Radio Białystok | Wiadomości | Białostoczanin stracił ponad 300 tys. zł - chciał zainwestować pieniądze w kryptowaluty

Białostoczanin stracił ponad 300 tys. zł - chciał zainwestować pieniądze w kryptowaluty

autor: Grzegorz Pilat

11.02.2021, 14:30, akt. 14:33

Ponad 300 tys. zł stracił białostoczanin, który chciał zainwestować pieniądze w kryptowaluty. Padł ofiarą internetowych przestępców, którzy z jego konta ukradli pieniądze. Posłużył im do tego program do zdalnej obsługi komputera, który pokrzywdzony zainstalował na swoim sprzęcie.

Fotolia.com
Fotolia.com

- Białostoczanin bardzo interesował się inwestycją w kryptowaluty. W internecie znalazł portal, który oferował takie zakupy. Zostawił tam swoje dane. Po jakimś czasie zadzwonił do niego fałszywy konsultant, który powiedział, że przeprowadzi go przez proces inwestycyjny. Wysłał mu link do programu, który białostoczanin musiał zainstalować na swoim komputerze. Okazało się, że był to program do zdalnej obsługi komputera. Później konsultant kazał mężczyźnie zalogować się do banku i zrobić przelew na wskazane konto. Przy okazji poprosił o kod jednorazowy, który białostoczanin dostał SMS-em - mówi rzecznik podlaskich policjantów podinsp. Tomasz Krupa.

W ten sposób złodzieje przelali na swoje konta ponad 300 tys. złotych. Podinsp. Tomasz Krupa wyjaśnia na co m.in. zwrócić uwagę przy internetowych transakcjach.

Pod żadnym pozorem nie można instalować jakichkolwiek programów na swoich urządzeniach - laptopach, komórkach czy komputerach stacjonarnych - programów z nieznanych źródeł. Konsultanci bankowi nigdy nie przesyłają żadnych oprogramowań w mailach czy SMS-ach. Nie możemy też przekazywać obcym jednorazowych kodów, które dostajemy z banku 

- wylicza podinsp. Tomasz Krupa.

Z danych podlaskiej policji wynika, że ofiarami internetowych oszustów najczęściej padają osoby w średnim wieku. Tylko od początku roku odnotowali już blisko 50 udanych prób kradzieży na ponad 800 tys. złotych.

| red: mag

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z iOS

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z Androidem

Przeczytaj, zanim skomentujesz

ZOBACZ TEŻ:


Mieszkańcy województwa podlaskiego w tym roku przekazali internetowym oszustom już ponad pół miliona złotych

10.02.2021, 14:03

Policjanci mówią, że skala tych oszustw jest większa niż np. legenda o fałszywym policjancie czy wnuczku. Od początku roku mieszkańcy województwa podlaskiego przekazali internetowym oszustom ponad pół miliona złotych.


400 tys. zł chciała przekazać fałszywym policjantom mieszkanka Bielska Podlaskiego

9.02.2021, 14:24

Mimo wielu policyjnych apeli i ostrzeżeń, podlascy seniorzy wciąż padają ofiarami telefonicznych oszustów.


W jaki sposób ochronić się przed cyberprzestępcami? Dzień Bezpiecznego Internetu

9.02.2021, 07:27

Jeden nieprzemyślany ruch myszką, bądź palcem i możemy stracić nasze oszczędności, czy prywatność. Ostrzegają nas przed tym eksperci w Dniu Bezpiecznego Internetu.
Studio Radia Bialystok

studio

+48 85 744 22 22
studio@radio.bialystok.pl

ZNAJDŹ NAS

Szpiedzy, wielka historia i miłość


źródło: www.radio.bialystok.pl​


Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok