Radio Białystok | Wiadomości | 158. rocznica wybuchu Powstania Styczniowego - uroczystości w Podlaskiem

158. rocznica wybuchu Powstania Styczniowego - uroczystości w Podlaskiem

autor: Adam Dąbrowski, Marcin Mazewski

22.01.2021, 13:41, akt. 19:55

W Łomży 158. rocznicę wybuchu Powstania Styczniowego tradycyjnie upamiętniono w miejscu straceń przy Szosie Zambrowskiej i na cmentarzu przy ul. Kopernika.

Uroczystości upamiętnienia 158. rocznicy bitwy na Uroczysku Kozi Rynek, fot. Marta Sołtys
Uroczystości upamiętnienia 158. rocznicy bitwy na Uroczysku Kozi Rynek, fot. Marta Sołtys

Uroczystości upamiętnienia 158. rocznicy bitwy na Uroczysku Kozi Rynek - relacja Marty Sołtys

Problemy z odsłuchem?

Częstym problemem przy wyświetlaniu playera jest używanie Adblocka.
Dłuższe dźwięki na niektórych wersjach przeglądarki Chrome są ucinane.


Uroczystości w Łomży


Na tzw. mokrej łączce, która wówczas położona była już za miastem, rozstrzelano lub powieszono za udział w powstaniu bądź pomoc walczącym około 20 osób.

Ofiary pochodziły nie tylko z Łomży, ale także z miejscowości ościennych. Wszyscy spoczęli w zbiorowej mogile w miejscu, gdzie obecnie stoi poświęcony im głaz-pomnik.

W uroczystościach - poza przedstawicielami samorządu i żołnierzami - wziął udział kapucyn o. Jan Bońkowski, który poprowadził modlitwę za powstańców.

Znicze postawiono także na grobie nieznanego bojownika walk w 1863 r.,  zamordowanego przez Kozaków i pochowanego na cmentarzu parafialnym.


Uroczystości na Suwalszczyźnie


Gdyby nie bohaterstwo i poświęcenie naszych przodków nie bylibyśmy teraz niepodległym narodem - z takim przesłaniem odbyły się uroczystości upamiętnienia 158. rocznicy bitwy na Uroczysku Kozi Rynek (gmina Sztabin). W obchodach wzięli udział przedstawiciele Nadleśnictwa Augustów oraz poseł Jarosław Zieliński.

Złożenie zniczy było częścią obchodów wybuchu powstania styczniowego w powiecie augustowskim. Tydzień temu (15.01) zakończył się kilkudniowy VIII Marsz Szlakiem Powstańców Styczniowych, w którym udział brali członkowie Polskiej Organizacji Wojskowej. Na 27 stycznia zaplanowane są zawody strzeleckie tego stowarzyszenia: "10 strzałów ku chwale Ojczyzny".


Uroczystości w Choroszczy


Władze i mieszkańcy Choroszczy również pamiętają o bohaterach zrywu w 158. rocznicę wybuchu Powstania Styczniowego. Z zachowaniem reżimu sanitarnego odwiedzają miejsce pamięci narodowej zwane Szubienicą. W 1863 roku stracono tam kilkunastu miejscowych powstańców.

Oficjalne uroczystości, choć z uwagi na pandemię w mniejszym gronie odbyły się na miejscu straceń. Poprzedziła je msza św. za Ojczyznę. Burmistrz Choroszczy Robert Wardziński zachęcał, aby mieszkańcy oddawali hołd powstańcom indywidualnie w ciągu całego dnia.


Powstanie Styczniowe trwało do jesieni 1864 roku, a utworzone państwo podziemne funkcjonowało jeszcze rok później. Stoczono około 1200 bitew i potyczek, w walkach wzięło udział 200 tysięcy powstańców. W województwie podlaskim miejsca upamiętniające walki powstańców z 1963 i 64 roku oraz miejsca ich straceń istnieją w 70 gminach.

| red: maj


PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z iOS

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z Androidem

Przeczytaj, zanim skomentujesz

ZOBACZ TEŻ:


Rocznica Powstania Styczniowego 22.01.2021

22.01.2021, 14:14

Dla Białorusinów, w odróżnieniu od Litwinów czy Polaków, Powstanie Styczniowe to sprawa nadal otwarta. Jego przywódca na ziemiach białoruskich Konstanty Kalinowski (Kastuś Kalinouski) w sowieckiej historiografii przedstawiany był jako bohater ale bohater-rewolucjonista. Po ogłoszeniu niepodległości przez Białoruś stał się bohaterem narodowym.


Pokonali 112-kilometrową trasę szlakiem powstańców styczniowych. Nie tylko po to, aby oddać hołd bohaterom sprzed 158 lat

19.01.2021, 14:09

Dla młodych uczestników VIII Marszu Szlakiem Powstania Styczniowego była to też lekcja przetrwania w ciężkich, zimowych, niczym XIX-wiecznych warunkach.


157 lat temu wybuchło Powstanie Styczniowe - uroczystości w Podlaskiem [zdjęcia]

22.01.2020, 07:10

W Podlaskiem uczczono pamięć powstańców styczniowych.
Studio Radia Bialystok

studio

+48 85 744 22 22
studio@radio.bialystok.pl

ZNAJDŹ NAS

„Łamacz szyfrów” Andrzeja Fedorowicza

fot. Paweł Wądołowski
ŁOMŻA
1.03.2021, 18:47, akt. 20:16

Medale za służbę i opiekęźródło: www.radio.bialystok.pl​


Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok