Radio Białystok | Wiadomości | Podlascy przedsiębiorcy otrzymali już ponad pół miliarda złotych wsparcia z urzędów pracy

Podlascy przedsiębiorcy otrzymali już ponad pół miliarda złotych wsparcia z urzędów pracy

autor: Katarzyna Kozłowska

20.01.2021, 09:14, akt. 11:05

Już ponad pół miliarda złotych trafiło do podlaskich przedsiębiorców poszkodowanych z powodu pandemii koronawirusa. To wsparcie przekazały im urzędy pracy w naszym regionie i oferują kolejne - tym razem z tzw. tarczy branżowej.

źródło: stock.adobe.com
źródło: stock.adobe.com

Podlascy przedsiębiorcy otrzymali już ponad pół miliarda złotych wsparcia z urzędów pracy - relacja Katarzyny Kozłowskiej

Problemy z odsłuchem?

Częstym problemem przy wyświetlaniu playera jest używanie Adblocka.
Dłuższe dźwięki na niektórych wersjach przeglądarki Chrome są ucinane.


Jak informuje wicedyrektor Wojewódzkiego Urzędu Pracy w Białymstoku Jarosław Sadowski, do końca ubiegłego roku na ochronę zatrudnionych urzędy pracy w Podlaskiem przekazały 285 mln zł wspierając prawie 14 tys. przedsiębiorstw i ich 64 tys. pracowników. Do tego należy dodać wsparcie 48 tys. mikroprzedsiębiorców mikropożyczkami na łączną kwotę 238 mln zł.

Podlaskie urzędy pracy przygotowały w sumie 11 różnych instrumentów. Te najnowsze z tarczy branżowej to dotacje do 5 tys. zł na pokrycie bieżących kosztów. Można o nie zabiegać w powiatowych urzędach pracy do 31 stycznia. Są one skierowane do mikro-, małych i średnich przedsiębiorstw, we wskazanych branżach (41 kodów Polskiej Klasyfikacji Działalności), które odnotowały minimum 40-procentowy spadek przychodów.

Z kolei Wojewódzki Urząd Pracy uruchomił dofinansowanie wynagrodzeń pracowników ze wskazanych branż, o które mogą ubiegać się też duże firmy. Kwota dofinansowania wynagrodzenia na jednego pracownika wynosi 2 tys. zł do 3 miesięcy. Ważne jednak, by pracownicy ci byli zatrudnieni w danej firmie co najmniej 3 miesiące przed złożeniem wniosku i utrzymali pracę na czas, który to wsparcie obejmuje. Tu również warunkiem jest przynajmniej 40-procentowy spadek przychodów. Wnioski można składać do 28 lutego, wyłącznie online przez platformę praca.gov.pl.

Przedsiębiorcy mogą też nadal korzystać z dotychczasowych form wsparcia, czyli dofinansowania do wynagrodzeń pracowników nieobjętych przestojem, czy też na pokrycie części kosztów zatrudnienia dla mikroprzedsiębiorców, małych i średnich firm. Szczegóły dotyczące wsparcia są na stronach internetowych urzędów pracy w regionie.


| red: bsd

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z iOS

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z Androidem

Przeczytaj, zanim skomentujesz

ZOBACZ TEŻ:


prof. Henryk Wnorowski

20.01.2021, 07:49

"Są branże, które są w ciągłym lockdownie już 11. miesiąc. Ich sytuacja jest szczególnie trudna i oferta rządu, miejmy nadzieję, że pomoże im przetrwać ten trudny czas" - mówi prof. Henryk Wnorowski.


W czasie pandemii białostoccy przedsiębiorcy niechętnie zakładają firmy

18.01.2021, 09:39

Z danych urzędu miejskiego wynika, że w czasie pandemii białostoccy przedsiębiorcy niechętnie zakładają firmy.


Hotelarze: to dramatyczna sytuacja skłania przedsiębiorców do wznowienia działalności

17.01.2021, 13:06

To dramatyczna sytuacja skłania przedsiębiorców do wznowienia działalności, mimo zakazu i ryzyka utraty wsparcia - powiedział Marcin Mączyński z Izby Gospodarczej Hotelarstwa Polskiego. Zapowiadana przez rząd pomoc finansowa dla poszkodowanych firm wciąż do nich nie trafiła - dodał.


Gowin: pierwsze pieniądze z nowej tarczy w poniedziałek na kontach firm

15.01.2021, 13:51

Pierwsze pieniądze z Tarczy Finansowej PFR 2.0 w poniedziałek powinny być już na kontach firm - poinformował w piątek (15.01) wicepremier, minister rozwoju, pracy i technologii Jarosław Gowin. Nie wykluczył, że rządowa pomoc trafi do kolejnych rodzajów działalności.
Studio Radia Bialystok

studio

+48 85 744 22 22
studio@radio.bialystok.pl

ZNAJDŹ NAS

„Łamacz szyfrów” Andrzeja Fedorowiczafot. Paweł Wądołowski
ŁOMŻA
1.03.2021, 18:47, akt. 20:16

Medale za służbę i opiekę

źródło: www.radio.bialystok.pl​


Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok