Radio Białystok | Wiadomości | Lekarze USK usunęli kobiecie w ciąży 17-centymetrowy guz, który zagrażał życiu dziecka

Lekarze USK usunęli kobiecie w ciąży 17-centymetrowy guz, który zagrażał życiu dziecka

autor: Renata Reda

2.02.2021, 18:43, akt. 20:27

Nietypową operację przeprowadzili lekarze Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego w Białymstoku. Kobiecie w 17. tygodniu ciąży usunęli olbrzymi guz.

fot. Uniwersytecki Szpital Kliniczny w Białymstoku
fot. Uniwersytecki Szpital Kliniczny w Białymstoku

Pacjentka ma 28-lat i dwójkę dzieci. Na początku trzeciej ciąży trafiła na kontrolne badanie USG i to ono wykazało obecność guza. W 10 tygodniu zgłosiła się do Uniwersyteckiego Centrum Onkologii. Przeprowadzono szczegółową diagnostykę, m.in. badanie rezonansem magnetycznym, które wykazało zmiany w obrębie miednicy.

- Czekaliśmy jednak z operacją, aż do ukończenia pełnych 16 tygodni ciąży. Chodziło o to, by ustały funkcje jajnika, a głównym gruczołem dokrewnym w obrębie macicy było łożysko - tłumaczy dr hab. Paweł Knapp, szef Uniwersyteckiego Centrum Onkologii.


- Kobieta była operowana w znieczuleniu zewnątrzoponowym, by zminimalizować inwazyjnie działanie leków podawanych podczas znieczulenia na dziecko. Guz był bardzo duży, wielkości 17 cm. Zlokalizowany był w przestrzeni pozaotrzewnowej, bardzo bogato unaczyniony. Niestety obraz kliniczny sugerował, że możemy mieć do czynienia z guzem o cechach złośliwych. Oczywiście ostateczną informację na temat charakteru guza uzyskamy po badaniu histologicznym. Mam nadzieję, że jednak będzie to guz łagodny. Został całkowicie usunięty - mówi Paweł Knapp.


Pacjentka po operacji czuje się dobrze. Badanie USG wykazało prawidłowe tętno płodu. Teraz lekarze czekają na wynik badania histopatologicznego.


- Wszystko zależy od wyniku badania tkankowego usuniętego podczas operacji guza - wyjaśnia dr hab. Paweł Knapp. - Jeżeli wynik wskaże na zmianę niezłośliwą, będziemy obserwować, jak rozwija się ciąża, a mama prawdopodobnie będzie mogła urodzić dziecko w sposób naturalny - drogami i siłami natury - dodaje. - Jeżeli jednak nowotwór okaże się złośliwy, trzeba będzie wdrożyć leczenie onkologiczne. Jeśli będzie mocno złośliwy, konieczne będzie wcześniejsze rozwiązanie ciąży drogą cesarskiego cięcia. Wcześniej mama otrzyma leki stymulujące rozwój płuc płodu - informuje lekarz.


To nie pierwsza operacja usunięcia guza u ciężarnej kobiety. Uniwersyteckie Centrum Onkologii - pierwszy w Polsce certyfikowany ośrodek leczenia raka jajnika - specjalizuje się w leczeniu onkologicznym ciężarnych kobiet.

W Polsce rocznie około 500 kobiet w ciąży dowiaduje się, że ma nowotwór. Najczęściej rozpoznawany jest rak piersi, rak szyjki macicy, chłoniak, potem kolejno rak jajnika, czerniak, nowotwory układu pokarmowego i rak tarczycy. Największym problemem są wciąż trudności diagnostyczne w ocenie zmian w jajnikach, gruczole piersiowym czy przewodzie pokarmowym u kobiet w ciąży, gdyż objawy związane z wczesną ciążą maskują symptomy nowotworów.


| red: zmj

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z iOS

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z Androidem

Przeczytaj, zanim skomentujesz

ZOBACZ TEŻ:


Jeden z łomżyńskich lekarzy odpowie przed sądem za narażenie życia pacjentki i jej dziecka

19.01.2021, 12:33

O narażenie życia pacjentki i jej dziecka oskarżyła Prokuratura Regionalna w Białymstoku jednego z łomżyńskich lekarzy.


Podlaskie szpitale systematycznie wznawiają przyjmowanie pacjentów na planowe operacje

11.01.2021, 08:31

Szpitale, które z powodu pandemii wstrzymały przyjmowanie pacjentów na planowe operacje, powoli otwierają swoje oddziały.


Lekarze przeprowadzili już pierwszą operację przeszczepienia sztucznej skóry u poparzonej 2-latki z okolic Sokółki

25.05.2020, 16:44

Walcząca o życie poparzona dwulatka z okolic Sokółki miała w poniedziałek (25.05) pierwszą operację przeszczepienia sztucznej skóry.


Uniwersyteckie Centrum Onkologii w Białymstoku dostało europejski certyfikat w leczeniu raka jajnika

19.05.2020, 16:02

Uniwersyteckie Centrum Onkologii w Uniwersyteckim Szpitalu Klinicznym w Białymstoku dostało certyfikat Europejskiego Towarzystwa Ginekologii Onkologicznej potwierdzający wysoką jakość leczenia zaawansowanego raka jajnika. To pierwsza w Polsce i 25. w Europie placówka z takim certyfikatem.

ZNAJDŹ NAS

REKLAMA
NIETEATR WOMENS VOICE

REKLAMA
OiFP PORANEK MŁODEGO MELOMANA

REKLAMA
OiFP THE GOOD LIFE – NAJWIĘKSZE PRZEBOJE SWINGU

REKLAMA
OiFP LIFE IS A CABARET, SHOW TANECZNO-WOKALNE

REKLAMA
OiFP JESUS CHRIST SUPERSTAR

Podlaskie Centrum Produktu Lokalnego


źródło: www.radio.bialystok.pl

Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok