Radio Białystok | Wiadomości | Podlaska KAS zlikwidowała leśną bimbrownię w okolicach Czarnej Białostockiej

Podlaska KAS zlikwidowała leśną bimbrownię w okolicach Czarnej Białostockiej

25.09.2020, 09:15, akt. 09:23

W sumie 75 litrów gotowego alkoholu, aparaturę do jego produkcji oraz 300 litrów tzw. zacieru zabezpieczyli funkcjonariusze KAS w czasie akcji likwidacji leśnej bimbrowni w okolicach Czarnej Białostockiej.

Podlaska KAS zlikwidowała leśną bimbrownię - fot. Podlaska KAS
Podlaska KAS zlikwidowała leśną bimbrownię - fot. Podlaska KAS

Na gorącym uczynku nielegalnej produkcji mundurowi zatrzymali jedną osobę.

Jak poinformował w piątek oficer prasowy podlaskiej KAS st. asp. Maciej Czarnecki, w ukrytej w lesie bimbrowni funkcjonariusze celno-skarbowi znaleźli m.in. kadź zawierającą 300 litrów fermentującego zacieru, chłodnicę i kocioł, a także doły z wodą wykorzystywaną w wytwarzaniu bimbru oraz rozlewisko odpadów powstałych w czasie produkcji alkoholu.


W bimbrowni mundurowi zabezpieczyli 50 litrów właśnie wyprodukowanego alkoholu o mocy ponad 50 proc. Kolejne 25 litrów bimbru mundurowi znaleźli w domu mieszkańca Czarnej Białostockiej - dodał Czarnecki. 


Funkcjonariusze KAS złapali mężczyznę na gorącym uczynku, gdy w leśnej fabryczce nadzorował produkcję. Na podstawie zebranych dowodów wszczęto przeciwko niemu postępowanie karne skarbowe, rekwirując nielegalny alkohol wraz z aparaturą do jego produkcji. Grozi mu grzywna, kara ograniczenia wolności albo do roku więzienia.


W Puszczy Knyszyńskiej wciąż powstają kolejne bimbrownie

Okolice Czarnej Białostockiej to teren Puszczy Knyszyńskiej. To tam właśnie od lat zarówno podlaska administracja celno-skarbowa, jak i policja, wykrywają i likwidują nielegalne fabryczki alkoholu, ale wciąż powstają kolejne. Niektóre ze zlikwidowanych w ostatnich latach miały możliwości produkcyjne sięgające nawet kilku tys. litrów alkoholu.

Te ostatnio likwidowane są nieco mniejsze. W czerwcu w okolicach Gródka KAS zabezpieczyła ponad 400 litrów gotowego alkoholu w czasie likwidacji takiej leśnej bimbrowni. Tam również na gorącym uczynku zatrzymała jedną osobę. 

Pod koniec maja policja odkryła nielegalną instalację do produkcji w zabudowaniach gospodarczych w gminie Juchnowiec Kościelny. Podlaska KAS zatrzymała tam 66-latka i zabezpieczyła 750 litrów gotowego alkoholu i ok. 2,5 tys. litrów zacieru. 


Elementy fabryczek alkoholu w Podlaskim Muzeum Kultury Ludowej

O popularności bimbrownictwa w regionie świadczy ekspozycja, którą obejrzeć można w Podlaskim Muzeum Kultury Ludowej. Wystawa powstała w oparciu o oryginalne elementy fabryczek alkoholu zlikwidowanych przez policję. Oddanie ich na własność muzealnikom było możliwe po prawomocnym zakończeniu postępowań sądowych przeciwko bimbrownikom, ponieważ były dowodami w sprawach przed sądem.

W ostatnim czasie podlaska KAS i policja alkoholu zabezpieczonego w czasie akcji przeciwko bimbrownikom starają się nie utylizować, ale przekazywać np. sanepidowi czy szpitalom na potrzeby działań dezynfekcyjnych związanych z walką z pandemią koronawirusa. 

źródło: PAP | red: bs, wsz

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z iOS

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z Androidem

Przeczytaj, zanim skomentujesz

ZOBACZ TEŻ:


KAS zlikwidowała nielegalną fabrykę papierosów i magazyn tytoniu [zdjęcia, wideo]

23.09.2020, 08:01

16,5 tony krajanki i suszu tytoniowego, 220 tys. sztuk gotowych papierosów i maszyny do ich nielegalnej produkcji zabezpieczyła Krajowa Administracja Skarbowa. Zatrzymano dwie osoby podejrzane o udział w tej przestępczej działalności.


Uprawiał konopie, bimbrownictwo i obracał nieznanym alkoholem? Policja zatrzymała 50-latka

13.08.2020, 15:21

Nielegalna uprawa konopi, bimbrownictwo oraz obrót alkoholem niewiadomego pochodzenia - za te wszystkie przestępstwa może odpowiadać 50-latek zatrzymany przez białostocką policję.


Policjanci zlikwidowali bimbrownię w gminie Juchnowiec Kościelny - zabezpieczono m.in. 750 litrów alkoholu

25.05.2020, 12:53

750 litrów gotowego alkoholu i ok. 2,5 tys. litrów zacieru zabezpieczyli policjanci wraz z nielegalną instalacją do produkcji, zlokalizowaną w podbiałostockiej gminie Juchnowiec Kościelny. Na gorącym uczynku zatrzymano 66-latka.


Podlascy policjanci zlikwidowali domową produkcję alkoholu

14.04.2020, 12:38

12 litrów gotowego alkoholu, ok. stu litrów zacieru i urządzenia do nielegalnej produkcji bimbru zabezpieczyła policja na jednej z posesji w powiecie siemiatyckim. Zarzuty usłyszał 60-latek.


Duża bimbrownia pod Białymstokiem zlikwidowana

10.01.2020, 07:42

Białostocka KAS zlikwidowała bimbrownię na terenie jednego z gospodarstw w gminie Dobrzyniewo Duże w pow. białostockim - poinformowała w piątek (10.01) Krajowa Administracja Skarbowa. Zabezpieczono tam ok. 500 l nielegalnego alkoholu, ponad 4,7 tys. litrów tzw. zacieru.

ZNAJDŹ NAS

REKLAMA
Plum Ekiden

REKLAMA
Nie Teatr Letnie granie: Austin Miller & Amanda Esposito

REKLAMA
OiFP PAJACE / RYCERSKOŚĆ WIEŚNIACZA, R. LEONCAVALLO / P. MASCAGNI

Podlaskie Centrum Produktu Lokalnego


Konkurs "Zagraj z nami"
14.06.2024, 07:01, akt. 15.06.2024, 07:04

Zagraj z nami! Trwa piłkarski konkurs na naszej antenie


"Auta na Bruku" w Białymstoku, fot. Michał Romańczuk
BIAŁYSTOK
14.06.2024, 14:59, akt. 15:01

"Auta na Bruku" w Białymstoku


źródło: www.radio.bialystok.pl

Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok