Radio Białystok | Wiadomości | Kary dla firm odśnieżających Białystok mogą sięgnąć 970 tys. zł

Kary dla firm odśnieżających Białystok mogą sięgnąć 970 tys. zł

22.02.2021, 12:43, akt. 13:59

970 tys. zł mogą sięgnąć kary umowne wobec firm odśnieżających Białystok - poinformował w poniedziałek (22.02) prezydent miasta Tadeusz Truskolaski.

fot. Joanna Szubzda
fot. Joanna Szubzda

Kary dla firm odśnieżających Białystok mogą sięgnąć 970 tys. zł - relacja Edyty Wołosik

Problemy z odsłuchem?

Częstym problemem przy wyświetlaniu playera jest używanie Adblocka.
Dłuższe dźwięki na niektórych wersjach przeglądarki Chrome są ucinane.


Prezydent przedstawił na sesji rady informację o realizacji tych umów. Mówił, że stan ulic i chodników był zły. Bronił urzędników, do których zadań należy nadzór.

Zanim nadeszło ocieplenie, które w Podlaskiem zaczęło się w minioną sobotę, Białystok przez 2-3 tygodnie zmagał się z trudną sytuacją na ulicach i chodnikach. Po intensywnych opadach (od końca stycznia w mieście spadło prawie pół metra śniegu) i przy bardzo niskich temperaturach, w wielu miejscach kierowcy narzekali na bardzo trudne warunki, zalegający śnieg, a zwłaszcza na lód, którego długo nie udało się usunąć.

Prezydent przyznał, że gdy nadeszły pierwsze opady, jeszcze nie tak obfite, to firmom odśnieżającym zabrakło soli i nie udało się należycie usunąć śniegu i lodu, co było początkiem późniejszych, jeszcze większych problemów.

Kolejne, dużo większe opady spowodowały już bardzo trudną sytuację na miejskich ulicach. Mówił, że choć ruch był spowolniony, to Białystok był jednak przejezdny. Dla porównania sytuacji w tym i ubiegłym roku podał dane dotyczące zużycia soli. Poprzedniej zimy było to 1965 ton, podczas tegorocznej (do 15 lutego) - już 5700 ton. Tadeusz Truskolaski zwrócił uwagę, że sól stała się tak pożądanym towarem, że od grudnia 2020 roku do lutego tego roku jej cena wzrosła ponad sześciokrotnie, a i tak była trudnodostępna.

Piasku i chlorków zużyto dotąd dwa razy więcej, niż podczas całej ubiegłej zimy.

Do podstawowych przyczyn złego stanu dróg i chodników w mieście po intensywnych opadach i przy dużych spadkach temperatury, zaliczył przede wszystkim złe przygotowanie do zimy firm odśnieżających - ich braki w zatrudnieniu, awarie sprzętu, zbyt małe zapasy soli i chlorków. 


Krytyka ze strony mieszkańców była dosyć duża i często uzasadniona - przyznał Tadeusz Truskolaski.


Prezydent bronił urzędników magistratu nadzorujących realizację tych umów, mówił o stałych kontrolach, podał przykład pomocy firmom odśnieżającym w zakupie soli. Dziękował za współdziałanie policji, strażakom i straży miejskiej w sytuacjach wymagających ich interwencji na ulicach.

Jak podał, do tej pory za nienależyte wykonywanie umów firmom odśnieżającym naliczono blisko 400 tys. zł kar, kolejne kary prognozowane są na ponad 570 tys. zł. Przypomniał, że obecne umowy z firmami obowiązują w latach 2018-2021. Miasto zapłaci za ujęte tam zadania (łącznie 16, z podziałem na sektory) niespełna 39,2 mln zł. Za główne ulice odpowiadają dwie firmy. 


Nie mogliśmy sobie pozwolić na wypowiedzenie umów (...) Chodziło o to, żeby tymi skromnymi środkami i siłami zapewnić przejezdność - mówił.


Trwa procedura wyłonienia wykonawców tych zadań na kolejne lata. Na razie przetarg nie został rozstrzygnięty. Prezydent mówił na sesji, że możliwe jest jego unieważnienie, jeśli nie w całości, to w większej części.


W opinii mieszkańców, działania odśnieżające nie były wystarczające, podejmowane były zbyt późno, bądź niezbyt należycie - mówił tymczasem w dyskusji szef klubu radnych PiS Henryk Dębowski. 


Zgódźmy się, że opad śniegu w tym roku był naprawdę ponadnormatywny i niestety, ma to swoje pewne konsekwencje - odpowiadał radny Koalicji Obywatelskiej Marcin Moskwa.


W wypowiedziach radnych pojawiły się m.in. pytania o sytuację i ewentualne kary za odśnieżanie ulic osiedlowych, również wniosek o zabezpieczenie w budżecie miasta na 2022 rok pieniędzy na taką sytuację, jak nadzwyczajny atak zimy trwający kilka tygodni.

źródło: PAP | red: maj, bsd

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z iOS

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z Androidem

Przeczytaj, zanim skomentujesz

ZOBACZ TEŻ:


Jan Paweł II i Sławoj Leszek Głódź pozostaną honorowymi obywatelami Białegostoku

22.02.2021, 13:29

Białostoccy radni uznali dziś, że wniosek o pozbawienie honorowego obywatelstwa Białegostoku papieża Jana Pawła II i arcybiskupa Sławoja Leszka Głódzia jest niezasadny.


Prezydent Białegostoku broni urzędników nadzorujących pracę firm odśnieżających miasto

19.02.2021, 16:22

Firmy odpowiedzialne za odśnieżanie nie wykonały należycie swojej pracy, ale nie ma w tym winy urzędników nadzorujących ich pracę - twierdzi Tadeusz Truskolaski.


Na niektórych białostockich ulicach wciąż zalegają śnieg i lód

18.02.2021, 16:30

Mieszkańcy Białegostoku mówią o fiasku odśnieżania miasta, a urzędnicy przyznają im rację i obiecują, że za rok się to nie powtórzy.


Radni PiS skierowali pismo do prezydenta Białegostoku ws. akcji zimowego oczyszczania miasta

18.02.2021, 14:16

Umowy z firmami odpowiedzialnymi za odśnieżanie Białegostoku są dobrze skonstruowane, ale gorzej jest z egzekwowaniem zawartych w nich zapisów. Tak uważają radni Prawa i Sprawiedliwości, na prośbę których dokumenty przejrzała mecenas Iwona Wójcik - Nikitiuk.
Studio Radia Bialystok

studio

+48 85 744 22 22
studio@radio.bialystok.pl

ZNAJDŹ NASźródło: Kolizyjne Podlasie
BIAŁYSTOK
22.09.2021, 18:45, akt. 19:00

Policyjny pościg za oplem

źródło: www.radio.bialystok.pl​


Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok