Radio Białystok | Wiadomości | Białostocki sąd prawomocnie skazał trójkę rodzeństwa w związku z uprawą konopi na wielką skalę

Białostocki sąd prawomocnie skazał trójkę rodzeństwa w związku z uprawą konopi na wielką skalę

29.01.2021, 13:57, akt. 14:21

Sąd Apelacyjny w Białymstoku prawomocnie skazał w piątek (29.01) trzy osoby - rodzeństwo - oskarżone o przestępstwa narkotykowe, m.in. o nielegalną uprawę na wielką skalę konopi indyjskich. Chodzi o blisko 2 tysiące krzaków na dwóch plantacjach. Najsurowsza kara, to trzy lata i dziesięć miesięcy więzienia.

Fotolia.com
Fotolia.com


0:00
0:00
Białostocki sąd prawomocnie skazał trójkę rodzeństwa w związku z uprawą konopi na wielką skalę - relacja Marty Nazarko | Pobierz plik.


Problemy z odsłuchem?

Częstym problemem przy wyświetlaniu playera jest używanie Adblocka.
Dłuższe dźwięki na niektórych wersjach przeglądarki Chrome są ucinane.

Sąd odwoławczy rozpoznawał apelacje obu stron. Częściowo uwzględnił odwołanie prokuratora i - zmieniając kwalifikację prawną na surowszą - do trzech lat więzienia podwyższył wyrok mężczyźnie, w pierwszej instancji skazanemu na rok i osiem miesięcy.


Trzecia osoba (zarzut dotyczył przede wszystkim udziału w sadzeniu sadzonek konopi) została skazana na osiem miesięcy więzienia w zawieszeniu. Wszyscy - dwaj bracia i siostra - mają zapłacić też grzywny, najwyższa to 20 tys. zł.


W tej samej sprawie już wcześniej zapadły prawomocne wyroki skazujące wobec czterech innych osób.


Sąd zajmował się sprawą związaną z uprawą na wielką skalę konopi. Takie plantacje funkcjonariusze CBŚP, komendy wojewódzkiej policji w Białymstoku we współpracy z KAS odkryli i zlikwidowali w połowie 2018 roku m.in. w Surażu; jedna była pod dachem, druga na polu. Służby szacowały wówczas, że przy takiej skali działalności można było uzyskać ok. 200 kg marihuany.


Zmieniając kwalifikację prawną i wysokość kary wobec jednego z oskarżonych, sąd apelacyjny zaznaczył jednocześnie, że w pierwszej instancji właściwie został oceniony rozmiar przestępczej działalności i rola w niej poszczególnych osób.


Jak mówiła w ustnym uzasadnieniu wyroku sędzia Brandeta Hryniewicka, dowodami w tej sprawie - oprócz zeznań świadków i wyjaśnień jednego z oskarżonych - były również nagrania monitoringu z posesji, gdzie była plantacja oraz podsłuchy rozmów telefonicznych. 


Jednoznacznie wskazują na proceder, którym parali się oskarżeni (...) To nie była przypadkowa działalność przestępcza, w związku z tym wymierzone oskarżonym kary muszą być odpowiednio surowe - dodała.


Podkreślała, że na takie przestępstwo "nie ma żadnego usprawiedliwienia". "Nic oskarżonych nie tłumaczy" - mówiła sędzia Hryniewicka.(

| red: maj

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z iOS

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z Androidem

Przeczytaj, zanim skomentujesz

ZOBACZ TEŻ:


Białostocki sąd zajmuje się sprawą trojga oskarżonych w związku z dużą plantacją marihuany

25.01.2021, 17:45

Rodzeństwo z okolic Białegostoku oskarżone m.in. o uprawę marihuany na ogromną skalę walczy przed sądem o uniewinnienie lub złagodzenie kary.

ZNAJDŹ NAS

REKLAMA
OiFP NAVARRO | STRAUSS

REKLAMA
Nieteatr JERZY KRYSZAK

Jawor – u źródeł kultury

REKLAMA
OiFP DYPTYK WIELKANOCNY: VIA CRUCIS/CAVALLERIA RUSTICANA
fot. Sylwia Krassowska
UWAGA!
28.03.2023, 19:33, akt. 29.03.2023, 07:37

Mroźna noc i poranek w Podlaskiem
źródło: www.radio.bialystok.pl​


Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok