Radio Białystok | Gość | dr hab. Paweł Knapp [wideo] - certyfikowany nauczyciel ginekologii onkologicznej

dr hab. Paweł Knapp [wideo]

certyfikowany nauczyciel ginekologii onkologicznej

8.11.2019, 08:26, akt. 10:31

"Panie nie żałują czasu i pieniędzy, by regularnie odwiedzać kosmetyczkę czy fryzjera, a lekarza ginekologa? Chciałbym być taką panią fryzjerką" - mówi dr hab. Paweł Knapp.

Paweł Knapp, fot. Monika Kalicka
Paweł Knapp, fot. Monika Kalicka

Z dr. hab. Pawłem Knappem rozmawia Lech Pilarski

Problemy z odsłuchem?

Częstym problemem przy wyświetlaniu playera jest używanie Adblocka.
Dłuższe dźwięki na niektórych wersjach przeglądarki Chrome są ucinane.


Dr hab. Paweł Knapp z Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego w Białymstoku jako pierwszy Polak został mianowany certyfikowanym nauczycielem ginekologii onkologicznej Europejskiego Towarzystwa Ginekologii Onkologicznej (ESGO). Co to oznacza? O tym z doktorem habilitowanym Pawłem Knappem rozmawia Lech Pilarski.Lech Pilarski: Nie wystarczył doktorat, habilitacja, trzeba było się certyfikować? Co to daje?


dr hab. Paweł Knapp: To, co jest najważniejsze w ginekologii onkologicznej - daje pewne spojrzenie lekarza praktyka na systematyzację w medycynie, a przede wszystkim systematyzację w ginekologii onkologicznej, czy ogólnie w onkologii. To jest główne zadanie lekarza certyfikowanego.


Co to znaczy systematyzacja?


To znaczy, że wszelkie procedury, które wykonujemy w ośrodku białostockim, ośrodku lubelskim, krakowskim, gdańskim, w Niemczech są takie same, ruchy, które chirurg wykonuje, zadanie które chirurg realizuje oraz algorytmy, których przestrzega są identyczne, takie same. Wtedy możemy mówić o tych samych czy podobnych wynikach, czy je porównywać. To jest niezmiernie ważne, jeśli chodzi o leczenie naszych pacjentek.


Stąd ta standaryzacja, stąd certyfikaty, co to zmieni w pana praktyce i w praktyce kliniki, której pan szefuje?


Może akurat, jeśli chodzi o na Uniwersyteckie Centrum Onkologii to niewiele to zmieni, dlatego że od dawien dawna, kiedy miałem przyjemność zostać członkiem Europejskiego Towarzystwa Ginekologii Onkologicznej i wejść do zarządu, wprowadziliśmy pewne rygorystyczne procedury, które uważam, że muszą być przestrzegane z tego względu, o którym rozmawialiśmy uprzednio. Natomiast to jest też pewna misja, żeby pokazać w Polsce, chociaż my jesteśmy już dobrze do tego przygotowani, naprawdę dobrze, że bezwzględnie musimy przestrzegać tej właśnie wspomnianej standaryzacji, gdyż ona będzie przekładała się na to jak nasi pacjenci A - będą leczeni, B - jak długo będą żyli, jak wcześnie wróci choroba, a lekarz ginekolog, lekarz onkolog zawsze musi myśleć o tym, że choroba może wrócić i musi też tak planować całe leczenie w stosunku do swoich pacjentek.


To fantastyczne jest być w takim miejscu, w którym się widzi, doświadcza tego ogromnego postępu medycznego.


Tak, to jest niesamowita i przygoda, i niesamowita chęć do dalszej pracy, bo to jest trudna praca, często operacje trwają po kilkanaście godzin, szczególnie jeśli rozmawiam o zaawansowanym raku jajnika. Z drugiej strony jest to ocieranie się o naprawdę wielkie nazwiska tego świata, które dedykują pewne postępowania w ginekologii onkologicznej. Więc jest to szereg składowych składający się na jedną wypadkową, że jestem tam, gdzie jestem i mogę z tymi ludźmi jako partner, w chwili obecnej, dyskutować na różnych seminariach, na różnych kongresach, a przede wszystkim w zarządzie głównym Europejskiego Towarzystwa Ginekologii Onkologicznej tworzyć pewną ścieżkę wytycznych, które będą, czy już obowiązują w Europie.


Jak pan zaczynał, to rak jajnika był wyrokiem absolutnym. 


Tak, było to bardzo dawno temu i siedząc w tak zwanej ławie studenckiej, a mając możliwość wolontariackiej pracy w klinice ginekologii, wtedy kierowanej przez pana profesora Szamatowicza seniora, rzeczywiście mimo bardzo nowoczesnych w tym czasie technik operacyjnych, to pacjentki żyły bardzo krótko. To stworzyło jakiś taki mój niepokój naukowy, gdyż moja nauczycielka fortepianu zmarła na raka jajnika i to wtedy mną wstrząsnęło i postanowiłem, że zajmę się tą chorobą w aspekcie chirurgii. Potem coraz więcej zaczęło prac spływać na ten temat i w chwili obecnej możemy absolutnie dzięki badaniem klinicznym, dzięki rozwojowi techniki operacyjnej mówić o tym, że rak jajnika staje się chorobą przewlekłą, co jest absolutnie niesamowitym sukcesem medycyny w ginekologii onkologicznej. 


Chorobą przewlekłą, czyli chorobą, a nie śmiercią.


Oczywiście zaawansowane postacie rokują różnie, ale już jest to światełko w tunelu, że te zaawansowane postaci, bo nimi się głównie zajmujemy w Uniwersyteckim Centrum Onkologii, tu absolutnie ukłon w stosunku do moich władz uczelni, pana rektora profesora Krętowskiego, dyrektora pana Marka Karpa, którzy - kiedy przyszedłem do nich z tym problemem mówiąc, że tak się dzieje, my musimy coś zmienić - oni się pochylili, powiedzieli "dobrze, masz zielone światło, rób to". Proszę zwrócić uwagę, to jest szereg czynników, które składają się na sukces, to nie tylko mój sukces, to jest sukces wszystkich ludzi, którzy pomogli mi w tym, że jestem tam, gdzie jestem.


Wracając do tej niebezpiecznej choroby - im wcześniej wykryjemy, tym lepiej. Co zrobić, żeby zacząć wcześnie wykrywać?


Truizmem jest, i wszyscy o tym wiedzą, że lepiej jest zapobiegać, niż leczyć. Jeśli rozmawiamy o raku jajnika - to jest choroba bardzo podstępna dla kobiety, dlatego że ona nie daje wstępnych objawów. 

Mówmy o rutynowym badaniu ginekologicznym, które absolutnie elegancka kobieta, a każda z naszych pań jest elegancka, powinna przynajmniej raz do roku mieć. Ja się posłużę takim może dziwnym porównaniem, ale nie żałują nasze panie czasu i nawet pieniędzy na to, żeby w miarę regularnie odwiedzać panią fryzjerkę, panią kosmetyczkę, a lekarz ginekolog to człowiek, który jest na dalekim planie. A ja bym chciał być taką panią fryzjerką, panią kosmetyczką, ramię w ramię iść w okresie częstości wizyt z nimi, bo wtedy jest szansa, że jeżeli zauważymy torbiel jajnika, która będzie w jakikolwiek sposób podejrzana, to już możemy w jakiś sposób działać. Rak szyjki macicy został dość dobrze opracowany, a proszę zwrócić uwagę, jaka słaba była zgłaszalność, kiedy pojawił się program badań profilaktycznych. Nasze województwo, jako że od dawna uczestniczy w naszych własnych badaniach pilotażowych, okazuje się że mieliśmy bardzo dobrą zgłaszalność, bo 22% - co to jest 22%? W Finlandii - 98. Jeszcze troszeczkę nam brakuje w tym kontekście, tej zdolności bycia na badaniach profilaktycznych, jak u pani fryzjerki, czy u pani kosmetyczki. 


| red: mak
Studio Radia Bialystok

studio

+48 85 744 22 22
studio@radio.bialystok.pl

ZNAJDŹ NAS

Podaruj gwiazdkę polskim dzieciom na Białorusi

Gość specjalny Radia Białystok

No Logo na żywo w studiu Rembrandt

Niebieski Mikrofon Polskiego Radia Białystok
Jacek Bojkow, fot. Lech Pilarski

Jacek Bojkow

przedstawiciel powstańczej rodziny Jamontów z Wilna
22.11.2019

"M.in. Zygmunt Sierakowski, Konstanty Kalinowski, Tytus Dalewski, Ignacy Zdanowicz... oni wszyscy spotykali się w domu Jamontów" - mówi Jacek Bojkow.

Piotr Rubik, fot. Joanna Żemojda

Piotr Rubik

kompozytor
22.11.2019

- Szykujcie swoje gardła, bo jest taki moment podczas koncertu, kiedy to wy będziecie śpiewać a my będziemy słuchać - zapowiada Piotr Rubik, który w styczniu przejeżdża do Białegostoku.

Agnieszka Romaszewska-Guzy, fot. Sylwia Krassowska

Agnieszka Romaszewska-Guzy

dyrektor Telewizji Biełsat
22.11.2019

- Wincenty Konstanty Kalinowski, ostatni przywódca powstania styczniowego w Wielkim Księstwie Litewskim, jest bohaterem właściwe trzech narodów - Polski, Litwy i Białorusi. Jest to symboliczne wydarzenie, które w sposób dotychczas rzadko spotykany upamiętnia naszą wspólną historię.


Ewa Iżykowska-Lipińska, fot. Monika Kalicka

Ewa Iżykowska-Lipińska

dyrektor OiFP
21.11.2019

"200 spektakli za nami, 119 175 osób w sumie obejrzało spektakl w białostockiej operze. To przedstawienie wszech czasów" - mówi dyrektor Opery i Filharmonii Podlaskiej.

Jarosław Krawczyk, fot. Monika Kalicka

Jarosław Krawczyk

rzecznik RDLP w Białymstoku
21.11.2019

"Ten ruch jest bardzo popularny w Skandynawii, gdzie można sobie rozbić namiot, rozwiesić hamak, rozłożyć karimatę w dowolnym miejscu" - mówi o pilotażowym programie Lasów Państwowych rzecznik RDLP w Białymstoku.

Przewodnicząca Związku Polaków na Białorusi Andżelika Borys - fot. Robert Bońkowski

Andżelika Borys

szefowa Związku Polaków na Białorusi
21.11.2019

- Dla polskich dzieci prezent od Mikołaja z Polski jest bardzo ważny i liczymy, że w tym roku słuchacze Radia Białystok zaangażują się i wesprą naszą akcję "Podaruj święta polskim dzieciom na Białorusi" - mówi Andżelika Borys.


prof. Henryk Wnorowski

prof. Henryk Wnorowski [wideo]

z Uniwersytetu w Białymstoku
20.11.2019

- Kluczem expose było słowo "normalność" (...) Tak to zinterpretowałem. Co dla premiera oznacza normalność w gospodarce? To aktywna rola państwa. Premier powiedział to w ten sposób, że będziemy aktywni wszędzie tam, gdzie rynek sobie nie radzi.

Agnieszka Romaszewska-Guzy, fot. Sylwia Krassowska

Agnieszka Romaszewska-Guzy

dyrektor Biełsatu
19.11.2019

"Trudny optymizm, tak bym powiedziała. (...) Mamy budować państwo dobrobytu, jednocześnie wiadomo, że będzie ileś niekorzystnych tendencji, które się zbliżają. (...) Pytanie jak długo będzie trwać ta super koniunktura. (...) Wygląda na to, że pan premier łatwego zadania w drugiej kadencji mieć nie będzie."

Bożena Bednarek i Krzysztof Korotkich, fot. Monika Kalicka

Bożena Bednarek i dr Krzysztof Korotkich

z Klubu Czytelniczego Ex Libris
19.11.2019

"Cokolwiek powiemy o Krzysztofie Czyżewskim to będzie pewnie nie wszystko, wciąż za mało i nie tak. Bardzo trudno przedstawiać tak wybitną osobowość " - mówi dr Krzysztof Korotkich.


Elena Rutkowska, fot. Monika Kalicka

Elena Rutkowska

aktorka, piosenkarka, kompozytorka
19.11.2019

"Ta płyta powstała tu w Białymstoku, a świetnie sprzedaje się w Polsce" - mówi Elena Rutkowska.

Krzysztof Jurgiel, fot. Monika Kalicka

Krzysztof Jurgiel

europoseł
19.11.2019

"Przy ASF jest potrzebny mechanizm, który spowoduje, że ta redukcja (dzików - red.) będzie dokonana, bo jeśli nie - to w czerwcu, jak wzrośnie temperatura, to możemy mieć naprawdę jeszcze większe problemy" - mówi Krzysztof Jurgiel.

prof. Dariusz Kiełczewski, fot. Joanna Szubzda

prof. Dariusz Kiełczewski [wideo]

z Uniwersytetu w Białymstoku
18.11.2019

Ci, którzy dziś płacą składki ZUS, utrzymują bieżących emerytów. I to dobrze działało, dopóki była odpowiednia zastępowalność pokoleń. Ale teraz młodzi ludzie nie chcą rodzić dzieci i robi się bardzo poważny problem, bo system zaczyna się sypać.


asp. Marlena Połowianiuk i mł. asp. Kajetan Biłoszewski, fot. Joanna Szubzda

10:10 z dzielnicowym

18.11.2019

- Przez wiele lat istniało takie podejście, że to, co się dzieje w domu, w tym domu powinno zostać. Teraz ludzie często reagują, zgłaszają takie przypadki. Jeżeli sąsiedzi słyszą coś niepokojącego, to dzwonią na policję.

Adrian Łabanowski, fot. Marcin Gliński

Adrian Łabanowski

z zespołu No Logo
16.11.2019

Zespół No Logo wystąpi w niedzielę (24.11) o 18:00 w studiu Rembrandt Polskiego Radia Białystok.

Marcin Kozłowski, Andrzej Bajguz i Tomasz Kleszczewski, fot. Joanna Szubzda

Marcin Kozłowski, Andrzej Bajguz i Tomasz Kleszczewski [wideo]

dziennikarze Radia Białystok
15.11.2019

Jeśli muzyka jest dla Was wszystkim, to zgłaszajcie się do nas. Rozpoczynamy nowy konkurs muzyczny - Niebieski Mikrofon!


Alicja Telatycka, fotografia z archiwum Teatru Dramatycznego w Białymstoku

Alicja Telatycka

aktorka Teatru Dramatycznego w Białymstoku
15.11.2019

- Przyjechałam tu oczarowana publicznością - mówi o Białymstoku aktorka.

Mariusz Gromko, fot. Joanna Szuzbda

Mariusz Gromko [wideo]

senator
15.11.2019

- Ja cały czas liczę, że spór będzie gorący, ale pozostanie merytoryczny - mówi o sytuacji w Senacie Mariusz Gromko.

Franciszek Utko, fot. Monika Kalicka

Franciszek Utko

aktor Teatru Dramatycznego w Białymstoku
14.11.2019

"Teatr jest wszystkim. Robię to, co lubię i jeszcze mi płacą - to jakbym nie pracował w ogóle. To jest zawód bardzo piękny, wspaniały, a zarazem najgorszy jaki może być" - mówi Franciszek Utko.
źródło: www.radio.bialystok.pl​


Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok