Radio Białystok | Wiadomości | Wkrótce obserwatorium astronomiczne w Białymstoku będzie wyposażone

Wkrótce obserwatorium astronomiczne w Białymstoku będzie wyposażone

autor: Dorota Sokołowska

23.01.2021, 07:00, akt. 07:44

Ośmiopiętrowa wieża zwieńczona kopułą – to najnowszy budynek na terenie Kampusu Uniwersytetu w Białymstoku. W obserwatorium astronomicznym wkrótce pojawi się teleskop zwierciadlany do obserwacji nieba. Będą tam też interaktywne projekcje "na żywo". Kompletnie wyposażone obserwatorium będzie można oglądać w drugiej połowie tego roku.

Obserwatorium astronomiczne UwB, fot. Sylwia Krassowska
Obserwatorium astronomiczne UwB, fot. Sylwia Krassowska

Wkrótce obserwatorium astronomiczne w Białymstoku będzie wyposażone - relacja Doroty Sokołowskiej

Problemy z odsłuchem?

Częstym problemem przy wyświetlaniu playera jest używanie Adblocka.
Dłuższe dźwięki na niektórych wersjach przeglądarki Chrome są ucinane.


Jak w każdym nowoczesnym obserwatorium, teleskop i połączone z nim urządzenia będą sterowane za pomocą komputera – podkreśla Dorota Sawicka z Uniwersytetu w Białymstoku.

Tutaj stanie projektor, dzięki któremu będzie można oglądać filmy i w 2D i 3D. Ale będzie można także oglądać to, co jest nad nami, to co będzie można widzieć dzięki teleskopowi na samej górze obserwatorium 

- mówi Dorota Sawicka.

Do dyspozycji obserwatorów będzie specjalna kameralna sala na trzydzieści osób z półsferycznym ekranem, a sama wieża ma pomieszczenia umożliwiające prowadzenie badań związanych z astronomią. To nowoczesne miejsca, nieznane wcześniej astronomom - mówi Andrzej Branicki, fizyk z Uniwersytetu w Białymstoku.

To jest takie niewielkie pomieszczenie, które od niedawna dopiero funkcjonuje w tych małych obserwatoriach, czyli pomieszczenie, w którym siedzi astronom sterujący teleskopem. Teleskop zwykle jest bliziutko w otoczeniu powietrza o tej samej temperaturze, co na zewnątrz. Astronom sterujący będzie poprzez ogromne okno widział fragmenty tego oprzyrządowania

- mówi Andrzej Branicki. 

Koszt ostatniego etapu – czyli wyposażenia to milion trzysta tysięcy złotych, przekazanych przez samorząd województwa podlaskiego. Dostawa i montaż sprzętu zajmie najbliższe miesiące, ale najprawdopodobniej w drugiej połowie roku będzie można obejrzeć kompletnie wyposażone obserwatorium z planetarium i – spojrzeć w niebo nad nami.

| red: mag, lma

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z iOS

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z Androidem

Przeczytaj, zanim skomentujesz

ZOBACZ TEŻ:


Ponad 190 lat temu spadł meteoryt "Białystok"

5.10.2020, 15:34

Jest najsłynniejszym meteorytem z naszego regionu, w dodatku nazwanym Białystok. Można go oglądać w Muzeum Ziemi Polskiej Akademii Nauk w Warszawie.


Uniwersytet w Białymstoku otworzy obserwatorium astronomiczne [zdjęcia, wideo]

1.10.2020, 15:49

Obserwatorium astronomiczne z planetarium Uniwersytetu w Białymstoku, którego budowa już się zakończyła, ma być otwarte w przyszłym roku - poinformowała uczelnia w czwartek. Obecnie trwa przetarg na wyposażenie tego miejsca.


Rozpoczyna się budowa biblioteki Uniwersytetu w Białymstoku

11.04.2019, 13:50

Uniwersytet w Białymstoku podpisał umowę z wykonawcą na budowę biblioteki i obserwatorium astronomicznego z planetarium - poinformowała w czwartek (11.04) rzeczniczka uczelni Katarzyna Dziedzik. Koszt inwestycji to blisko 38 mln zł.
Studio Radia Bialystok

studio

+48 85 744 22 22
studio@radio.bialystok.pl

ZNAJDŹ NAS

„Łamacz szyfrów” Andrzeja Fedorowiczafot. Paweł Wądołowski
ŁOMŻA
1.03.2021, 18:47, akt. 20:16

Medale za służbę i opiekę

źródło: www.radio.bialystok.pl​


Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok