Radio Białystok | Wiadomości | W Podlaskiem rozpoczęły się szczepienia nauczycieli przeciwko COVID-19

W Podlaskiem rozpoczęły się szczepienia nauczycieli przeciwko COVID-19

autor: Ryszard Minko

12.02.2021, 08:02, akt. 19:03

Szczepionkę przeciwko COVID-19 dostali w piątek (12.02) pierwsi nauczyciele szkół podstawowych oraz opiekunowie dzieci w żłobkach i przedszkolach.

fot. Joanna Szubzda
fot. Joanna Szubzda


0:00
0:00
W Podlaskiem rozpoczęły się szczepienia nauczycieli przeciwko COVID-19 - relacja Ryszarda Minko | Pobierz plik.


0:00
0:00
Akcja szczepienia nauczycieli w szpitalu wojewódzkim w Białymstoku - relacja Ryszarda Minko | Pobierz plik.


Problemy z odsłuchem?

Częstym problemem przy wyświetlaniu playera jest używanie Adblocka.
Dłuższe dźwięki na niektórych wersjach przeglądarki Chrome są ucinane.

W kraju chęć przystąpienia do akcji zadeklarowało prawie 270 tysięcy osób, a w naszym regionie 6800. W Podlaskiem w niektórych szpitalach węzłowych, jak w Hajnówce i Sejnach, akcja szczepień pedagogów rozpocznie się dopiero w przyszłym tygodniu.

Podawanie preparatu odbywać się będzie głównie w 20 szpitalach węzłowych. W piątek nauczyciele szczepią się między innymi w Uniwersyteckim Szpitalu Klinicznym i szpitalu wojewódzkim w Białymstoku. 

Pytani przez nas nauczyciele zwracają uwagę, że przyjęcie szczepionki pozwoli im na spokojniejszą pracę. Część z nich ma  już za sobą COVID-19 i jak mówią, nie jest to ani łagodna, ani przyjemna choroba, po której nieraz trudno dojść do zdrowia – dlatego chcą się zabezpieczyć przed ponowną infekcją.

Na razie dwa białostockie szpitale otrzymały kilkaset dawek preparatu, jednak już  pierwszego dnia część zapisanych osób nie pojawiło się w gabinetach. Szczepionka firmy AstraZeneca jest łatwa w przechowywaniu i istnieje  mniejsze ryzyko zmarnowania dawki z powodu rezygnacji.

Przypominamy, że szczepienia są darmowe i dobrowolne. Nauczyciele do 60. roku życia mają otrzymać szczepionkę AstraZeneca, pozostali firmy Pfizer, ale pula tych preparatów już jest rozdysponowania do końca marca.

W poniedziałek (15.02) rozpocznie się rejestracja kolejnej grupy nauczycieli na szczepienia przeciw COVID-19. Chodzi o kadrę naukową uczelni.

Dla nauczycieli akademickich, dla rektorów mamy oddzielny system rejestracji. O szczegółach będziemy rektorów informować. On będzie analogiczny do tego, który był w systemie informacji oświatowej, czyli prosta rejestracja przez dyrektora szkoły nauczycieli. Zatem w poniedziałek o godzinie 8:00 rozpoczynamy rejestrację pozostałej części nauczycieli, w tym również nauczycieli akademickich i w ten sposób w przyszłym tygodniu będziemy mieli zarejestrowanych wszystkich, którzy będą chcieli się szczepieniom poddać

- mówi minister edukacji i nauki Przemysław Czarnek.

| red: mag, maj

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z iOS

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z Androidem

Przeczytaj, zanim skomentujesz

ZOBACZ TEŻ:


Dzisiaj na Suwalszczyźnie nie rozpoczną się szczepienia nauczycieli. W przeciwieństwie do innych części kraju

12.02.2021, 07:48

W Suwałkach stanie się to w przyszłym tygodniu. Wczoraj miejscowy szpital zamówił preparat AstraZeneca. Od tego, kiedy go otrzyma zależy termin rozpoczęcia szczepień.


W białostockich szpitalach tymczasowych znów wykonywane są szczepienia przeciwko COVID-19

9.02.2021, 16:17

Od wtorku (09.02), po przerwie, ponownie wykonywane są szczepienia pacjentów przeciwko COVID-19 w obu szpitalach tymczasowych prowadzonych przez Uniwersytecki Szpital Kliniczny w Białymstoku. Szpital dostał tysiąc dawek szczepionki Moderna i będzie prowadził szczepienia w tym i następnym tygodniu.


W Podlaskiem znów trwa akcja testowania szkolnej kadry pod kątem zakażenia Covid-19

8.02.2021, 15:22

Od poniedziałku (08.02) szkoły mogą rejestrować nauczycieli na szczepienia przeciwko Covid-19. W tym dniu rozpoczęła się też ponowna akcja testowania szkolnej kadry pod kątem zakażenia.

ZNAJDŹ NAS

Podlaskie nas rusza - Ruszamy w Podlaskie!

REKLAMA
Plum Ekiden

Euro 2024 w Polskim Radiu Białystok

Podlaskie Centrum Produktu Lokalnego


źródło: www.radio.bialystok.pl

Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok