Radio Białystok | Wiadomości | 157 lat temu wybuchło Powstanie Styczniowe - uroczystości w Podlaskiem [zdjęcia]

157 lat temu wybuchło Powstanie Styczniowe - uroczystości w Podlaskiem [zdjęcia]

autor: Adam Dąbrowski, Marcin Mazewski, Wojciech Szubzda

22.01.2020, 07:10, akt. 23.01.2020, 08:09

W Podlaskiem uczczono pamięć powstańców styczniowych.

Wojewoda podlaski i władze Supraśla oddali hołd powstańcom, źródło: Podlaski Urząd Wojewódzki
Wojewoda podlaski i władze Supraśla oddali hołd powstańcom, źródło: Podlaski Urząd Wojewódzki

157. rocznica powstania styczniowego w Choroszczy - relacja Marceliny Markowskiej

Problemy z odsłuchem?

Częstym problemem przy wyświetlaniu playera jest używanie Adblocka.
Dłuższe dźwięki na niektórych wersjach przeglądarki Chrome są ucinane.


Władze Supraśla oddały hołd powstańcom 

Wojewoda podlaski i burmistrz Supraśla uczcili pamięć ofiar Powstania Styczniowego. Wspólnie około 8:30 złożyli kwiaty w miejscu pamięci w Supraślu.

Wojewoda podlaski Bohdan Paszkowski w asyście przedstawicieli służb mundurowych złożył wieniec przy tzw. czerwonym krzyżu u zbiegu ulic Cieliczańskiej i prof. Sławińskiego w Supraślu. Oddzielny wieniec złożył również burmistrz Radosław Dobrowolski.


W Choroszczy zabrzmiał Dzwon Wolności

Msza święta, apel poległych i ognisko - tak władze i mieszkańcy Choroszczy uczcili pamięć bohaterów powstania styczniowego w 157. rocznice. Uczestnicy złożyli kwiaty i znicze w Miejscu Pamięci Narodowej tzw. "Szubienicą". Dzwon Wolności zabrzmiał 157 razy.


- Z tą historią przechodzimy z pokolenia na pokolenie i to jest najważniejsze. Pokazujemy, że my pamiętamy i dlatego tu jesteśmy - mówiła jedna z harcerek.Burmistrz Choroszczy Robert Wardziński podkreśla, że co roku mieszkańcy chętnie uczestniczą w tym wydarzeniu.


- Z roku na rok przychodzi coraz więcej młodzieży, harcerzy. Są tutaj także prawnuki poległych powstańców. To wydarzenie jest bardzo ważne dla naszej społeczności - podkreślał burmistrz.


Władze Łomży i powiatu łomżyńskiego oddały hołd powstańcom

Przedstawiciele samorządów Łomży i powiatu łomżyńskiego, żołnierze i harcerze uczcili pamięć powstańców styczniowych. Kwiaty i znicze złożono pod pomnikiem powstańców z 1863 r. na tzw. mokrej łączce, która znajdowała się wówczas już poza granicami miasta i była miejscem kaźni powstańców i tych, którzy im pomagali.

Tradycyjnie już w uroczystościach przed pomnikiem na łączce przy Szosie Zambrowskiej, brał udział kapucyn o. Jan Bońkowski. Jego współbracia w zrywie styczniowym czynnie występowali przeciwko okupantowi i nieśli pociechę duchową innym powstańcom.

Żołnierze i harcerze zaciągnęli przy pomniku ustawionym w 1916 r. wartę, a znicze postawione zostały także na mogile anonimowego powstańca z 1863 r., którego grób znajduje się na łomżyńskim cmentarzu przy ul. Kopernika.


Największy polski zryw narodowy w XIX wieku

Powstanie Styczniowe to największy polski zryw narodowy w XIX wieku. Rozpoczęcie walki przeciwko Imperium Rosyjskiemu ogłoszono Manifestem 22 stycznia 1863 roku wydanym w Warszawie przez Tymczasowy Rząd Narodowy. Trwało do jesieni 1864 roku i zakończyło się klęską powstańców.


| red: sk, mag, zmj

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z iOS

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z Androidem

ZOBACZ TEŻ:


Turniej strzelecki i wystawa broni upamiętniające Powstańców Styczniowych w Choroszczy

16.01.2020, 13:01

Turniej strzelecki i wystawa broni w Choroszczy - to jedne z wydarzeń upamiętniających uczestników Powstania Styczniowego.


Kiedyś to było, czyli z dziejów Suwalszczyzny - Powstanie styczniowe na Suwalszczyźnie

9.01.2020, 09:59

Niebawem 158 rocznica wybuchu powstania styczniowego. Działania wojenne, połączone z brutalnymi rosyjskimi represjami, odczuła też Suwalszczyzna. Walki toczyły się głównie na terenie puszczy augustowskiej.


Po raz 11. w Białostockim Instytucie Pamięci Narodowej wręczono medale "Świadek Historii"

10.12.2019, 16:53

Dawni żołnierze podziemia niepodległościowego znaleźli się wśród osób uhonorowanych we wtorek (10.12) w Białymstoku nagrodami "Świadek historii". Przyznaje je IPN za działania na rzecz upamiętniania i popularyzacji najnowszej historii Polski.


Przywódcy powstania styczniowego spoczęli na cmentarzu na wileńskiej Rossie [zdjęcia, wideo]

23.11.2019, 01:59

Na wileńskim Cmentarzu na Rossie w piątek (22.11) po południu zakończyły się uroczystości pochówku 20 uczestników powstania styczniowego, w tym dwóch jego przywódców. Trumny ze szczątkami powstańców spoczęły w kryptach w centralnej kaplicy cmentarza.
Studio Radia Bialystok

studio

+48 85 744 22 22
studio@radio.bialystok.pl

ZNAJDŹ NAS

Marek Kubik Ambient Live Act

Pomagamy szpitalom

Świąteczny Koncert Życzeń

"Wędrowny zakład fotograficzny" Agnieszki PajączkowskiejSkra Bełchatów - Ślepsk Malow Suwałki, 22.12.2019, fot. Joanna Szubzda
SPORT
6.04.2020, 20:02, akt. 7.04.2020, 13:25

Nicolas Szerszeń opuszcza Ślepsk Malow Suwałki

źródło: www.radio.bialystok.pl​


Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok