Radio Białystok | Wiadomości | Prawie 100 tys. szczepień wykonano w Podlaskiem

Prawie 100 tys. szczepień wykonano w Podlaskiem

autor: Edyta Wołosik, Renata Reda

25.02.2021, 15:12, akt. 16:13

Ponad 97 tys. szczepień przeciw COVID-19 wykonano dotąd w Podlaskiem - wynika z informacji zamieszczonych w czwartek (25.02) przez Ministerstwo Zdrowia. W regionie ponad 32 tys. osób otrzymało drugą dawkę szczepionki.

Szczepienie przeciwko COVID-19, fot. Joanna Szubzda
Szczepienie przeciwko COVID-19, fot. Joanna Szubzda

Pierwszą dawkę szczepionki dostali nauczyciele w II LO w Białymstoku - relacja Edyty Wołosik

Problemy z odsłuchem?

Częstym problemem przy wyświetlaniu playera jest używanie Adblocka.
Dłuższe dźwięki na niektórych wersjach przeglądarki Chrome są ucinane.


Ministerstwo zamieszcza aktualne dane nt. szczepień na swojej stronie internetowej. Wynika z niej, że dotąd w regionie podano w sumie 97 100 dawek szczepionek, w tym drugą dawką zaszczepiono w sumie 32 113 osób.

Najwięcej szczepień w regionie wykonano w stolicy województwa, w Białymstoku, to blisko 41 tys. szczepień. Drugą dawką zaszczepiono ponad 14 tys. osób.

W innych dużych miast w regionie liczba podanych dawek szczepionki wynosi: w Suwałkach blisko 5 tys. (w tym drugą dawką zaszczepiono ponad 1,7 tys. osób), natomiast w Łomży podano ponad 5,6 tys. dawek szczepionki (w tym drugą dawką zaszczepiono blisko 2 tys. osób).

W czwartek Ministerstwo Zdrowia podało informację o kolejnych ponad 12 tys. zakażeń koronawirusem w kraju. W Podlaskiem odnotowano 403 nowe zakażenia, 18 osób zmarło. W regionie wykonano ponad 1,4 tys. testów.


Są opóźnienia w dostawach szczepionek

To kolejny tydzień, gdy do wielu podlaskich punktów spóźniają się dostawy szczepionek na COVID-19. Z tego powodu w Szpitalu Miejskim w Białymstoku są kłopoty z podaniem drugiej dawki pracownikom służby zdrowia.

- W tym tygodniu na zabieg było umówionych 180 osób, a szczepionek Pfizera nie ma - mówi koordynator do spraw szczepień w tej placówce Michalina Krakowiak.

- Nie otrzymaliśmy żadnej. Na przyszły tydzień próbujemy złożyć zamówienie na 210, ale nie jesteśmy w stanie złożyć zamówienia, bo nam system odrzuca - mówi Michalina Krakowiak.


W Szpitalu Miejskim do zaszczepienia drugą dawką jest jeszcze ok. 230 osób. - Nie wszystkich udaje się poinformować, że zabieg jest odwołany - dodaje Michalina Krakowiak.


- Cały czas osoby przychodzą, denerwują się, że powinniśmy byli zabezpieczyć. My jako szpital nie zabezpieczamy drugiej dawki, robi to Agencja Rezerw Materiałowych z uwagi na specyfikację szczepionki i 120 godz. ważności w przechowywaniu od 2 do 8 st. Celsjusza - wyjaśnia Michalina Krakowiak.


Bez problemu natomiast odbywają się w Szpitalu Miejskim w Białymstoku szczepienia seniorów i nauczycieli. Większych problemów nie ma też w innych placówkach, choć zdarzają jedno-dwudniowe opóźnienia w dostawach.


Przychodnie też odczuwają opóźnienia w dostawach

Od miesiąca szczepieni są seniorzy powyżej 70. roku życia. Każdego tygodnia jednak wiele przychodni dostaje preparaty ze sporym opóźnieniem.

- Nie w każdym przypadku udaje się przełożyć termin wizyty i pacjenci czekają przed gabinetem - mówi lekarz rodzinny z Białegostoku Joanna Szeląg.


- Po raz kolejny mieliśmy przełożony termin dostawy, po czym okazało się, że nie wiemy, o której przyjadą szczepionki. A tym większy problem był, że mieliśmy umówionych innych pacjentów, w tym pacjenta covidowego, który miał przyjść na koniec pracy przychodni, więc do tej pory musieliśmy bezwzględnie zakończyć szczepienia, tak by nikt nie zdrowych seniorów nie zetknął się z pacjentem z covidem - mówi Joanna Szeląg.


Doktor Joanna Szeląg dodaje, że to kolejny tydzień, gdy szczepionki nie docierają zgodnie z umówionym terminem.


Pierwszą dawkę dostali nauczyciele w II LO w Białymstoku

Czwartek (25.02) to kolejny dzień szczepień m.in. nauczycieli. W Białymstoku nie wszyscy muszą jechać do punktu szczepień, bo te zorganizowano w ich szkołach. Tak jest na przykład w II Liceum Ogólnokształcącym w Białymstoku, gdzie w czwartek pierwszą dawkę przyjęło ponad sto osób. 


- Szczepienia to na ten moment jedyna szansa na powrót do normalności, do nauczania stacjonarnego, bo wszyscy za tym tęsknimy - mówi dyrektor placówki Dariusz Bossowski.


W II LO chęć zaszczepienia się zadeklarowało ponad 90 proc. pracowników, stąd pomysł, by punkt zorganizować w szkole. Dzięki temu - jak mówią nauczyciele, ale też personel medyczny, który prowadzi akcję, przy ponad 100 osobach, można to zrobić szybciej, bo w jednym dniu, a w przychodni trwałoby to przynajmniej dwa, a może i dłużej.

Szczepienia nauczycieli trwają od prawie dwóch tygodni (od 12.02). Na początku dotyczyły pedagogów najmłodszych klas podstawówek, przedszkoli i żłobków. Teraz akcja objęła już pozostałych, również nauczycieli akademickich.

W Podlaskiem zaszczepiono dotąd 65 tysięcy osób, w tym ponad 32 tysiące drugą dawką.

źródło: PAP | red: wsz

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z iOS

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z Androidem

Przeczytaj, zanim skomentujesz

ZOBACZ TEŻ:


MZ: 12 142 nowych przypadków zakażenia koronawirusem, ponad 400 w Podlaskiem

25.02.2021, 10:51

Badania laboratoryjne potwierdziły 12 142 nowe zakażenia koronawirusem. To o 4 osoby mniej niż dzień wcześniej i o 3 069 więcej niż w czwartek w ubiegłym tygodniu - poinformowało w czwartek (25.02) Ministerstwo Zdrowia. Zmarło 286 osób, a od początku pandemii ponad 43 tys.


W województwie podlaskim wykonano dotąd prawie 90 tys. szczepień na COVID-19

22.02.2021, 15:18

Ponad 87,3 tys. szczepień przeciwko COVID-19 wykonano dotąd w województwie podlaskim, drugą dawkę dostało 28,3 tys. osób - wynika z najnowszych danych z rządowego raportu o realizacji szczepień.


Osoby, które zapisały się na szczepienie mogą otrzymać SMS z prośbą o potwierdzenie zgłoszenia

21.02.2021, 09:11

Niektórzy nasi słuchacze dostają SMS-y z prośbą o potwierdzenie szczepienia i mają wątpliwości, czy nie jest to jakieś oszustwo.


Podlaski NFZ wyznaczył mobilne zespoły do szczepienia obłożnie chorych seniorów w ich domach

19.02.2021, 13:14

Pięć zespołów wyjazdowych będzie pomagać szczepić w Podlaskiem przeciwko COVID-19 pacjentów obłożnie chorych w ich domach - poinformowano w piątek (19.02) na konferencji prasowej w NFZ w Białymstoku. W ten sposób ma być zaszczepionych w regionie około trzech tysięcy osób.


Na UwB i Politechnice Białostockiej zakończyły się zapisy chętnych na szczepienia przeciwko COVID-19

18.02.2021, 14:47

Na dwóch największych uczelniach publicznych w regionie zakończyły się zapisy chętnych na szczepienia przeciwko COVID-19. Jak wynika z dotychczasowych deklaracji, preparat chce przyjąć ponad połowa uprawnionych.


prof. Joanna Zajkowska

17.02.2021, 08:07

"Zachęcam do korzystania z takiej szczepionki, jaka jest dostępna, ponieważ to jest jedyny w tej chwili skuteczny sposób walki z pandemią - hamuje transmisje, hamuje zachorowania. Patrząc na efekty, jakie osiągnęli Izraelczycy, powinniśmy uwierzyć w skuteczność szczepionki i nie rezygnować z możliwości, jaką daje szczepienie" - mówi prof. Zajkowska.


Większość podopiecznych DPS-ów w Podlaskiem zaszczepiona drugą dawką szczepionki

16.02.2021, 14:05

Ponad 90 proc. podopiecznych podlaskich domów pomocy społecznej, którzy zgłosili się na szczepienia przeciw COVID-19, otrzymało drugą dawkę szczepionki - wynika z informacji przekazanych przez Podlaski Urząd Wojewódzki. Natomiast na pierwszą dawkę wciąż czeka ok. 200 mieszkańców tych domów.


Duże zainteresowanie zapisami na szczepienia na białostockich uczelniach publicznych

16.02.2021, 13:21

Duże zainteresowanie zapisami na szczepienia przeciwko COVID-19 na białostockich uczelniach publicznych. Pierwszego dnia prawie połowa uprawnionych zadeklarowała chęć przyjęcia szczepionki.
Studio Radia Bialystok

studio

+48 85 744 22 22
studio@radio.bialystok.pl

ZNAJDŹ NAS

Szpiedzy, wielka historia i miłośćJerzy Maksymiuk, fot.: Sylwia Krassowska
KULTURA
9.04.2021, 10:02, akt. 13:05

Jerzy Maksymiuk kończy 85 lat

źródło: www.radio.bialystok.pl​


Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok