Radio Białystok | Wiadomości | Podlaski NFZ wyznaczył mobilne zespoły do szczepienia obłożnie chorych seniorów w ich domach

Podlaski NFZ wyznaczył mobilne zespoły do szczepienia obłożnie chorych seniorów w ich domach

19.02.2021, 13:14, akt. 13:28

Pięć zespołów wyjazdowych będzie pomagać szczepić w Podlaskiem przeciwko COVID-19 pacjentów obłożnie chorych w ich domach - poinformowano w piątek (19.02) na konferencji prasowej w NFZ w Białymstoku. W ten sposób ma być zaszczepionych w regionie około trzech tysięcy osób.

fot. Joanna Szubzda
fot. Joanna Szubzda

Podlaski NFZ wyznaczył mobilne zespoły do szczepienia obłożnie chorych seniorów w ich domach - relacja Renaty Redy

Podlaski NFZ wyznaczył 5 mobilnych zespołów do szczepienia obłożnie chorych seniorów w ich domach - relacja Renaty Redy

Problemy z odsłuchem?

Częstym problemem przy wyświetlaniu playera jest używanie Adblocka.
Dłuższe dźwięki na niektórych wersjach przeglądarki Chrome są ucinane.


Szczepieni będą pacjenci obłożnie chorzy

W województwie podlaskim ma być zaszczepionych około trzech tysięcy osób. To dane szacunkowe na podstawie informacji zebranych przez NFZ od lekarzy rodzinnych w regionie - poinformowała zastępca dyrektora ds. świadczeniobiorców i służb mundurowych podlaskiego NFZ Agata Dyszkiewicz.

Są to świadczenia, które będą przysługiwały tym pacjentom, którzy są obłożnie chorzy, których stan zdrowia nie pozwala na dotarcie do stacjonarnego punktu szczepiennego i którzy jednocześnie nie mogą skorzystać z transportu oferowanego przez jednostki samorządu terytorialnego

- powiedziała Agata Dyszkiewicz.

Na szczepienia to takich pacjentów będzie jeździć w Podlaskiem pięć zespołów, które zorganizują cztery podmioty: Wojewódzka Stacja Pogotowia Ratunkowego w Białymstoku, Centrum Medyczne Revita z Białegostoku, hospicjum w Suwałkach i szpital powiatowy w Kolnie.Jeśli okaże się, że zespołów będzie za mało, będą następne

Wicedyrektor Agata Dyszkiewicz dodała, że jeśli się okaże, że tych zespołów będzie za mało, będą następne. Wyjaśniła jednocześnie, że zespoły wyjazdowe uzupełniają działalność podstawowych populacyjnych stacjonarnych punktów szczepień przeciwko koronawirusowi, których w regionie jest 256.

- Nie będą zwalniały ich z tego, że są zobowiązane do wyjazdu do domu pacjenta. Ich rola będzie uzupełniająca - tłumaczyła Agata Dyszkiewicz. Dodała, że szczepienia w domach pacjentów odbywają się cały czas, prowadzą je populacyjne punkty szczepień. Od 25 stycznia zaszczepiono w domach pacjentów ok. dwustu osób.

Punkty wyjazdowe, mobilne, zamówiły już szczepionki, czekają na nie i - jak powiedziała Agata Dyszkiewicz - w najbliższych dniach powinny zacząć te wyjazdowe szczepienia. Za jeden wyjazd - niezależenie czy zakończy się szczepieniem, czy też dyskwalifikacją pacjenta ze szczepienia - dostaną 141 zł.


Jak skorzystać ze szczepienia mobilnego?

By skorzystać ze szczepienia przez zespół mobilny, należy się zgłosić do swojego lekarza rodzinnego i to on decyduje czy zakwalifikować swojego pacjenta do zaszczepienia w domu. To właśnie lekarz rodzinny przekazuje informacje do wyjazdowego zespołu prowadzącego szczepienia, zespół ustala termin szczepienia.

45 wyjazdów do osób wymagających zaszczepienia w domu zrealizował dotąd zespół z Centrum Medycznego Revita - poinformowała koordynator szczepień w tej placówce Marzena Bednarczyk. Centrum prowadzi szczepienia także stacjonarnie. Bednarczyk poinformowała, że wyjazdowo szczepiono osoby chore, niepełnosprawne, mające kłopoty z poruszaniem się, dojazdem.

Zastępca dyrektora ds. medycznych Wojewódzkiej Stacji Pogotowia Ratunkowego w Białymstoku dr Mirosław Rybałtowski zapewniał, że pogotowie dysponuje kadrą, pojazdami, zapleczem, by realizować szczepienia w domach pacjentów obłożnie chorych. Ocenił, że cena za wyjazd jest "rozsądna".

Konkurs na organizację zespołów wyjazdowych był w Podlaskiem wydłużany, były trzy nabory, zmieniano jego kryteria, nie cieszył się dużym zainteresowaniem podmiotów - przyznała Agata Dyszkiewicz.

W Podlaskiem wykonano dotąd łącznie ponad 82,3 tys. szczepień przeciwko COVID-19, druga dawkę dostało ponad 26,5 tys. osób - wynika z danych z rządowego raportu o szczepieniach.

źródło: PAP | red: mag

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z iOS

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z Androidem

Przeczytaj, zanim skomentujesz

ZOBACZ TEŻ:


Na UwB i Politechnice Białostockiej zakończyły się zapisy chętnych na szczepienia przeciwko COVID-19

18.02.2021, 14:47

Na dwóch największych uczelniach publicznych w regionie zakończyły się zapisy chętnych na szczepienia przeciwko COVID-19. Jak wynika z dotychczasowych deklaracji, preparat chce przyjąć ponad połowa uprawnionych.


prof. Joanna Zajkowska

17.02.2021, 08:07

"Zachęcam do korzystania z takiej szczepionki, jaka jest dostępna, ponieważ to jest jedyny w tej chwili skuteczny sposób walki z pandemią - hamuje transmisje, hamuje zachorowania. Patrząc na efekty, jakie osiągnęli Izraelczycy, powinniśmy uwierzyć w skuteczność szczepionki i nie rezygnować z możliwości, jaką daje szczepienie" - mówi prof. Zajkowska.


Większość podopiecznych DPS-ów w Podlaskiem zaszczepiona drugą dawką szczepionki

16.02.2021, 14:05

Ponad 90 proc. podopiecznych podlaskich domów pomocy społecznej, którzy zgłosili się na szczepienia przeciw COVID-19, otrzymało drugą dawkę szczepionki - wynika z informacji przekazanych przez Podlaski Urząd Wojewódzki. Natomiast na pierwszą dawkę wciąż czeka ok. 200 mieszkańców tych domów.
Studio Radia Bialystok

studio

+48 85 744 22 22
studio@radio.bialystok.pl

ZNAJDŹ NAS

„Łamacz szyfrów” Andrzeja Fedorowicza


źródło: www.radio.bialystok.pl​


Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok