Radio Białystok | Wiadomości | Atak zimy w Podlaskiem [zdjęcia, wideo]

Atak zimy w Podlaskiem [zdjęcia, wideo]

autor: Adam Janczewski, Edyta Wołosik, Grzegorz Pilat, Marcin Gliński, Renata Reda

26.01.2021, 05:27, akt. 27.01.2021, 08:37

Przez ciężki śnieg, który oblepia linie energetyczne i drzewa, które spadają na przewody, tysiące odbiorców w Podlaskiem nie ma prądu. Do tej pory w regionie spadło około 40 cm śniegu.

Poranek w Białymstoku 26 stycznia 2021 r., fot. Monika Kalicka
Poranek w Białymstoku 26 stycznia 2021 r., fot. Monika Kalicka

Trudna sytuacja w gminie Juchnowiec Kościelny - większość miejscowości jest odcięta od prądu - relacja Michała Buraczewskiego

O pracę strażaków podczas śnieżycy Grzegorz Pilat pyta Marcina Janowskiego

Zasypane drogi, brak prądu, ogrzewania i wody - tak jest chociażby w Zabłudowie - relacja Ryszarda Minko

Trudne warunki na podlaskich drogach po ataku zimy - relacja Grzegorza Pilata

Atak zimy w Białymstoku - relacja Renaty Redy

Problemy z odsłuchem?

Częstym problemem przy wyświetlaniu playera jest używanie Adblocka.
Dłuższe dźwięki na niektórych wersjach przeglądarki Chrome są ucinane.


Sztab kryzysowy w Białymstoku: sytuacja na drogach jest opanowana

Sytuacja na drogach głównych w Białymstoku jest opanowana. Teraz pora na drogi osiedlowe, chodniki, wywożenie śniegu oraz dopilnowanie odśnieżenia dachów i usuwania nawisów śnieżnych. Do takich wniosków doszedł sztab kryzysowy zwołany przez Prezydenta Białegostoku Tadeusza Truskolaskiego we wtorek (26.01) o godz. 20:00.

Służby miejskie dalej pracują nad przeciwdziałaniem skutkom intensywnych opadów śniegu w Białymstoku. Przekazały podczas spotkania z prezydentem meldunki o sytuacji w mieście.

Na białostockich drogach głównych sytuacja jest już lepsza, ale wymagająca. Ciągle musimy pracować nad tym, aby sprostać wyzwaniom stawianym nam przez trudne warunki pogodowe. Po drogach głównych, które są już czarne, pora na drogi drugiej kategorii i osiedlowe oraz chodniki

 – mówi prezydent Tadeusz Truskolaski.Firmy odśnieżające miasto zostały zobligowane do tego, by:

  • wzmocnić odśnieżanie dróg drugiej kategorii, osiedlowych i chodników
  • zadbać o zatoki autobusowe
  • zwrócić uwagę na to, by nie zasypywać zjazdów, wjazdów na posesje
  • zintensyfikować posypanie piaskiem skrzyżowań
  • oczyszczać prawo i lewoskręty z zalegającego, wcześniej odgarniętego śniegu


W środę (27.01) służby miejskie zajmą się wywożeniem śniegu z miasta. Na oficjalnym portalu Białegostoku znajdują się mapy ze wskazanymi działkami, gdzie śnieg będzie wywożony. Mogą z nich korzystać także mieszkańcy, którzy własnymi siłami chcą pozbyć się śniegu ze swojego terenu.


Ostatniej doby w Białymstoku spadło 25 cm śniegu

Mateusz Zamajtys z Biura Prognoz IMGW poinformował, że w ciągu ostatniej doby w Białymstoku spadło 25 cm śniegu, w Suwałkach 19 cm. Pokrywa śnieżna w  Białymstoku wynosi obecnie 35 cm, w Suwałkach 26 cm. W nowych komunikatach z ostrzeżeniami przed utrzymującymi się opadami śniegu jest  mowa, że może spaść kolejnych 10-15 cm śniegu.28 tys. odbiorców w Podlaskiem wciąż bez prądu

Bez prądu jest około 28 tys. odbiorców w regionie. Najwięcej awarii jest w gminach m.in. Choroszcz, Czarna Białostocka, Juchnowiec Kościelny, Michałowo, Gródek i Białowieża. Po intensywnych opadach śniegu wczoraj w całym kraju prądu nie miało ponad 81,5 tys. odbiorców. Najwięcej awarii - ponad 64 tysięcy - było w województwie podlaskim. Jak informuje spółka PGE Dystrybucja S.A., w naszym regionie energetycy przywrócili już zasilanie do ponad 36 tysięcy domów.

Leśnicy ostrzegają przed wchodzeniem do lasu

Intensywne opady śniegu spowodowały że na drzewach jest tzw. okiść, czyli gruba warstwa mokrego śniegu - mówi Anna Poskrobko z Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Białymstoku.
Czapa mokrego śniegu może ważyć kilka kilogramów, a łamiące się gałęzie mogą nas poważnie okaleczyć. Leśnicy apelują, by poruszać się tylko drogami i nie wchodzić głęboko w las. W takich warunkach jak teraz, jeżeli wybieramy się do lasu, warto mieć także ze sobą naładowaną komórkę.


Trudne warunki na drogach w regionie

Są bardzo trudne warunki na drogach w regionie. Jak informują drogowcy, wszystkie są przejezdne, ale na wielu zalega śnieg, a pod nim warstwa lodu. W niektórych miejscach w regionie przejazd utrudniają powalone konary drzew i gałęzie. Tak było m.in na drodze wojewódzkiej 685 między Trześcianką a Narwią. Drogę tarasowało zwalone drzewo.

Kłopoty mieli kierowcy na drodze krajowej nr 19 w powiecie siemiatyckim. Tam na odcinku Siemiatycze-Wiercień, małe samochody ciężarowe nie były w stanie wjechać na wzniesienie. 

Z utrudnieniami musieli się liczyć także kierowcy na drodze krajowej nr 19 na odcinku Bielsk Podlaski-Boćki. Koło miejscowości Knorydy do rowu wpadła piaskarka.

Całkowicie zablokowana była krajowa ósemka na trasie Suwałki - Szypliszki. Niedaleko miejscowości Lipniak zderzyły się dwie ciężarówki. W tym zdarzeniu nikt nie ucierpiał.

Jak informują drogowcy, błoto pośniegowe zalega na głównych trasach w południowej części regionu.

Ślisko było także na drodze krajowej nr 16 na odcinku  Augustów – gr. Państwa, krajowej ósemce między Korycinem a Augustowem, oraz na dziewiętnastce na trasie Święta Woda – Kuźnica.

Zablokowana była także droga wojewódzka nr 693. W rejonie Bacik Bliższych samochód ciężarowy wpadł do rowu.

Jak poinformował nas słuchacz, trudne warunki były między innymi na trasie Białystok - Wysokie Mazowieckie. 

Gminne i powiatowe pługi pracowały nieustannie w powiecie sokólskim. Jak poinformował nas zastępca burmistrza Sokółki Adam Juchnik, firmy zajmujące się odśnieżaniem uporały się ze śniegiem zalegającym w mieście, nie było też problemu z dowozem dzieci do szkół. Starosta sokólski Piotr Rećko poinformował, że mimo intensywnych opadów śniegu, drogi są przejezdne, ale władze przygotowują się na kolejny atak zimy.

Stabilna sytuacja jest też w gminach Dąbrowa Białostocka. Burmistrz Dąbrowy Białostockiej Artur Gajlewicz zaapelował o cierpliwość i zgłaszanie do gminy problemów z dojazdem. Sytuacja jest tez opanowana w Czarnej Białostockiej. Burmistrz miasteczka Jacek Chrulski powiedział nam, że drogi są już odśnieżone, wciąż śnieg zalega na chodnikach, ale jest już usuwany. Nie było problemów z dojazdem dzieci do szkół, ale ze względu na brak prądu, zamknięto m.in. szkołę w Czarnej Wsi Kościelnej.  

Marszałek województwa podlaskiego Artur Kosicki poinformował w Polskim Radiu Białystok, że na drogach wojewódzkich miejscami mogą być utrudnienia m.in. ograniczenia do jednego pasa ruchu. Przy odśnieżaniu pracuje ok. 70 różnych jednostek sprzętu.


źródło: IMGW, PAP, UM Białystok | red: mak, mag, lma, bsd


PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z iOS

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z Androidem

Przeczytaj, zanim skomentujesz

ZOBACZ TEŻ:


W Podlaskiem ciągle pada śnieg [zdjęcia, wideo]

25.01.2021, 08:50

Ta doba upłynie pod znakiem ekstremalnych, zimowych warunków na drogach i chodnikach. Podlascy synoptycy wydali trzy ostrzeżenia dla całego województwa - przed intensywnymi opadami, oblodzeniem i zamieciami. Może spaść nawet 30 cm śniegu.


Obfite opady śniegu to dobry znak dla przyrody i turystów

23.01.2021, 16:25

Opady śniegu i roztopy pozytywnie wpływają na przyrodę m.in. w Narwiańskim Parku Narodowym. Dzięki temu wiosną powstaną rozlewiska, a to spowoduje, że m.in. ptaki będą miały dobre warunki do lęgów.


W Białymstoku zawalił się namiot magazynowy z materiałami budowlanymi

20.01.2021, 17:43

Kilkudziesięciu strażaków przeszukiwało zawalony namiot magazynowy z materiałami budowlanymi w Białymstoku. Z informacji zgłaszających wynikało, że w środku mogą być pracownicy.


Wciąż są utrudnienia, ale więcej planowych pociągów znów wyjeżdża na podlaskie tory

19.01.2021, 10:32

Coraz więcej planowych pociągów znów wyjeżdża na podlaskie tory. Mimo, że są utrudnienia, to według kolejarzy poprawia się sytuacja w podróżowaniu koleją w województwie podlaskim.


Zima w Podlaskim Muzeum Kultury Ludowej [zdjęcia]

19.01.2021, 10:32

Zima zawitała do Podlaskiego Muzeum Kultury Ludowej w Wasilkowie - o tej porze roku jest tu jak w bajce.
Studio Radia Bialystok

studio

+48 85 744 22 22
studio@radio.bialystok.pl

ZNAJDŹ NAS

Nowy tytul

O kobietach… dla kobiet… na Dzień Kobiet!

„Łamacz szyfrów” Andrzeja Fedorowicza


źródło: www.radio.bialystok.pl​


Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok