotyczyły specyfiki prowadzenia zajęć z osobami z niepełnoprawnościami, zwłaszcza ze spektrum autyzmu i w kryzysie psychicznym, bo - jak mówił Tomasz Jastrzębski - takich osób jest coraz więcej na uczelni. Przewidziane są też szkolenia dla kadry kierowniczej z zakresu funkcjonowania osób z niepełnosprawnościami na uczelni, jeśli chodzi o tworzenie procedur wewnętrznych.

Uruchomiono też punkt wsparcia

Uruchomiono też punkt wsparcia, w którym osoby z niepełnosprawnościami mogą uzyskać wsparcie doradcy zawodowego oraz konsultanta procesu studiowania. Jastrzębski powiedział, że od kilku lat działa też pomoc psychologiczna. Obecnie porady, ze względu na koronawirusa, odbywają się telefonicznie.

W ramach zwiększenia dostępności architektonicznej m.in. umieszczono oznaczenia pomieszczeń w alfabecie Braille'a, zakupiono dodatkowo podjazdy. W planach jest też automatyzacja części drzwi wejściowych do budynków. W bibliotekach: głównej i wydziałowych powstaną dedykowane miejsca dla osób z niepełnosprawnościami. Jastrzębski mówił, że zostaną też wyznaczone dodatkowe miejsca parkingowe czy toalety.

Dostępna ma być też internetowa usługa, która będzie informowała osoby z niepełnosprawnościami, gdzie są m.in. toalety, miejsca parkingowe, sale i aule wykładowe.

Ma być zakupiony także specjalistyczny sprzęt do sal dydaktycznych jak pętle induktofoniczne, które są już dostępne na aulach uczelni. Dostępna jest też drukarka, która drukuje w alfabecie Braille'a. Ułatwieniem dla osób z niepełnosprawnościami jest także wypożyczalnia specjalistycznego sprzętu, m.in. oprogramowania i klawiatur a także dostęp do Akademickiej Biblioteki Cyfrowej – księgozbioru cyfrowego przeznaczonego dla osób z niepełnosprawnościami.

Na Politechnice Białostockiej - według szacunków uczeni - studiuje ok. 80 studentów z różnymi niepełnosprawnościami.

Na realizację projektu "PB Dostępna" uczelnia otrzymała wsparcie w ramach konkursu "Uczelnia dostępna" NCBR, a dofinansowany został z unijnych funduszy. Cały projekt wart jest blisko 4 mln zł, dofinansowanie wynosi ponad 3,8 mln zł.

źródło: PAP | red: mag

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z iOS

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z Androidem

Przeczytaj, zanim skomentujesz

ZOBACZ TEŻ:


Politechnika Białostocka i Uniwersytet w Białymstoku otrzymały Karty Erasmusa

13.01.2021, 16:32

Dwie największe białostockie uczelnie publiczne otrzymały europejskie Karty Erasmusa. Dzięki temu Politechnika Białostocka i Uniwersytet w Białymstoku przez kolejne 6 lat będą mogły kontynuować zagraniczną wymianę studentów.


Na Politechnice Białostockiej rozpoczęła się rekrutacja na studia magisterskie

11.01.2021, 12:08

Uczelnia przygotowała prawie 1000 miejsc na 19 kierunkach. Rozpoczyna się rekrutacja na studia magisterskie na Politechnice Białostockiej.


Politechnika Białostocka pracuje nad innowacyjnym urządzeniem do oczyszczania spalin

5.01.2021, 19:02

Opracowane w Białymstoku urządzenie ma znacznie zmniejszyć emisję spalin emitowanych przez duże statki. Zespół z Politechniki Białostockiej otrzymał ponad 5 mln zł z Narodowego Centrum Badań i Rozwoju na stworzenie tak zwanych skruberów, które mają ograniczać zanieczyszczenia.
Studio Radia Bialystok

studio

+48 85 744 22 22
studio@radio.bialystok.pl

ZNAJDŹ NAS

„Łamacz szyfrów” Andrzeja Fedorowicza


źródło: www.radio.bialystok.pl​


Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok