Radio Białystok | Wiadomości | W jaki sposób ochronić się przed cyberprzestępcami? Dzień Bezpiecznego Internetu

W jaki sposób ochronić się przed cyberprzestępcami? Dzień Bezpiecznego Internetu

autor: Marcin Mazewski

9.02.2021, 07:27, akt. 12:05

Jeden nieprzemyślany ruch myszką, bądź palcem i możemy stracić nasze oszczędności, czy prywatność. Ostrzegają nas przed tym eksperci w Dniu Bezpiecznego Internetu.

Fotolia.com
Fotolia.com


0:00
0:00
W jaki sposób ochronić się przed cyberprzestępcami? Dzień Bezpiecznego Internetu - relacja Marcina Mazewskiego | Pobierz plik.


Problemy z odsłuchem?

Częstym problemem przy wyświetlaniu playera jest używanie Adblocka.
Dłuższe dźwięki na niektórych wersjach przeglądarki Chrome są ucinane.

Przy tej okazji zapytaliśmy białostoczan, w jaki sposób chronią oni swoje wirtualne konta przed cyberprzestępcami. Najczęściej padała odpowiedź, że korzystają z systemów antywirusowych i mają różne hasła do różnych kont, choć nie brakowało i takich, którzy mają jedno hasło do wszystkich portali i aplikacji.

Jak mówi dyrektor białostockiego oddziału NASK Mariusz Madejczyk, w korzystaniu z Internetu najważniejszy jest umiar i rozsądek, tak jak w życiu. 

- Nie możemy ufać wszystkiemu co przychodzi do nas na maila, smsem, czy w wiadomości na portalu społecznościowym. Ważne, aby mieć różne hasła do różnych kont i pamiętać aby zmieniać je co jakiś czas. Jak jest problem z ich zapamiętaniem, to zawsze można korzystać z generatora haseł. Samo oprogramowanie antywirusowe to także nie wszystko, trzeba pamiętać o jego aktualizacjach - zarówno na komputerze jak i w telefonie. Trzeba uważać również na to, co i komu udostępniamy na naszych portalach społecznościowych, zdjęcia, dane - to wszystko może być wykorzystane przez niepowołane osoby - dodaje. 

Pandemia sprzyja rozwojowi cyberprzestępczości, jedną z często stosowanych przez oszustów metod jest tzw. phishing, czyli podszywanie się pod firmy, czy instytucje w celu wyłudzenia naszych danych osobowych. 

- Przestępcy najczęściej żerują na takich naszych słabościach jak ciekawość, czy zachłanność. Dlatego jak przychodzą jakieś niespodziewane maile np. o jakimś nagłym spadku, czy możliwości szybkiego zarobienia pieniędzy, to nie otwierajmy ich, a już na pewno żadnych załączników i nie klikajmy w linki. Złośliwy wirus może przejąć nasze hasła i przestępcy będą mieli dostęp do naszych danych, ale także pieniędzy. Pamiętajmy o tym żeby także dodatkowo zabezpieczać telefony, które tak naprawdę stanowią teraz nasz podręczny portfel, mamy w nich wszystko - ostrzega Mariusz Madejczyk.

Jak dodają eksperci - oprócz zadbania o własne bezpieczeństwo w sieci, to na dorosłych spoczywa także obowiązek ochrony najmłodszych. Ma o tym przypominać Dzień Bezpiecznego Internetu, który z inicjatywy Komisji Europejskiej obchodzimy od 2004 roku.

| red: lma, maj

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z iOS

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z Androidem

Przeczytaj, zanim skomentujesz

ZOBACZ TEŻ:


Kolejne oszustwo na "zdalny pulpit" - mieszkanka Sejn straciła prawie 170 tys. zł

5.01.2021, 16:13

Blisko 170 tys. zł straciła mieszkanka Sejn, którą nieznani sprawcy oszukali metodą na "zdalny pulpit".


Policja ostrzega przed oszustwami "nigeryjskimi". Mieszkaniec Sejn stracił 3 tys. zł

5.11.2020, 15:22

Podlaska policja ostrzega osoby wystawiające przedmioty na sprzedaż w internecie przed oszustami, wyłudzającymi pieniądze za rzekome ubezpieczenie wysyłki towaru za granicę czy kosztów spedycji. Niedawno mieszkaniec Sejn stracił w ten sposób prawie 3 tys. zł.


19-latek nielegalnie wykorzystał dane z karty płatniczej i włamywał się na konto

26.10.2020, 12:16

Nawet 10 lat więzienia grozi 19-latkowi z Suwałk za nielegalne wykorzystanie danych z karty płatniczej i wypłacanie pieniędzy z cudzego konta. Suwalczanin przy użyciu aplikacji mobilnej dokonywał transakcji płatniczych.


Kolejne oszustwo metodą na BLIK'a

2.06.2020, 12:58

Tysiąc złotych straciła mieszkanka Augustowa, która udostępniła kod BLIK do zaakceptowania pobrania z bankomatu pieniędzy z jej konta. Okazało się, że była to prośba o pożyczkę nie od znajomej, ale od oszustów, którzy włamali się na jej konto w mediach społecznościowych.

ZNAJDŹ NAS

PNBC

50 lat przy Świerkowej

Podlaskie nas rusza - Ruszamy w Podlaskie!
Dzień Rodziny w Hodyszewie, fot. Paweł Wądołowski
REGION
20.07.2024, 10:04, akt. 10:58

Dzień Rodziny w Hodyszewie
źródło: www.radio.bialystok.pl

Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok