Radio Białystok | Wiadomości | Organizacja Caritas istnieje już 30 lat

Organizacja Caritas istnieje już 30 lat

autor: Olga Gordiejew

20.01.2021, 17:55, akt. 18:13

To jedna z największych organizacji dobroczynnych w Polsce. Caritas obchodzi jubileusz 30-lecia istnienia. Z tej okazji w Sanktuarium Miłosierdzia Bożego w Białymstoku pracownicy Caritas Archidiecezji Białostockiej uczestniczyli w uroczystym nabożeństwie.

źródło: Caritas Archidiecezji Białostockiej
źródło: Caritas Archidiecezji Białostockiej


0:00
0:00
Organizacja Caritas istnieje już 30 lat - relacja Olgi Gordiejew | Pobierz plik.


Problemy z odsłuchem?

Częstym problemem przy wyświetlaniu playera jest używanie Adblocka.
Dłuższe dźwięki na niektórych wersjach przeglądarki Chrome są ucinane.

Wśród świętujących urodziny Caritas nie zabrakło wolontariuszy

Wśród świętujących urodziny Caritas nie zabrakło wolontariuszy, którzy od początku są filarem działalności Caritas.

Współczesna Caritas Polska nawiązuje do przedwojennych tradycji kościelnej działalności charytatywnej. Organizację, którą znamy dziś, Konferencja Episkopatu Polski powołała 10 października 1990 roku. Zgodnie ze statutem Caritas Polska to "duszpasterska instytucja charytatywna Kościoła Katolickiego w Polsce", której celem jest "kościelna posługa miłosierdzia realizowana w zakresie potrzeb duchowych i materialnych człowieka". W praktyce oznacza to działalność na wielu polach, od niesienia pomocy osobom ubogim, chorym, niepełnosprawnym, przez wspieranie rozwoju dzieci i młodzieży, po podejmowanie interwencji humanitarnych w krajach dotkniętych skutkami wojen i klęsk żywiołowych.

Najstarszym kontynuowanym do dziś programem Caritas Polska jest zapoczątkowane w 1994 r. Wigilijne Dzieło Pomocy Dzieciom.

Wigilijna świeca Caritas, zapalana co roku w wielu polskich domach, stała się symbolem organizacji, ale z myślą o najmłodszych Caritas Polska realizuje obecnie także inne programy. Są to m.in. program stypendialny Skrzydła, czy Tornister pełen uśmiechów, w ramach którego od 2009 r. dzieciom z rodzin potrzebujących wsparcia przekazano już ponad 170 tys. wyprawek szkolnych. 

Od ubiegłego roku oprócz wyprawek finansowany jest także zakup laptopów dla podopiecznych świetlic prowadzonych przez Caritas diecezjalne. Potrzebę modyfikacji programu, służącej poprawie dostępu najmłodszych do zdalnej edukacji, wymusiła pandemia koronawirusa.

To właśnie czas pandemii uwypuklił problemy, z jakimi zmaga się wielu potrzebujących pomocy w Polsce i poza jej granicami. Ugruntował też pozycję Caritas Polska jako organizacji, która na wiele z tych problemów jest w stanie odpowiedzieć kompleksowo, na dużą skalę. 


Wsparcie Caritas w czasie pandemii

Kiedy pandemia zamknęła w domach seniorów i ograniczyła możliwości przemieszczenia się innych osób, w tym samotnych, czy też dotkniętych kryzysem bezdomności, Caritas zorganizowała dla nich wsparcie. Było to możliwe dzięki połączeniu wysiłków w ramach naszych programów pomocy żywnościowej i dzięki diecezjalnym wolontariuszom. W kampanię #PomocDlaSeniora, zaangażowało się wielu darczyńców indywidualnych i instytucjonalnych.

Z programów pomocowych Caritas, rocznie korzystają setki tysięcy potrzebujących w Polsce i na świecie.

Informacje o aktualnych inicjatywach tej o organizacji znajdziemy na stronie internetowej i na profilu FB Caritas.

| red: mag

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z iOS

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z Androidem

Przeczytaj, zanim skomentujesz

ZOBACZ TEŻ:


Caritas po raz kolejny ogłasza konkurs grantowy - można zdobyć dofinansowanie na eko-projekty

10.01.2021, 08:10

Są pieniądze na realizację eko-projektów. Można stworzyć kręgi wymiany sprzętów, grządki społeczne albo punkty wydawania odzieży używanej. Caritas od 2 lat realizuje w całej Polsce lokalne inicjatywy ekologiczne i po raz kolejny ogłasza konkurs grantowy, w którym możemy zdobyć dofinansowanie na realizację własnych pomysłów na rzecz środowiska - mówi animator diecezjalny projektu Laudato Si Agata Papierz z Caritas Archidiecezji Białostockiej.


W Supraślu otwarto nową placówkę Caritas - "Arkę" dla niepełnosprawnych

12.12.2020, 14:12

To nowy dom i miejsce wsparcia ośmiu osób niepełnosprawnych. W Supraślu w sobotę (12.12) otwarto nową placówkę Caritas Archidiecezji Białostockiej "Arka". 


Caritas proponuje kalendarz adwentowy z wyzwaniami ekologicznymi

1.12.2020, 14:27

Początek grudnia w wielu domach to czas odkrywania pierwszego okienka w kalendarzu adwentowym.

ZNAJDŹ NAS

REKLAMA
Nie Teatr OXFORD DRAMA - koncert

REKLAMA
OiFP RESPIRO DUO, MUZYCZNE OBLICZA KOBIETY

REKLAMA
OiFP PORANEK MŁODEGO MELOMANA

REKLAMA
OiFP PAJACE / RYCERSKOŚĆ WIEŚNIACZA, R. LEONCAVALLO / P. MASCAGNI

Podlaskie Centrum Produktu Lokalnego


źródło: www.radio.bialystok.pl

Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok