Radio Białystok | Wiadomości | Nowa metoda leczenia raka jajnika w Uniwersyteckim Centrum Onkologii w Białymstoku

Nowa metoda leczenia raka jajnika w Uniwersyteckim Centrum Onkologii w Białymstoku

26.06.2019, 14:48, akt. 15:38

Nową metodę leczenia pacjentek z rakiem jajnika – chemioterapię podgrzaną do temperatury 42,5 stopni C – zaczęli stosować lekarze z Uniwersyteckiego Centrum Onkologii w Uniwersyteckim Szpitalu Klinicznym w Białymstoku.

Nowa metoda leczenia raka jajnika w Uniwersyteckim Centrum Onkologii, źródło: Uniwersytecki Szpital Kliniczny w Białymstoku
Nowa metoda leczenia raka jajnika w Uniwersyteckim Centrum Onkologii, źródło: Uniwersytecki Szpital Kliniczny w Białymstoku

Nowa metoda leczenia raka jajnika w Uniwersyteckim Centrum Onkologii - relacja Edyty Wołosik

Problemy z odsłuchem?

Częstym problemem przy wyświetlaniu playera jest używanie Adblocka.
Dłuższe dźwięki na niektórych wersjach przeglądarki Chrome są ucinane.


Podgrzaną chemię podano 58-letniej pacjentce z guzem jajnika

Metodę tę – pierwszy raz w Podlaskiem – zastosowano właśnie u pierwszej pacjentki. Podgrzaną chemię podano 58-letniej pacjentce z guzem jajnika. Przedtem przeszła ona operację usunięcia wszystkich widocznych zmian nowotworowych w obrębie jamy brzusznej.

Leczenie tzw. ciepłą chemią (HIPEC – Hyperthermic IntraPEritoneal Chemotherapy) szpital w Białymstoku stosuje jako jeden z kilku pierwszych w Polsce – poinformował w środę na konferencji prasowej koordynator Uniwersyteckiego Centrum Onkologii dr hab. Paweł Knapp. Leczenie metodą HIPEC jest refundowane przez Narodowy Fundusz Zdrowia.

Knapp wyjaśnił, że z metody HIPEC mogą korzystać tylko pacjentki, którym da się usunąć operacyjnie wszystkie widoczne zmiany nowotworowe w obrębie miednicy i jamy brzusznej, np. na jelitach – gdyż rak jajnika daje przerzuty do wielu miejsc w brzuchu.

- Jest to metoda stosowana śródoperacyjnie – wyjaśniał Knapp. Najpierw usuwane są widoczne zmiany nowotworowe, potem – pacjentka jest cały czas w znieczuleniu ogólnym, śpi – podawany jest podgrzany chemioterapeutyk stosowany w leczeniu raka jajnika – cisplatyna. Wcześniej wiadomo na podstawie badań, np. tomografem komputerowym, czy pacjentka może być leczona ciepłą chemią.

Chemioterapeutyk, około 3-3,5 litra płynu, podaje się do brzucha drenami, cały czas monitorując temperaturę ciała pacjentki. Podgrzany lek trafia w miejsce guza.

Podgrzanie chemii powoduje, że lek lepiej wnika do komórek nowotworowych

Knapp tłumaczy, że podgrzanie chemii powoduje, że lek lepiej wnika do komórek nowotworowych. 

Podgrzanie powoduje, że otwierają się naczynia krwionośne, a jest to jeden z głównych mechanizmów, dzięki którym nowotwór nabiera swojej złośliwości, więc otworzenie naczyń, penetracja leku do nich i roznoszenie gorącego leku po komórkach nowotworowych powoduje, że wyniki leczenia są naprawdę bardzo, bardzo obiecujące

– wyjaśnił Paweł Knapp.

Specjalista uczył się tej metody w USA. Przywołał wyniki badań opublikowanych na świecie, które mówią o tym, że metoda HIPEC u tych pacjentów, którzy są do niej dobrze zakwalifikowani, daje dobre efekty leczenia, może wpływać na dłuższe życie z chorobą lub na wychodzenie z niej. "I to jest chyba największy zysk, który można uzyskać przy nowej metodzie terapeutycznej" – dodał. Jego zdaniem to ważne, tym bardziej że rak jajnika jest jednym z najtrudniejszych nowotworów do leczenia.

UCO zamierza prowadzić badania naukowe na temat metody HIPEC. Jak wyjaśnił Paweł Knapp, będą one dotyczyły biologii nowotworów, m.in. wpływu dootrzewnowej chemioterapii zwykłej i podgrzewanej na możliwości leczenia raka jajnika i zablokowania nowotworu.

Uniwersytecki Szpital Kliniczny w Białymstoku podaje, że rocznie w Polsce na raka jajnika zapada ok. 3,5 tys. kobiet. Nowotwór ten stanowi ok. 5 proc. wszystkich nowotworów u kobiet, a oznacza to jednocześnie, że jest drugim pod względem częstości występowania nowotworem ginekologicznym. Podkreślono po raz kolejny, że rak jajnika jest najczęściej późno wykrywany, bo nie ma skutecznych metod wczesnego wykrywania tej choroby, nie ma też skutecznej profilaktyki, a wynika to ze specyfiki tego nowotworu.

źródło: PAP | red: mag

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z iOS

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z Androidem

Przeczytaj, zanim skomentujesz

ZOBACZ TEŻ:


Uniwersytet Medyczny w Białymstoku powołał Centrum Diagnostyki i Leczenia raka Płuca

12.06.2019, 15:25

Szybsza diagnostyka, szybsze leczenie i lepsza opieka nad pacjentem to główne cele Centrum Diagnostyki i Leczenia Raka Płuca (Lung Cancer Unit), które powstało na Uniwersytecie Medycznym w Białymstoku. Władze uczelni mówią, że to pierwsze takie centrum w Polsce.


Białostockie Centrum Onkologii w programie wczesnego dostępu do leku z inhibitorem PARP

11.06.2019, 14:00

Większe szanse na skuteczne leczenie daje pacjentkom z rakiem jajnika lek z inhibitorem PARP, bo pomaga wydłużyć czas bez choroby po pierwszym jej rzucie – podkreślają lekarze z Białostockiego Centrum Onkologii, którzy od czerwca wdrożyli takie leczenie.


Więcej mammografii w Podlaskiem wykonywanych jest w mammobusach niż stacjonarnie

8.06.2019, 18:24

W Podlaskiem wciąż więcej badań mammograficznych wykonywanych jest pacjentkom w terenie, w mammobusach, niż w stacjonarnych placówkach - wynika z danych NFZ.
Studio Radia Bialystok

studio

+48 85 744 22 22
studio@radio.bialystok.pl

ZNAJDŹ NAS

Nowy tytul

O kobietach… dla kobiet… na Dzień Kobiet!

„Łamacz szyfrów” Andrzeja Fedorowicza


źródło: www.radio.bialystok.pl​


Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok