Radio Białystok | Wiadomości | Białostocki sąd rozpatruje apelację w sprawie nielegalnego udostępniania telewizji satelitarnej

Białostocki sąd rozpatruje apelację w sprawie nielegalnego udostępniania telewizji satelitarnej

27.01.2021, 15:18, akt. 15:25

Przed Sądem Okręgowym w Białymstoku zakończył się w środę proces dwóch mężczyzn oskarżonych o nielegalne udostępnianie kilkunastu innym osobom sygnału płatnej kodowanej platformy satelitarnej. Sąd pierwszej instancji skazał obu na prace społeczne, mają też zapłacić w sumie ponad 126 tys. zł tytułem wyrównania strat platformy NC+.

Fot. Marta Nazarko
Fot. Marta Nazarko

Białostocki sąd rozpatruje apelacje w sprawie nielegalnego udostępniania telewizji satelitarnej - relacja Marty Nazarko

Problemy z odsłuchem?

Częstym problemem przy wyświetlaniu playera jest używanie Adblocka.
Dłuższe dźwięki na niektórych wersjach przeglądarki Chrome są ucinane.


Obrońcy chcą uniewinnienia, prokuratura - utrzymania wyroku

Obrońcy chcą uniewinnienia, ewentualnie uchylenia wyroku, i zwrotu sprawy do pierwszej instancji lub warunkowego umorzenia postępowania. Prokuratura - utrzymania wyroku. Orzeczenie ma być ogłoszone za dwa tygodnie.

Proces dotyczy tzw. sharingu, czyli rozsyłania sygnału telewizyjnego za pośrednictwem internetu. Główny oskarżony odpowiada przed sądem pod zarzutem rozsyłania takiego sygnału - w ocenie prokuratury za pośrednictwem urządzenia przystosowanego do nielegalnego odbioru kanałów płatnej, kodowanej platformy satelitarnej - co najmniej do szesnastu osób w latach 2011-2018. Czasowo (przez pięć miesięcy 2018 roku) miał to robić wspólnie i w porozumieniu z drugim z oskarżonych.

Działo się to w miejscowościach na terenie powiatu monieckiego, a straty platformy zostały oszacowane na nie mniej niż 126,4 tys. zł.

W październiku 2020 roku Sąd Rejonowy w Białymstoku uznał za winnych obu oskarżonych. Skazał ich na ograniczenie wolności (odpowiednio na 10 i 6 miesięcy), z obowiązkiem wykonywania nieodpłatnej pracy na cele społeczne po 40 godz. miesięcznie. Mają też - w ramach obowiązku naprawienia szkody - zapłacić łącznie tę kwotę strat spółce ITI Neovision (z czego główny oskarżony blisko 117,5 tys. zł).

Obrońcy kwestionują w apelacji te wyliczenia i samą winę oskarżonych. Zwracają uwagę, że sąd pierwszej instancji nie ustalił, czy rzeczywiście tyle osób korzystało z sharingu, czy w ogóle był on możliwy za pośrednictwem zabezpieczonych w sprawie urządzeń, a jeśli tak - to w jakim konkretnym okresie.

Kwestionują sposób wyliczenia szkody, który - w ich ocenie - polegał na matematycznym przemnożeniu liczby potencjalnych nielegalnych użytkowników przez liczbę miesięcy i kwotę najwyższego abonamentu kodowanej platformy satelitarnej NC+. Przywoływany był również argument, że sprzęt nie był nielegalnie przerobiony do usługi sharingu i był prywatną własnością użytkownika, a nie platformy.

Prokuratura przywołuje opinie powołanych w sprawie biegłych, dotyczące m.in. oprogramowania zabezpieczonego w sprawie serwera i dekoderów. Chce utrzymania wyroku.

Na rozprawie odwoławczej był obecny główny oskarżony. Podkreślał w swoim ostatnim słowie, że nie ma żadnych dowodów potwierdzających, by czerpał zyski z udostępniania sygnału cyfrowej telewizji (zarzut obejmuje działalność w celu osiągnięcia korzyści majątkowej). "Nikt mi nie płacił" - zapewniał. Zwracał przy tym uwagę, że z szesnastu kont, o których mowa w zarzutach, dwa należą do niego, a związane są z legalnym abonamentem. Jak mówił, gdyby wyrok się utrzymał, to musiałby jeszcze "razy dwa" płacić za siebie to, co regulował w abonamencie.

Oskarżony przekonywał też, że wszystkie te osoby mieszkają na wsi i niemal wszyscy w 2011 roku nie mieli żadnego dostępu do internetu. Wyjaśniał techniczne uwarunkowania takiego przesyłu i podkreślał, że nikt nie ustalił, czy sygnał był stale wysyłany i wykorzystywany przez potencjalnych odbiorców; dodał, że u tych osób (w sprawie mieli status świadków) nie zabezpieczono żadnego sprzętu do takiego odbioru.

| red: mag

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z iOS

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z Androidem

Przeczytaj, zanim skomentujesz

ZOBACZ TEŻ:


Sąd uniewinnił mieszkańca Łap oskarżonego o nielegalne rozpowszechnianie seriali

26.01.2021, 07:33

Nie ma dowodów na to, że jeden z mieszkańców Łap nielegalnie rozpowszechniał seriale - ocenił białostocki sąd i utrzymał wyrok uniewinniający.


Sąd skazał czterech mężczyzn, którzy pracowali w Łapach w dużym magazynie nielegalnych papierosów

16.12.2020, 18:18

Od dziesięciu miesięcy do roku więzienia w zawieszeniu i po 150 tys. zł grzywny - taki wyrok zapadł w środę (16.12) przed Sądem Rejonowym w Białymstoku wobec mężczyzn oskarżonych o paserstwo celne. Sprawa ma związek z wykryciem przez SG magazynu, w którym zabezpieczono 785 tys. paczek papierosów z przemytu.


Więzienie w zawieszeniu i blisko 48 mln zł do zapłaty karą za piractwo filmowe

2.10.2020, 07:00

Na rok więzienia w zawieszeniu i konieczność zapłaty właścicielom praw autorskich łącznie blisko 48 mln zł, skazał w piątek (2.10) Sąd Okręgowy w Białymstoku młodego mężczyznę oskarżonego o nielegalne rozpowszechnianie w internecie tysięcy filmów i tzw. pranie brudnych pieniędzy zarobionych w ten sposób. Wyrok nie jest prawomocny.
Studio Radia Bialystok

studio

+48 85 744 22 22
studio@radio.bialystok.pl

ZNAJDŹ NAS

Nowy tytul

O kobietach… dla kobiet… na Dzień Kobiet!

„Łamacz szyfrów” Andrzeja Fedorowicza
fot. Marcin Mazewski
REGION
5.03.2021, 14:36, akt. 14:40

Do Suchowoli z ZOO trafiła "zebra"
źródło: www.radio.bialystok.pl​


Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok