Radio Białystok | Wiadomości | 158. rocznica wybuchu Powstania Styczniowego - uroczystości w Podlaskiem

158. rocznica wybuchu Powstania Styczniowego - uroczystości w Podlaskiem

autor: Adam Dąbrowski, Marcin Mazewski

22.01.2021, 13:41, akt. 19:55

W Łomży 158. rocznicę wybuchu Powstania Styczniowego tradycyjnie upamiętniono w miejscu straceń przy Szosie Zambrowskiej i na cmentarzu przy ul. Kopernika.

Uroczystości upamiętnienia 158. rocznicy bitwy na Uroczysku Kozi Rynek, fot. Marta Sołtys
Uroczystości upamiętnienia 158. rocznicy bitwy na Uroczysku Kozi Rynek, fot. Marta Sołtys


0:00
0:00
Uroczystości upamiętnienia 158. rocznicy bitwy na Uroczysku Kozi Rynek - relacja Marty Sołtys | Pobierz plik.


Problemy z odsłuchem?

Częstym problemem przy wyświetlaniu playera jest używanie Adblocka.
Dłuższe dźwięki na niektórych wersjach przeglądarki Chrome są ucinane.

Uroczystości w Łomży


Na tzw. mokrej łączce, która wówczas położona była już za miastem, rozstrzelano lub powieszono za udział w powstaniu bądź pomoc walczącym około 20 osób.

Ofiary pochodziły nie tylko z Łomży, ale także z miejscowości ościennych. Wszyscy spoczęli w zbiorowej mogile w miejscu, gdzie obecnie stoi poświęcony im głaz-pomnik.

W uroczystościach - poza przedstawicielami samorządu i żołnierzami - wziął udział kapucyn o. Jan Bońkowski, który poprowadził modlitwę za powstańców.

Znicze postawiono także na grobie nieznanego bojownika walk w 1863 r.,  zamordowanego przez Kozaków i pochowanego na cmentarzu parafialnym.


Uroczystości na Suwalszczyźnie


Gdyby nie bohaterstwo i poświęcenie naszych przodków nie bylibyśmy teraz niepodległym narodem - z takim przesłaniem odbyły się uroczystości upamiętnienia 158. rocznicy bitwy na Uroczysku Kozi Rynek (gmina Sztabin). W obchodach wzięli udział przedstawiciele Nadleśnictwa Augustów oraz poseł Jarosław Zieliński.

Złożenie zniczy było częścią obchodów wybuchu powstania styczniowego w powiecie augustowskim. Tydzień temu (15.01) zakończył się kilkudniowy VIII Marsz Szlakiem Powstańców Styczniowych, w którym udział brali członkowie Polskiej Organizacji Wojskowej. Na 27 stycznia zaplanowane są zawody strzeleckie tego stowarzyszenia: "10 strzałów ku chwale Ojczyzny".


Uroczystości w Choroszczy


Władze i mieszkańcy Choroszczy również pamiętają o bohaterach zrywu w 158. rocznicę wybuchu Powstania Styczniowego. Z zachowaniem reżimu sanitarnego odwiedzają miejsce pamięci narodowej zwane Szubienicą. W 1863 roku stracono tam kilkunastu miejscowych powstańców.

Oficjalne uroczystości, choć z uwagi na pandemię w mniejszym gronie odbyły się na miejscu straceń. Poprzedziła je msza św. za Ojczyznę. Burmistrz Choroszczy Robert Wardziński zachęcał, aby mieszkańcy oddawali hołd powstańcom indywidualnie w ciągu całego dnia.


Powstanie Styczniowe trwało do jesieni 1864 roku, a utworzone państwo podziemne funkcjonowało jeszcze rok później. Stoczono około 1200 bitew i potyczek, w walkach wzięło udział 200 tysięcy powstańców. W województwie podlaskim miejsca upamiętniające walki powstańców z 1963 i 64 roku oraz miejsca ich straceń istnieją w 70 gminach.

| red: maj


PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z iOS

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z Androidem

Przeczytaj, zanim skomentujesz

ZOBACZ TEŻ:


Rocznica Powstania Styczniowego 22.01.2021

22.01.2021, 14:14

Dla Białorusinów, w odróżnieniu od Litwinów czy Polaków, Powstanie Styczniowe to sprawa nadal otwarta. Jego przywódca na ziemiach białoruskich Konstanty Kalinowski (Kastuś Kalinouski) w sowieckiej historiografii przedstawiany był jako bohater ale bohater-rewolucjonista. Po ogłoszeniu niepodległości przez Białoruś stał się bohaterem narodowym.


Pokonali 112-kilometrową trasę szlakiem powstańców styczniowych. Nie tylko po to, aby oddać hołd bohaterom sprzed 158 lat

19.01.2021, 14:09

Dla młodych uczestników VIII Marszu Szlakiem Powstania Styczniowego była to też lekcja przetrwania w ciężkich, zimowych, niczym XIX-wiecznych warunkach.


157 lat temu wybuchło Powstanie Styczniowe - uroczystości w Podlaskiem [zdjęcia]

22.01.2020, 07:10

W Podlaskiem uczczono pamięć powstańców styczniowych.

ZNAJDŹ NAS

REKLAMA
NIETEATR WOMENS VOICE

REKLAMA
OiFP PORANEK MŁODEGO MELOMANA

REKLAMA
OiFP THE GOOD LIFE – NAJWIĘKSZE PRZEBOJE SWINGU

REKLAMA
OiFP LIFE IS A CABARET, SHOW TANECZNO-WOKALNE

REKLAMA
OiFP JESUS CHRIST SUPERSTAR

Podlaskie Centrum Produktu Lokalnego

fot. Paweł Wądołowski
REGION
27.02.2024, 17:31, akt. 18:25

Powiat grajewski świętuje 25-lecieźródło: www.radio.bialystok.pl

Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok