Radio Białystok | Wiadomości | Warunkowe umorzenie sprawy kibica, który wbiegł na murawę po meczu Jagiellonii

Warunkowe umorzenie sprawy kibica, który wbiegł na murawę po meczu Jagiellonii

27.01.2021, 09:28, akt. 17:48

Warunkowe umorzenie postępowania karnego na rok próby, 500 zł na cel społeczny - taki wyrok zapadł w środę (27.01) wobec kibica piłkarskiego, który po meczu Jagiellonii i Wisły Kraków zszedł z trybun białostockiego stadionu na boisko, by zrobić sobie zdjęcie z Jakubem Błaszczykowskim. Mężczyzna stanął przed Sądem Rejonowym w Białymstoku pod zarzutem naruszenia przepisów bezpieczeństwa imprez masowych.

Jagiellonia Białystok - Wisła Kraków, 24.08.2020, fot. Joanna Szubzda
Jagiellonia Białystok - Wisła Kraków, 24.08.2020, fot. Joanna Szubzda

Sąd warunkowo umorzył postępowanie wobec kibica, który wbiegł na murawę białostockiego stadionu - relacja Marty Nazarko

Problemy z odsłuchem?

Częstym problemem przy wyświetlaniu playera jest używanie Adblocka.
Dłuższe dźwięki na niektórych wersjach przeglądarki Chrome są ucinane.


Incydent po meczu pierwszej kolejki obecnego sezonu piłkarskiej ekstraklasy

Do incydentu doszło wieczorem 24 sierpnia 2020 roku, tuż po meczu pierwszej kolejki obecnego sezonu piłkarskiej ekstraklasy. Po końcowym gwizdku sędziego, z trybun na murawę miejskiego stadionu w Białymstoku dostał się przez jedną z furtek kibic z dziećmi, który bez problemu podszedł do Jakuba Błaszczykowskiego, by zrobić sobie z nim zdjęcie. Według informacji medialnych, najpierw zrobił mu zdjęcie ze swoimi dziećmi, potem poprosił kapitana wiślaków o selfie.

Gdy całą sytuację zauważyli przedstawiciele obu klubów, wyprosili kibica z miejsca, gdzie nie miał prawa się znaleźć. Ze względu na bezpieczeństwo pandemiczne zespołu, reprezentant Polski został odseparowany od reszty drużyny, z Białegostoku do Krakowa wracał oddzielnie i trafił na profilaktyczną kwarantannę. Jego test na koronawirusa okazał się negatywny.

Jagiellonia wydała wtedy oświadczenie, w którym przeprosiła Wisłę Kraków. Komisja Ligi nałożyła jednak na białostocki klub karę finansową w wysokości 15 tys. zł za niewłaściwą organizację meczu; kara dotyczyła zarówno tego incydentu, jak i konieczności przerwania meczu po rzucaniu serpentyn przez kibiców.

Po incydencie Jagiellonia przeprowadziła weryfikację zabezpieczeń w poszczególnych strefach miejskiego stadionu w czasie meczów, by do podobnych zdarzeń w przyszłości nie doszło.


Prokuratura zarzuciła białostoczaninowi, że złamał przepisy dot. bezpieczeństwa imprez masowych

Prokuratura Rejonowa Białystok-Południe zarzuciła 42-letniemu białostoczaninowi, że złamał przepisy dotyczące bezpieczeństwa imprez masowych i "działając publicznie, umyślnie i z oczywiście błahego powodu, okazując przez to lekceważący stosunek do porządku prawnego" wbrew przepisom ustawy wdarł się na teren, na którym były rozgrywane zawody sportowe.

Takie zachowanie penalizuje art. 60 ust. 1 tej ustawy; grozi za to grzywna, kara ograniczenia wolności lub nawet do 3 lat więzienia. Zachowanie zostało przez prokuraturę zakwalifikowane jako występek o charakterze chuligańskim.

Wyrok zapadł w środę po jednej rozprawie; wcześniej oskarżony złożył wyjaśnienia, sąd przesłuchał też jednego świadka.

Co mówili, nie wiadomo, bo sprawa odbyła się bez obecności publiczności, w tym dziennikarzy. Sąd nie zgodził się na to, by byli na sali rozpraw, uzasadniając to obostrzeniami związanymi z pandemią koronawirusa. W obecnej sytuacji pandemicznej, w białostockim sądzie rejonowym każdorazowo to przewodniczący składu orzekającego decyduje czy dziennikarze i inne osoby z publiczności mogą być na sali.

Jak poinformowała rzecznik Sądu Rejonowego w Białymstoku sędzia Beata Wołosik, sąd warunkowo umorzył postępowanie karne wobec oskarżonego na roczny okres próby. Orzekł też wobec niego środek karny - 500 zł świadczenia pieniężnego na rzecz Funduszu Pomocy Pokrzywdzonym oraz Pomocy Postpenitencjarnej; mężczyzna ma też zapłacić koszty procesu.

Wyrok nie jest prawomocny.

źródło: PAP | red: bsd, mag

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z iOS

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z Androidem

Przeczytaj, zanim skomentujesz

ZOBACZ TEŻ:


Kibic Jagiellonii, który chciał zrobić zdjęcie z Błaszczykowskim, stanie przed sądem

4.11.2020, 11:38

Chciał sobie zrobić zdjęcie z jednym z piłkarzy, a ostatecznie stanie przed sądem. 


Nawet 3 lata więzienia grożą kibicowi, który po meczu Jagiellonii Białystok z Wisłą Kraków wbiegł na murawę stadionu

6.10.2020, 13:03

Mężczyzna usłyszał już zarzuty i przyznał się do winy. Nawet 3 lata więzienia grożą kibicowi, który po sierpniowym meczu Jagiellonii Białystok z Wisłą Kraków wbiegł na murawę stadionu przy ul. Słonecznej.


Białostoccy policjanci wyjaśniają okoliczności wtargnięcia kibica na murawę stadionu w Białymstoku

25.08.2020, 12:30

Według policji w tym przypadku mogło dojść do przestępstwa i w takim kierunku prowadzone jest postępowanie. Białostoccy funkcjonariusze wyjaśniają okoliczności wtargnięcia kibica wraz w dziećmi na murawę Stadionu Miejskiego w Białymstoku.


Incydent po meczu Jagi z Wisłą. Błaszczykowski odizolowany od drużyny

24.08.2020, 22:33

Do niecodziennej sytuacji doszło po meczu Jagiellonii Białystok z Wisłą Kraków.
Studio Radia Bialystok

studio

+48 85 744 22 22
studio@radio.bialystok.pl

ZNAJDŹ NAS

Nowy tytul

O kobietach… dla kobiet… na Dzień Kobiet!

„Łamacz szyfrów” Andrzeja Fedorowicza
fot. Marcin Mazewski
REGION
5.03.2021, 14:36, akt. 14:40

Do Suchowoli z ZOO trafiła "zebra"
źródło: www.radio.bialystok.pl​


Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok