Radio Białystok | Wiadomości | Uniwersyteckie Centrum Onkologii w Białymstoku dostało europejski certyfikat w leczeniu raka jajnika

Uniwersyteckie Centrum Onkologii w Białymstoku dostało europejski certyfikat w leczeniu raka jajnika

19.05.2020, 16:02, akt. 16:41

Uniwersyteckie Centrum Onkologii w Uniwersyteckim Szpitalu Klinicznym w Białymstoku dostało certyfikat Europejskiego Towarzystwa Ginekologii Onkologicznej potwierdzający wysoką jakość leczenia zaawansowanego raka jajnika. To pierwsza w Polsce i 25. w Europie placówka z takim certyfikatem.

Dr hab. Paweł Knapp i dr hab. Jan Kochanowicz prezentują certyfikat Europejskiego Towarzystwa Ginekologii Onkologicznej, fot. Grzegorz Pilat
Dr hab. Paweł Knapp i dr hab. Jan Kochanowicz prezentują certyfikat Europejskiego Towarzystwa Ginekologii Onkologicznej, fot. Grzegorz Pilat

Uniwersyteckie Centrum Onkologii w Białymstoku dostało europejski certyfikat w leczeniu raka jajnika - relacja Grzegorza Pilata

Problemy z odsłuchem?

Częstym problemem przy wyświetlaniu playera jest używanie Adblocka.
Dłuższe dźwięki na niektórych wersjach przeglądarki Chrome są ucinane.


Symboliczną tabliczkę z informacją o certyfikacie zawieszono we wtorek w szpitalu przed wejściem do Uniwersyteckiego Centrum Onkologii (UCO).

Koordynator UCO dr hab. Paweł Knapp poinformował na briefingu prasowym, że certyfikat: Certified Centre in Advanced Ovarian Cancer Surgery jest prestiżowym w ginekologii onkologicznej. 


- To jest pierwszy w Polsce Ovarian Unit (ang. ovary - jajnik), który powstał dzięki ocenie naszej pracy - mówił dr hab. Paweł Knapp.


Koordynator UCO dr hab. Paweł Knapp podkreślił, że powstanie takiego certyfikowanego ośrodka leczenia zaawansowanego raka jajnika to zwieńczenie wielu lat pracy lekarzy w tym szpitalu, współpracowników.


- Stworzyliśmy pełnoprofilowy oddział, pełnoprofilowe centrum leczenia oczywiście nie tylko raka jajnika, ale wszystkich innych nowotworów ginekologicznych. Natomiast zostaliśmy wyróżnieni, gdyż rak jajnika w chwili obecnej jest chorobą, która wymaga naprawdę dużego kunsztu operacyjnego i stąd jestem bardzo szczęśliwy, że zostało to w Europie zauważone - powiedział dr hab. Paweł Knapp.


Paweł Knapp wyjaśnił, że przed przyznaniem certyfikatu oceniano stosowane w centrum techniki operacyjne, wyniki i efekty przeprowadzanych operacji, uzupełniające techniki leczenia (stosowanie np. chemioterapii podgrzewanej). Oceniano także, czy zastosowany stopień rozległości wykonywanych zabiegów był właściwy, a to w raku jajnika jest "kluczowe i ważne".

Przypomniał, że zaawansowany rak jajnika wiąże się z koniecznością operowania innych narządów w jamie brzusznej, a ma to znaczenie dla przeżycia pacjenta dotkniętego chorobą onkologiczną.


- Nie wystarczy tylko usunąć guza, bo rak jajnika jest chorobą ogólnoustrojową i chirurg ginekolog-onkolog poruszający się w meandrach nowotworu, jakim jest rak jajnika, musi biegle +poruszać się+ po całej jamie brzusznej - mówił Knapp.


Rak jajnika jest "podstępnym nowotworem"


Dr hab. Paweł Knapp wielokrotnie wcześniej informował, że rak jajnika jest podstępnym nowotworem, bo nie daje wcześniejszych jednoznacznych objawów, a gdy jest wykryty, często bywa zaawansowany. Nie ma także skutecznej profilaktyki tego nowotworu, co wynika ze specyfiki tego raka.


Połowa pacjentek trafia na leczenie z zaawansowanym rakiem


We wtorek Knapp poinformował, że rocznie w Uniwersyteckim Centrum Onkologii leczonych jest ok. 75 pacjentek z rakiem jajnika, z czego ok. 50 to przypadki, gdy nowotwór jest zaawansowany. Do Białegostoku na leczenia trafiają pacjentki z całego kraju. Knapp mówił, że w ostatnich latach na świecie udało się sprawić, że pacjentki z rakiem jajnika żyją dłużej niż kiedyś.

Knapp liczy również, że certyfikat to szansa na zdobywanie środków na dalsze badania naukowe nad rakiem jajnika oraz dalszy rozwój Uniwersyteckiego Centrum Onkologii.


- Zachodni standard leczenia raka jajnika wkracza do Polski od wschodu - powiedział pełniący obowiązki dyrektora Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego dr hab. Jan Kochanowicz.


Dyrektor także podkreślił, że ośrodek leczenia raka jajnika w USK to wynik wieloletnich doświadczeń i prac "pokoleniowych" ginekologów z tej placówki, także we współpracy z Białostockim Centrum Onkologii (szpital BCO podlega samorządowi województwa podlaskiego). - To wszystko zaowocowało uzyskaniem certyfikatu - powiedział Kochanowicz. Szpital USK jest prowadzony przez Uniwersytet Medyczny w Białymstoku.

Dyrektor Kochanowicz dodał, że certyfikat jako potwierdzenie jakości leczenia to korzyść głównie dla pacjentek, potwierdzenie najwyższej jakości tego leczenia, dostępu do takich metod.

źródło: PAP | red: wsz

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z iOS

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z Androidem

Przeczytaj, zanim skomentujesz

ZOBACZ TEŻ:


Stowarzyszenie Eurydyki zbiera chustki i apaszki dla kobiet w trakcie chemioterapii

16.01.2020, 16:28

Przewiewne, wykonane z dobrych materiałów, kolorowe chustki, apaszki i szale zbiera do 30 stycznia w Białymstoku Stowarzyszenie Eurydyki, by uszyć z nich nakrycia głowy dla pań, które są w trakcie chemioterapii.


Prestiżowe certyfikaty jakości dla Ośrodka Diagnostyki UMB

16.01.2020, 16:05

Dzięki najnowszym technologiom pacjenci znacznie krócej czekają na diagnozę a wyniki badań są w pełni wiarygodne.


Lepsza opieka nad pacjentami w Podlaskiem ma być rezultatem pilotażu onkologicznego

10.01.2020, 14:46

Szybsza diagnostyka i leczenie pacjentów chorych na raka ma być rezultatem tzw. pilotażu koordynowanej opieki onkologicznej, który rozpoczął się w województwie podlaskim. Prowadzi go Białostockie Centrum Onkologii (BCO) we współpracy z Uniwersyteckim Szpitalem Klinicznym w Białymstoku.


Coraz młodsze pacjentki chorują na nowotwory zewnętrznych narządów rodnych

27.11.2019, 14:31

Coraz młodsze kobiety chorują na raka sromu, który dotychczas w większości dotyczył starszych pacjentek - podkreślają lekarze z Białostockiego Centrum Onkologii. Placówka ta jako jeden z kilku ośrodków w Polsce przeprowadza oszczędzające operacje usunięcia tego nowotworu.


dr hab. Paweł Knapp [wideo]

8.11.2019, 08:26

"Panie nie żałują czasu i pieniędzy, by regularnie odwiedzać kosmetyczkę czy fryzjera, a lekarza ginekologa? Chciałbym być taką panią fryzjerką" - mówi dr hab. Paweł Knapp.


Nowa metoda leczenia raka jajnika w Uniwersyteckim Centrum Onkologii w Białymstoku

26.06.2019, 14:48

Nową metodę leczenia pacjentek z rakiem jajnika – chemioterapię podgrzaną do temperatury 42,5 stopni C – zaczęli stosować lekarze z Uniwersyteckiego Centrum Onkologii w Uniwersyteckim Szpitalu Klinicznym w Białymstoku.
Studio Radia Bialystok

studio

+48 85 744 22 22
studio@radio.bialystok.pl

ZNAJDŹ NAS

"Antonia na Podlasiu" Agnieszki Panasiuk

Niebieski Mikrofon Polskiego Radia Białystokfot. Monika Kalicka
REGION
26.01.2021, 07:20, akt. 17:16

Trudne warunki na drogach w Podlaskiem

Intensywne opady śniegu w Białymstoku, fot. Monika Kalicka
POGODA
25.01.2021, 08:50, akt. 26.01.2021, 06:33

W Podlaskiem ciągle pada śnieg [zdjęcia, wideo]


źródło: www.radio.bialystok.pl​


Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok