Radio Białystok | Wiadomości | Kierowcy z facebookowej grupy Kolizyjne Podlasie oferują darmową pomoc przy zimowych awariach

Kierowcy z facebookowej grupy Kolizyjne Podlasie oferują darmową pomoc przy zimowych awariach

autor: Barbara Sokolińska

8.02.2021, 15:06, akt. 15:19

Tegoroczna zima szczególnie daje się we znaki kierowcom. Na drogach jest ślisko, przy silnym mrozie akumulatory odmawiają posłuszeństwa, a wyjeżdżając z miejsc parkingowych łatwo się zakopać.

fot. Wojciech Stepaniuk
fot. Wojciech Stepaniuk


0:00
0:00
Kierowcy z facebookowej grupy Kolizyjne Podlasie oferują darmowe wsparcie przy zimowych awariach aut - relacja Barbary Sokolińskiej | Pobierz plik.


Problemy z odsłuchem?

Częstym problemem przy wyświetlaniu playera jest używanie Adblocka.
Dłuższe dźwięki na niektórych wersjach przeglądarki Chrome są ucinane.

Z takimi sytuacjami trudno jest poradzić sobie samemu. Dlatego z inicjatywą wyszli kierowcy z facebookowej grupy Kolizyjne Podlasie, którzy oferują darmowe wsparcie przy zimowych awariach. Wystarczy zgłosić się do nich telefonicznie lub poprzez komunikator internetowy.

Pomysłodawcą akcji był Mateusz Grygoruk, który przyznaje, że zaczął działać spontanicznie. Podczas pierwszego tegorocznego ataku zimy pomógł kilku sąsiadom w uruchomieniu samochodu i pomyślał, że mógłby w ten sposób poratować więcej osób.

To był taki błysk, chciałem pomóc. Mam taką pracę, że jeżdżę dużo po mieście i mam trochę wolnego czasu. Zamieściłem post na Kolizyjnym Podlasiu, był duży odzew. Podczas pierwszej akcji udało się odpalić 16 samochodów, dwóch niestety nie, ale to już siła wyższa

- mówi Mateusz Grygoruk.

Jak podkreśla Mateusz Grygoruk, za swoją pomoc nie przyjmuje pieniędzy, ponieważ wierzy, że dobro wraca, a najlepszym wynagrodzeniem są dla niego uśmiech drugiej osoby i miłe słowo. I faktycznie może na nie liczyć, ponieważ wszyscy kierowcy, którzy skorzystali z pomocy nie ukrywają swojej wdzięczności i przyznają, że dzięki takim sytuacjom wraca wiara w ludzi i ich szlachetność.

Pan Mateusz nie liczy na sławę, a jedynie na to, że swoją postawą da przykład innym, że w czasach pandemii i trudnych warunkach pogodowych warto jest pomagać. Zachęca też do przyłączenia się do akcji, w której uczestniczy już prawie 10 kierowców oraz jeden serwis samochodowy:

Dobre chęci to podstawa. Pomoc zajmuje tylko chwilę - potrzebny jest odpalony, nagrzany samochód ze sprawnym akumulatorem i kable, najlepiej dobrej marki, a nie takie kupione w markecie

- dodaje Mateusz Grygoruk.

Kierowcy uczestniczący w akcji apelują także o pomoc w przypadkowych sytuacjach na drogach. Warto jest zatrzymać się i udzielić wsparcia osobom, które mają widoczne problemy z autem - stoją na światłach awaryjnych, mają podniesioną maskę lub trudności z wyjechaniem z zaspy. Jak podkreśla pan Mateusz, kultura na drogach będzie taka, jaką sami sobie stworzymy, a chodzi o to, żeby wszyscy się na nich czuli dobrze i pewnie.

Numery kontaktowe do pomagających kierowców można znaleźć na facebookowej grupie Kolizyjne Podlasie. W uruchamianiu samochodów w mroźne dni całodobowo pomagają także strażnicy miejscy, którzy przyjmują zgłoszenia pod numerem 986.

| red: mag

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z iOS

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z Androidem

Przeczytaj, zanim skomentujesz

ZOBACZ TEŻ:


Zimowe oczyszczanie Białegostoku - telefony do firm odpowiedzialnych za odśnieżanie

8.02.2021, 12:46

Opady śniegu co kilka dni paraliżują Białystok, jezdnie są śliskie, część osiedlowych uliczek jest nieprzejezdna ze względu na ogromne zaspy, a mieszkańcy brną w śniegu po chodnikach. Białystok podzielony jest na 6 stref zimowego utrzymania. Podajemy telefony do firm odpowiedzialnych za stan białostockich ulic, uliczek i chodników.


Synoptycy ostrzegają przed śnieżycami i silnym mrozem

8.02.2021, 07:31

Na wielu drogach w regionie jest bardzo ślisko, w poniedziałek (8.02) warunki do jazdy mogą być jeszcze gorsze.


Podlascy leśnicy i myśliwi pomagają leśnym zwierzętom

7.02.2021, 14:45

To wspólna akcja leśników i myśliwych, której celem jest pomoc zwierzynie leśnej w tych trudnych warunkach. W niedzielę (07.02) w Nadleśnictwie Waliły odśnieżali dojazdy do ostoi, uzupełniali karmę i stawiali nowe paśniki.
Studio Radia Bialystok

studio

+48 85 744 22 22
studio@radio.bialystok.pl

ZNAJDŹ NAS


źródło: www.radio.bialystok.pl​


Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok