Radio Białystok | Wiadomości | Jan Paweł II i Sławoj Leszek Głódź pozostaną honorowymi obywatelami Białegostoku

Jan Paweł II i Sławoj Leszek Głódź pozostaną honorowymi obywatelami Białegostoku

autor: Edyta Wołosik

22.02.2021, 13:29, akt. 15:10

Białostoccy radni uznali dziś, że wniosek o pozbawienie honorowego obywatelstwa Białegostoku papieża Jana Pawła II i arcybiskupa Sławoja Leszka Głódzia jest niezasadny.

Pomnik papieża Jana Pawła II przy archikatedrze, fot. Monika Kalicka
Pomnik papieża Jana Pawła II przy archikatedrze, fot. Monika Kalicka

Tym samym zgodzili się z opinią wydaną przez radnych z Komisji Skarg, Wniosków i Petycji. Nikt nie był przeciw, ale dwóch radnych nie wzięło udziału w głosowaniu.

Wniosek o pozbawienie honorowego obywatelstwa Białegostoku papieża Jana Pawła II i arcybiskupa Sławoja Leszka Głódzia wpłynął do biura rady miasta na początku grudnia. Złożyła go osoba prywatna, która wskazywała m.in., że Jan Paweł II wiedział o pedofilii w Kościele.

Podczas sesji nie było dyskusji w sprawie tego wniosku. W głosowaniu 26 osób zgodziło się z odpowiedzią przygotowaną przez Komisję Skarg, Wniosków i Petycji, a dwie (Maciej Biernacki i Mateusz Sawicki) nie wzięły działu w głosowaniu. A odpowiedź jest taka, że wniosek tej prywatnej osoby jest niezasadny, że nie można sytuacji papieża Jana Pawła II i arcybiskupa Sławoja Leszka Głódzia porównywać do niedawnej decyzji o pozbawieniu honorowego obywatelstwa Białegostoku Henryka Gulbinowicza, bo w przypadku kardynała oskarżenia potwierdziła Stolica Apostolska i w jego sprawie decyzja radnych była konsekwencją decyzji władz kościelnych.

Radni mieli się też zajmować stanowiskiem, które przygotowali radni niezależni Maciej Biernacki i Tomasz Kalinowski, by uznać Jarosława Kaczyńskiego i Julię Przyłębską za osoby niepożądane w mieście. Ten wniosek wycofano z porządku obrad.


| red: maj, bsd

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z iOS

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z Androidem

Przeczytaj, zanim skomentujesz

ZOBACZ TEŻ:


Prezydent Białegostoku broni urzędników nadzorujących pracę firm odśnieżających miasto

19.02.2021, 16:22

Firmy odpowiedzialne za odśnieżanie nie wykonały należycie swojej pracy, ale nie ma w tym winy urzędników nadzorujących ich pracę - twierdzi Tadeusz Truskolaski.


Na niektórych białostockich ulicach wciąż zalegają śnieg i lód

18.02.2021, 16:30

Mieszkańcy Białegostoku mówią o fiasku odśnieżania miasta, a urzędnicy przyznają im rację i obiecują, że za rok się to nie powtórzy.


Radni PiS skierowali pismo do prezydenta Białegostoku ws. akcji zimowego oczyszczania miasta

18.02.2021, 14:16

Umowy z firmami odpowiedzialnymi za odśnieżanie Białegostoku są dobrze skonstruowane, ale gorzej jest z egzekwowaniem zawartych w nich zapisów. Tak uważają radni Prawa i Sprawiedliwości, na prośbę których dokumenty przejrzała mecenas Iwona Wójcik - Nikitiuk.

ZNAJDŹ NAS

REKLAMA
WEST SIDE STORY kino plenerowe


źródło: www.radio.bialystok.pl​


Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok