Radio Białystok | Wiadomości | W Suwałkach otwarto ośrodek środowiskowej opieki dla dzieci i młodzieży

W Suwałkach otwarto ośrodek środowiskowej opieki dla dzieci i młodzieży

autor: Areta Topornicka

11.02.2021, 12:44, akt. 13:14

W Suwałkach otwarto Ośrodek Środowiskowej Opieki Psychologicznej i Psychoterapeutycznej dla dzieci i młodzieży.

fot. Agnieszka Domanowska, www.opublikowani.pl
fot. Agnieszka Domanowska, www.opublikowani.pl

Skorzystają na tym dzieci z zaburzeniami psychicznymi oraz problemami emocjonalnymi. Według danych skala tego zjawiska przez ostatnie 10 lat wzrosła aż tysiąckrotnie. Ośrodek znajduje się w murach suwalskiego szpitala psychiatrycznego i jest przez niego nadzorowany. Placówka działa w nowym modelu opieki psychologicznej, który w ubiegłym roku wprowadziło Ministerstwo Zdrowia. 

Jak mówi dyrektor szpitala Bożena Łapińska, chodzi o to, aby dzieckiem w pierwszej kolejności zajął się psycholog, a nie lekarz psychiatra.


- Dzieci, które się do nas zgłaszają, są wstępnie diagnozowane. Praca tego ośrodka polega również na współpracy z miejscami, gdzie dzieci przebywają na co dzień, czyli np. rodziny i szkoły. Oprócz tego, że będzie tutaj prowadzona terapia, to musimy zapewnić koordynację opieki między poradniami i szkołami. Zawsze walczyliśmy o to, żeby na pierwszej linii spotkania z dzieckiem był psycholog - podkreśla. 


Jak dodaje dyrektor Bożena Łapińska, szpital do pracy z dziećmi zatrudnił dodatkowy wykwalifikowany personel.


- Pracuje u nas 4 specjalistów: psycholog, dwóch psychoterapeutów dzieci i młodzieży oraz terapeuta środowiskowy. Do naszego ośrodka może się zgłosić każde dziecko bez skierowania. Placówka jest czynna 5 dni w tygodniu. Wszystko po to, aby dostępność do opieki była lepsza.


Docelowo w województwie podlaskim ma być 5 ośrodków opieki psychologicznej. Do tej pory takie placówki otwarto w Sokółce, na terenie powiatu suwalskiego i w Suwałkach. W planach są jeszcze ośrodki w Sejnach i Augustowie. 

| red: maj

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z iOS

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z Androidem

Przeczytaj, zanim skomentujesz

ZOBACZ TEŻ:


Psychika w czasie pandemii

8.02.2021, 23:50

Gdzie w czasie pandemii można szukać pomocy psychiatrycznej i psychologicznej, o tym mówić będą dr Dariusz Kosior, kierownik Centrum Zdrowia Psychicznego w Białymstoku i mgr Marta Janicka, terapeutka z zespołu leczenia środowiskowego.


Światowy Dzień Zdrowia Psychicznego

10.10.2020, 07:33

Prawie miliard ludzi na świecie boryka się z różnego rodzaju zaburzeniam psychicznymi, co 40 sekund jedna osoba popełnia samobójstwo. Światowa Organizacja Zdrowia, która podaje te dane, zwraca uwagę, że te statystyki mogą się teraz zdecydowanie pogorszyć.
Studio Radia Bialystok

studio

+48 85 744 22 22
studio@radio.bialystok.pl

ZNAJDŹ NAS


źródło: www.radio.bialystok.pl​


Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok