Radio Białystok | Wiadomości | Podlaska KAS zabezpieczyła nielegalny alkohol i aparaturę do jego produkcji

Podlaska KAS zabezpieczyła nielegalny alkohol i aparaturę do jego produkcji

4.02.2021, 15:00, akt. 15:07

Ponad 70 litrów gotowego już, nielegalnego alkoholu oraz aparaturę służącą do jego produkcji zabezpieczyli funkcjonariusze KAS w jednym z gospodarstw koło Zabłudowa. Mężczyzna twierdził, że alkohol wytworzył na własny użytek - na planowane wesele członka rodziny.

Podlaska KAS zabezpieczyła nielegalny alkohol i aparaturę do jego produkcji, źródło: www.podlaskie.kas.gov.pl
Podlaska KAS zabezpieczyła nielegalny alkohol i aparaturę do jego produkcji, źródło: www.podlaskie.kas.gov.pl

Jak poinformował w czwartek (04.02) st. aspirant Maciej Czarnecki, oficer prasowy podlaskiej KAS, przeszukanie posesji związane było z sygnałami, że mieszkający tam 49-latek nielegalnie wytwarza alkohol. Informacje potwierdziły się, bo zabezpieczono tam kompletną linię. Sama produkcja była już zakończona; funkcjonariusze KAS zabezpieczyli ponad 70 litrów bimbru o mocy od 50 do 90 proc.

Przeciwko mężczyźnie KAS wszczęła postępowanie karne skarbowe, rekwirując alkohol wraz z aparaturą; 49-latek twierdził, że produkcja była przeznaczona na własny użytek, a dokładniej na wesele członka rodziny. Za nielegalne wytwarzanie alkoholu grozi grzywna, kara ograniczenia wolności albo do roku więzienia.

Podlaska administracja celno-skarbowa, jak i policja od lat wykrywają i likwidują w regionie nielegalne fabryczki alkoholu, ale wciąż powstają kolejne. Niektóre ze zlikwidowanych w ostatnich latach miały możliwości produkcyjne sięgające nawet kilku tys. litrów alkoholu.

Ostatnio likwidowane są nieco mniejsze; w czerwcu ub. roku w okolicach Gródka (rejon Puszczy Knyszyńskiej) KAS zabezpieczyła ponad 400 litrów gotowego alkoholu w czasie likwidacji takiej leśnej bimbrowni. Tam również na gorącym uczynku zatrzymano jedną osobę. We wrześniu służba celno-skarbowa zabezpieczyła 75 litrów gotowego alkoholu, aparaturę do jego produkcji oraz 300 litrów tzw. zacieru w leśnej bimbrowni koło Czarnej Białostockiej.

O popularności bimbrownictwa w regionie świadczy ekspozycja, którą obejrzeć można w Podlaskim Muzeum Kultury Ludowej - instytucji kultury województwa podlaskiego. Wystawa powstała w oparciu o oryginalne elementy fabryczek alkoholu zlikwidowanych przez policję. Oddanie ich na własność muzealnikom było możliwe po prawomocnym zakończeniu postępowań sądowych przeciwko bimbrownikom. Były bowiem dowodami w sprawach przed sądem.

W ostatnim czasie podlaska KAS i policja alkoholu zabezpieczonego w czasie akcji przeciwko bimbrownikom starają się nie utylizować, ale przekazywać np. sanepidowi czy szpitalom na potrzeby działań dezynfekcyjnych związanych z walką z pandemią koronawirusa.

źródło: PAP | red: mag

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z iOS

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z Androidem

Przeczytaj, zanim skomentujesz

ZOBACZ TEŻ:


Podlaska KAS zlikwidowała leśną bimbrownię w okolicach Czarnej Białostockiej

25.09.2020, 09:15

W sumie 75 litrów gotowego alkoholu, aparaturę do jego produkcji oraz 300 litrów tzw. zacieru zabezpieczyli funkcjonariusze KAS w czasie akcji likwidacji leśnej bimbrowni w okolicach Czarnej Białostockiej.


Uprawiał konopie, bimbrownictwo i obracał nieznanym alkoholem? Policja zatrzymała 50-latka

13.08.2020, 15:21

Nielegalna uprawa konopi, bimbrownictwo oraz obrót alkoholem niewiadomego pochodzenia - za te wszystkie przestępstwa może odpowiadać 50-latek zatrzymany przez białostocką policję.


KAS zlikwidowała leśną bimbrownię

3.06.2020, 07:10

Ponad 400 litrów gotowego alkoholu zabezpieczyli funkcjonariusze KAS w czasie akcji likwidacji leśnej bimbrowni w okolicach Gródka (Podlaskie). Na gorącym uczynku nielegalnej produkcji zatrzymany został 28-letni mieszkaniec tych okolic.

ZNAJDŹ NAS

Euro 2024 w Polskim Radiu Białystok

Podlaskie Centrum Produktu Lokalnego


80. rocznica bitwy pod Czerwonym Borem, 23.06.2024, fot. Paweł Wądołowski
REGION
23.06.2024, 09:03, akt. 14:55

80. rocznica bitwy w Czerwonym Borze


źródło: www.radio.bialystok.pl

Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok