Radio Białystok | Wiadomości | Jak rozliczyć się z podatku przez internet?

Jak rozliczyć się z podatku przez internet?

15.02.2021, 16:17, akt. 19:04

Od poniedziałku (15.02) możemy rozliczać się z podatku za ubiegły rok. Na złożenie zeznania mamy czas do 30 kwietnia. Wyjątkiem jest PIT-28, który musimy rozliczyć do końca lutego, a w związku z tym, że w tym roku to niedziela, to mamy na to czas do 1 marca.

Fotolia.com
Fotolia.com

Jak rozliczyć się z podatku przez internet? - relacja Edyty Wołosik

Problemy z odsłuchem?

Częstym problemem przy wyświetlaniu playera jest używanie Adblocka.
Dłuższe dźwięki na niektórych wersjach przeglądarki Chrome są ucinane.


Jak rozliczyć się przez usługę Twój e-PIT?

Po pierwsze trzeba się zalogować. W tym roku dostęp do usługi możliwy jest wyłącznie przez e-Urząd Skarbowy na stronie podatki.gov.pl. Zalogować się do e-US można Profilem Zaufanym (PZ), e-Dowodem lub poprzez bankowość elektroniczną. Do samej usługi będzie można zalogować się także danymi podatkowymi, podając:

  • PESEL (albo NIP i datę urodzenia),
  • kwotę przychodu z rozliczenia za 2019 r.
  • kwotę przychodu z jednej z informacji od płatników za 2020 r. (np. z PIT-11 od pracodawcy) i potwierdzając kwotą nadpłaty/podatku do zapłaty z rozliczenia na 2019 r.

Po zalogowaniu uzyskamy dostęp do naszego zeznania przygotowanego przez urzędników KAS. Deklaracje te będą uwzględniać ulgę na dzieci czy zwolnienie z PIT dla osób do 26. roku życia. Wpisana będzie tam także organizacja pożytku publicznego, której w ubiegłym roku przekazaliśmy 1 proc. podatku.

Logujemy się, sprawdzamy dane, decydujemy, czy rozliczamy się samodzielnie, czy może z małżonkiem. Ewentualnie dopisujemy inne ulgi, z których chcemy skorzystać. Na koniec zatwierdzamy zeznanie.

PIT-37 i PIT-38 można zatwierdzić od razu, poprawić, wpisując dodatkowe dane, lub odrzucić i rozliczyć się w innej formie. 

Jakie zeznania możemy złożyć?

W usłudze Twój e-PIT są najczęściej wypełniane zeznania roczne, czyli PIT-37 i PIT-38.

Osoby, które nie prowadzą działalności gospodarczej, mogą skorzystać z zeznań przygotowanych na formularzach PIT-28 i PIT-36. Rozliczenia udostępnione w usłudze trzeba będzie jednak samemu uzupełnić o dane dotyczące przychodów z działalności gospodarczej oraz działów specjalnych produkcji rolnej.

Dostępne będzie również oświadczenie o przekazaniu 1 proc. podatku organizacji pożytku publicznego, czyli PIT-OP.

Co, jeśli zapomnimy o zeznaniu?

PIT-37 i PIT-38 będą złożone w terminie, nawet jeżeli nic nie zrobimy. Natomiast rozliczenia PIT-28 i PIT-36 nie zostaną automatycznie zaakceptowane z upływem 30 kwietnia 2021 r. Należy pamiętać, aby je sprawdzić i uzupełnić, a następnie zaakceptować i pobrać Urzędowe Poświadczenie Odbioru (UPO).

W przypadku, gdy zeznanie, z którego wynika podatek do zapłaty, zostanie zaakceptowane automatycznie, urząd skarbowy do 31 maja 2021 r. wyśle podatnikowi informacje o kwocie do zapłaty.

Nowości w usłudze Twój e-PIT

  • od 1 lutego jest ona częścią e-Urzędu Skarbowego - logujemy się przez e-US
  • kiedy zatwierdzimy zeznanie, system poinformuje nas, ile z naszego podatku trafia do budżetu państwa, a ile do jednostek samorządu terytorialnego
  • w planach jest uruchomienie logowania do e-Urzędu Skarbowego i usługi Twój e-PIT także przez aplikację mObywatel.

Korzyści z rozliczenia przez internet

  • Twój  e-PIT działa przez całą dobę i można z niego korzystać na dowolnym urządzeniu podłączonym do internetu
  • możemy od razu skorzystać z płatności online i uregulować swoje zobowiązanie bez konieczności przepisywania danych do przelewów
  • wszyscy, którzy złożą PIT elektronicznie, w tym przez usługę Twój e-PIT, otrzymają zwrot podatku w czasie 45 dni - na zwrot z zeznań papierowych urząd ma 90 dni.

źródło: IAS Białystok | red: zmj

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z iOS

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z Androidem

Przeczytaj, zanim skomentujesz

ZOBACZ TEŻ:


Radosław Hancewicz

15.02.2021, 08:25

"Twój e-PIT to jedna z najpopularniejszych e-usług polskiej administracji. W ubiegłym roku w całej Polsce blisko połowa z 18,3 mln elektronicznych deklaracji PIT została złożona właśnie przez tę usługę" - mówi Radosław Hancewicz.


Brytyjska spółka nie płaciła VAT - podlaska KAS wykryła podatkowe oszustwo

3.02.2021, 07:54

Służby skarbowe wszczęły kontrolę działalności jednej z firm brytyjskich, zajmującej się m.in. wysyłkową sprzedażą elektroniki na terenie Polski. W związku z podejrzeniami oszustw podatkowych na wielką skalę, na jej rachunkach zablokowano ponad pół miliona złotych.


ZUS wysyła deklaracje podatkowe PIT za ubiegły rok

27.01.2021, 16:04

Zakład Ubezpieczeń Społecznych wysyła już deklaracje podatkowe PIT za ubiegły rok.


Białostocka policja i KAS zlikwidowały "dziuplę" z papierosami

8.01.2021, 14:51

Białostocka policja zatrzymała dwie osoby podejrzane o handel papierosami z przemytu. W mieszkaniu oraz wynajmowanym garażu zabezpieczono łącznie ponad 3,4 tys. paczek papierosów o szacunkowej wartości rynkowej przekraczającej 45 tys. zł.
Studio Radia Bialystok

studio

+48 85 744 22 22
studio@radio.bialystok.pl

ZNAJDŹ NAS


źródło: www.radio.bialystok.pl​


Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok