Radio Białystok | Wiadomości | Białostockie uczelnie w międzynarodowym projekcie "JoinUs4Health" [wideo]

Białostockie uczelnie w międzynarodowym projekcie "JoinUs4Health" [wideo]

5.02.2021, 15:02, akt. 16:09

Wykorzystanie wyników badań medycznych do podnoszenia jakości zdrowia mieszkańców Białegostoku i włączenie mieszkańców miasta w proces współtworzenia nauki - to niektóre cele projektu "JoinUs4Health", który będzie wspólnie realizować kilkanaście podmiotów z Polski, Niemiec i Holandii.

Telekonferencja "JoinUs4Health", screen z YouTube Uniwersytetu Medycznego
Telekonferencja "JoinUs4Health", screen z YouTube Uniwersytetu Medycznego

Projekt będzie realizowany 3 lata


Po stronie polskiej biorą w nim udział: Uniwersytet Medyczny w Białymstoku (UMB), naukowcy z Uniwersytetu w Białymstoku (UwB), białostocka Fundacja SocLab, białostocka firma Science4Peope i agencja Whitebits.

Trzyletni projekt, który zaprezentowano w piątek (5.02) na konferencji online na UMB, jest dofinansowany przez Komisję Europejską w ramach programu Horyzont 2020 kwotą 1,5 mln euro. Liderem projektu jest Greiswald University Hospital z Niemiec.


Badani będą mieszkańcy Białegostoku, Rotterdamu i Greiswaldu


Podstawą do projektu są - jak podano na konferencji - badania populacyjne zdrowia mieszkańców Białegostoku (projekt UMB "Białystok Plus"), Rotterdamu (Rotterdam Study) i Greiswaldu (SHIP) prowadzone przez tamtejsze uczelnie. W Białymstoku takie badanie jest prowadzone od trzech lat, w Holandii i Niemczech znacznie dłużej. Łącznie unikatowymi, regularnymi, kompleksowymi badaniami w tych trzech miastach jest objętych ponad 27 tys. osób.

"Tłumaczymy ten projekt jako: wspólnie ku zdrowiu, dołącz do naukowców i wpłyń na poprawę zdrowia dzięki wykorzystaniu badań kohortowych" - powiedział o "JoinUs4Health" dr Paweł Sowa z Zakładu Medycyny Populacyjnej Uniwersytetu Medycznego w Białymstoku.

Kierownik tego Zakładu, szef badania "Białystok Plus", prof. Karol Kamiński wyjaśnił, że badanie kohortowe jest przeprowadzane na wylosowanej, reprezentatywnej grupie mieszkańców, którzy są kompleksowo badani, a za 5 lat będą przebadani powtórnie (prospektywne badanie kohortowe). Wyniki badań mają być wykorzystywane w diagnostyce problemów, np. do opracowywania programów profilaktyki, wytycznych, zaleceń, podnoszenia jakości zdrowia mieszkańców.Powstanie internetowa platforma ze zrozumiałymi informacjami 


W ramach projektu ma powstać internetowa platforma, gdzie będą publikowane wyniki badań. Mieszkańcy, osoby zainteresowane tymi wynikami, nauką, przedstawiciele różnych środowisk, organizacji, pacjenci, będą tam mogli zadawać pytania, dostawać na nie odpowiedzi od specjalistów w przystępnej, zrozumiałej formie. Ma to także służyć walce z fake newsami w medycynie.

Powstanie również obywatelska rada naukowa z udziałem przedstawicieli różnych środowisk, planowane są różne wydarzenia popularyzujące wyniki badań naukowych, projekty edukacyjne z udziałem szkół, webinary. Naukowcy podkreślają, że chcą, by mieszkańcy Białegostoku widzieli zastosowanie dla wyników ich badań.


Mieszkańcy będą włączanie do współtworzenia nauki 


Socjolog dr Łukasz Kiszkiel z Uniwersytetu w Białymstoku (UwB) zwrócił uwagę, że niewielu mieszkańców czyta pisma naukowe, w których są publikowane wyniki badań, nauka jest często mało komunikatywna, "oderwana" od społecznego zrozumienia, a przez to jest mniej atrakcyjna, podana hermetycznie, trudnym językiem.

"Brak jasnej i zrozumiałej komunikacji ze społeczeństwem bardzo mocno obciąża zaufanie do wyników płynących z poszczególnych eksperymentów, badań i zniechęca wiele osób do śledzenia tychże wyników, ale także do wybierania ścieżki zawodowej, swojego rozwoju osobistego właśnie w powiązaniu z nauką" - mówił Kiszkiel.

Dr Katarzyna Sztop-Rutkowska z Fundacji SocLab dodała, że zadaniem fundacji będzie włączanie mieszkańców do korzystania z nauki, współtworzenia jej. Mają np. powstać scenariusze lekcji dla szkół ponadpodstawowych, będą organizowane kawiarenki obywatelskie, festiwal naukowy. 

źródło: PAP | red: mak

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z iOS

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z Androidem

Przeczytaj, zanim skomentujesz

ZOBACZ TEŻ:


10 pomysłów naukowych z białostockich uczelni będzie miało szansę na komercjalizację

4.02.2021, 15:59

Wprowadzenie na rynek 10 najlepszych pomysłów naukowych z białostockich uczelni, ich komercjalizacja, ma być jednym z najważniejszych efektów projektu, który zrealizuje Politechnika Białostocka.


Naukowcy z Politechniki Białostockiej przeprowadzą badania nad różeńcem górskim

3.02.2021, 15:41

Ponad 2,5 mln zł otrzyma Politechnika Białostocka na badania nad różeńcem górskim - rośliną o właściwościach leczniczych.


Naukowcy z PB stworzą innowacyjne rozwiązania dla szpitala MSWiA w Białymstoku

29.01.2021, 13:57

Zgłaszając się do szpitala, będziemy się sami rejestrować w specjalnej kabinie, a mobilne roboty na oddziałach zmierzą pacjentom puls i podadzą leki. Tak za kilkanaście miesięcy może wyglądać rzeczywistość w szpitalu MSWiA w Białymstoku.


PROTECT MED na pomoc szpitalom

29.01.2021, 18:36

PROTECT MED to innowacyjne rozwiązania zwiększających bezpieczeństwo personelu i pacjentów szpitali zakaźnych i jednoimiennych


Przełomowe odkrycie białostockich naukowców

15.01.2021, 20:08

Białostoccy naukowcy opatentowali preparat do skuteczniejszego i bezpieczniejszego leczenia grzybic.


Przełomowy wynalazek białostockich naukowców

5.01.2021, 14:53

Białostoccy naukowcy opatentowali preparat do skuteczniejszego i bezpieczniejszego leczenia grzybic.


Politechnika Białostocka pracuje nad innowacyjnym urządzeniem do oczyszczania spalin

5.01.2021, 19:02

Opracowane w Białymstoku urządzenie ma znacznie zmniejszyć emisję spalin emitowanych przez duże statki. Zespół z Politechniki Białostockiej otrzymał ponad 5 mln zł z Narodowego Centrum Badań i Rozwoju na stworzenie tak zwanych skruberów, które mają ograniczać zanieczyszczenia.


UMB nawiązał współpracę z kanadyjską uczelnią

6.01.2021, 10:10

Uniwersytet Medyczny w Białymstoku będzie współpracował z kanadyjskim instytutem badawczym zajmującym się m.in. rekonstrukcją twarzy.


Naukowcy z UMB i UwB badają długofalowe zdrowotne i społeczne skutki COVID-19

4.01.2021, 15:06

Jak zakażenie koronawirusem wpłynęło na zdrowie fizyczne, ale też psychikę i zachowania społeczne mieszkańców Białegostoku badają naukowcy z Uniwersytetu Medycznego w Białymstoku i Uniwersytetu w Białymstoku w ramach rozpoczętego kilkuletniego projektu.

ZNAJDŹ NAS

REKLAMA
Nie Teatr Historia Jakuba – spektakl

REKLAMA
OiFP BRZYDKI KACZOREK

REKLAMA
OiFP PAJACE / RYCERSKOŚĆ WIEŚNIACZA, R. LEONCAVALLO / P. MASCAGNI

Wybory do Parlamentu Europejskiego 2024

REKLAMA
STARE DOBRE MAŁŻEŃSTWO OIFP

REKLAMA
CARMINA BURANA KONCERT ORATORYJNY OIFP

Podlaskie Centrum Produktu Lokalnego


źródło: www.radio.bialystok.pl

Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok