Radio Białystok | Wiadomości | Prestiżowe certyfikaty jakości dla Ośrodka Diagnostyki UMB

Prestiżowe certyfikaty jakości dla Ośrodka Diagnostyki UMB

autor: Renata Reda

16.01.2020, 16:05, akt. 18:36

Dzięki najnowszym technologiom pacjenci znacznie krócej czekają na diagnozę a wyniki badań są w pełni wiarygodne.

fot. Renata Reda
fot. Renata Reda

Akademicki Ośrodek Diagnostyki Patomorfologicznej UMB z certyfikatami jakości - relacja Renaty Redy

Problemy z odsłuchem?

Częstym problemem przy wyświetlaniu playera jest używanie Adblocka.
Dłuższe dźwięki na niektórych wersjach przeglądarki Chrome są ucinane.


Za swoją pracę Akademicki Ośrodek Diagnostyki Patomorfologicznej i Genetyczno-Molekularnej Uniwersytetu Medycznego w Białymstoku zdobył prestiżowe europejskie certyfikaty poświadczające najwyższą jakość badań. Specjaliści Ośrodka wykonują rocznie około 66 tysięcy badań, w tym 40 tysięcy histopatologicznych. Diagnozują wszystkie typy nowotworów.

Rzetelne badania, miarodajny wynik

Dr hab. Joanna Rzeszeć wyjaśniła, że certyfikaty potwierdzają pacjentom, że wykonane badania są rzetelne, przeprowadzone prawidłowo, w standardach najwyższej jakości. - I że wynik tych badań jest miarodajny - dodała Rzeszeć, kierująca Zakładem Patomorfologii Lekarskiej, kierownik działającego na UMB biobanku tkanek i komórek, a jednocześnie wojewódzka konsultant ds. patomorfologii. 

Certyfikat przyznają w specjalnej procedurze europejskie komisje. 

Lepsza diagnostyka

- Działania uczelni są ukierunkowane przede wszystkim na dobro pacjenta - podkreślił prorektor Uniwersytetu Medycznego ds. klinicznych i szkolenia zawodowego prof. Janusz Dzięcioł. Zaznaczył, że wszystkie prowadzone na uczelni prace, w tym wykorzystywanie wyników prowadzonych badań naukowych, służą tzw. medycynie spersonalizowanej, planowaniu leczenia dla konkretnych pacjentów.

Dodał, że utworzenie ośrodka, gdzie diagnostyka jest skoncentrowana w jednym miejscu, w różnych dziedzinach, ma ułatwić kompleksową, precyzyjną diagnostykę pacjentów.

Specjaliści z wielu dziedzin

Joanna Rzeszeć zaznaczyła, że przybywa chorych na nowotwory - i badań. Powiększa się też zespół specjalistów, którzy te badania wykonują. W Akademickim Ośrodku Diagnostyki Patomorfologicznej i Genetyczno-Molekularnej pracują specjaliści z wielu dziedzin, np. histopatolodzy, cytogenetycy, genetycy, genetycy molekularni.

Wiodący ośrodek w tej część kraju

Ośrodek jest - jak mówiła Joanna Rzeszeć - jednym takim kompleksowym ośrodkiem  badającym nowotwory w Podlaskiem. Współpracuje m.in. z Uniwersytetem  Medycznym w Białymstoku w ramach ośrodka leczenia raka płuca.

Zachorowalność na nowotwory złośliwe sukcesywnie wzrasta. Rak piersi jest ciągle najczęstszym nowotworem złośliwym u kobiet. W dalszej kolejności występuje rak jelita grubego, płuc, trzonu macicy, jajnika, szyjki macicy, nerki, żołądka czy tarczycy. Rocznie wykrywa się w Polsce około 17 tys. nowych zachorowań raka piersi u kobiet, w tym około 500 w województwie podlaskim. U mężczyzn najczęściej występuje rak płuc, a w dalszej kolejności rak jelita grubego, prostaty, pęcherza moczowego, żołądka, nerki czy białaczka.

źródło: PAP | red: zmj

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z iOS

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z Androidem

Przeczytaj, zanim skomentujesz

ZOBACZ TEŻ:


Naukowcy z Uniwersytetu Medycznego w Białymstoku nagrodzeni przez ministra zdrowia

16.01.2020, 09:49

6 naukowców Uniwersytetu Medycznego w Białymstoku odebrało nagrody ministra zdrowia. Znaleźli się w gronie ponad 30 osób z naukowego środowiska medycznego z całej Polski.


Lepsza opieka nad pacjentami w Podlaskiem ma być rezultatem pilotażu onkologicznego

10.01.2020, 14:46

Szybsza diagnostyka i leczenie pacjentów chorych na raka ma być rezultatem tzw. pilotażu koordynowanej opieki onkologicznej, który rozpoczął się w województwie podlaskim. Prowadzi go Białostockie Centrum Onkologii (BCO) we współpracy z Uniwersyteckim Szpitalem Klinicznym w Białymstoku.


Stan zdrowia białostoczan

6.01.2020, 20:50

Jakie są główne zagrożenia dla zdrowia białostoczan, wynikające z badania populacyjnego Białystok Plus powiedzą prof. dr hab. Karol Kamiński, kierownik Zakładu Medycyny Populacyjnej i Prewencji Chorób Cywilizacyjnych Uniwersytetu Medycznego w Białymstoku i dr n. med. Małgorzata Chlabicz z tego samego zakładu.


Uniwersytet Medyczny w Białymstoku szuka firmy, która zaadaptuje laboratoria na potrzeby biobanku

27.12.2019, 10:50

Uniwersytet Medyczny w Białymstoku szuka firmy, która zaadaptuje i wyposaży laboratoria na potrzeby banku tkanek i komórek, który jest elementem całego systemu biobanku.
Studio Radia Bialystok

studio

+48 85 744 22 22
studio@radio.bialystok.pl

ZNAJDŹ NAS

„Łamacz szyfrów” Andrzeja Fedorowiczafot. Paweł Wądołowski
ŁOMŻA
1.03.2021, 18:47, akt. 20:16

Medale za służbę i opiekę

źródło: www.radio.bialystok.pl​


Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok