Radio Białystok | Wiadomości | W Podlaskiem przedstawiciele kombatantów, wojska i władz uczcili pamięć żołnierzy Armii Krajowej

W Podlaskiem przedstawiciele kombatantów, wojska i władz uczcili pamięć żołnierzy Armii Krajowej

autor: Adam Dąbrowski, Ryszard Minko

14.02.2021, 13:17, akt. 15:18

Skromniej niż zwykle, ale z oprawą wojskową uczczono w województwie podlaskim 79. rocznicę powstania Armii Krajowej.

W Białymstoku przedstawiciele kombatantów, wojska i władz oddali hołd żołnierzom Armii Krajowej, źródło: Piotr Babulewicz/ UMWP
W Białymstoku przedstawiciele kombatantów, wojska i władz oddali hołd żołnierzom Armii Krajowej, źródło: Piotr Babulewicz/ UMWP

W Białymstoku przedstawiciele kombatantów, wojska i władz oddali hołd żołnierzom Armii Krajowej - relacja Ryszarda Minko

Problemy z odsłuchem?

Częstym problemem przy wyświetlaniu playera jest używanie Adblocka.
Dłuższe dźwięki na niektórych wersjach przeglądarki Chrome są ucinane.


W niedzielę (14.02) przedstawiciele kombatantów, wojska i władz złożyli kwiaty pod Pomnikiem Armii Krajowej przy ulicy Kilińskiego w Białymstoku.Armia Krajowa była największą, konspiracyjną organizacją wojskową w okupowanej przez Niemców Europie. Stanowiła integralną część Polskich Sił Zbrojnych na Zachodzie i podlegała Naczelnemu Wodzowi, który 14 lutego 1942 roku wydał rozkaz o przekształceniu Związku Walki Zbrojonej w Armię Krajową.


Uroczystości w Łomży

Złożeniem kwiatów pod pomnikami Żołnierzy AK i Żołnierzy Podziemia Niepodległościowego Ziemi Łomżyńskiej obchodzono w Łomży 79. rocznicę utworzenia Armii Krajowej.

Ta największa w Europie zorganizowana podziemna formacja wojskowa powstała 14 lutego 1942 r. na rozkaz Naczelnego Wodza gen. Władysława Sikorskiego. W szczytowym momencie funkcjonowania liczyła 380 tys. żołnierzy. Dziesiątki tysięcy z nich poległo w walkach, akcjach zbrojnych i dywersyjnych 

- przypomniał ppłk Ryszard Matuszewski z Klubu Garnizonowego w Łomży.

Armia Krajowa rozwiązana została rozkazem gen. Leopolda Okulickiego ps. Niedźwiadek - po niespełna trzech latach funkcjonowania - w styczniu 1945 r.

Przez kilkadziesiąt lat po zakończeniu wojny jej rola była marginalizowana, jednak obecnie imię Armii Krajowej nosi w całej Polsce 459 ulic.

W województwie podlaskim są takie w siedemnastu miejscowościach.

| red: lma

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z iOS

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z Androidem

Przeczytaj, zanim skomentujesz

ZOBACZ TEŻ:


Uroczystości w Podlaskiem upamiętniające rocznicę pierwszej deportacji Polaków na Syberię

10.02.2021, 11:29

Złożeniem kwiatów w miejscach pamięci oraz mszą w intencji Sybiraków Łomża upamiętni we środę (10.02) rocznicę pierwszej deportacji Polaków na Syberię.


78. rocznica likwidacji getta w Białymstoku

5.02.2021, 19:13

Władze Białegostoku uczciły w piątek (5.02) pamięć ofiar likwidacji miejscowego getta. 5 lutego 1943 r. Niemcy zaczęli wyłapywać osoby wytypowane do wywózki do obozu zagłady w Treblince. W 78. rocznicę tych wydarzeń przy pomniku bohaterów powstania w getcie prezydent miasta złożył kwiaty.


Mija 32. rocznica wciąż niewyjaśnionej śmierci kapelana białostockiej "Solidarności" ks. Stanisława Suchowolca

30.01.2021, 14:39

32 lata temu, 30 stycznia 1989 roku, ksiądz Stanisław Suchowolec, kapelan białostockiej Solidarności, został zamordowany przez bezpiekę. Jego zwłoki znaleziono na plebanii kościoła Niepokalanego Serca Maryi na osiedlu Dojlidy w Białymstoku.


"Światło Pamięci Niezwyciężonym" - setki zniczy na Cmentarzu Wojskowym w Białymstoku [zdjęcia]

10.11.2020, 13:07

Ponad 600 zniczy zapłonęło na grobach żołnierzy na Cmentarzu Wojskowym przy ul. 11 Listopada w Białymstoku. Zapalili je mieszkańcy podczas akcji "Światło Pamięci Niezwyciężonym". W ten sposób w przeddzień Święta Niepodległości oddali hołd wszystkim walczącym o Ojczyznę.
Studio Radia Bialystok

studio

+48 85 744 22 22
studio@radio.bialystok.pl

ZNAJDŹ NAS

Tele-Quiz Świerkowa 1 - elektryczna hulajnoga do wygrania!


źródło: www.radio.bialystok.pl​


Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok