Radio Białystok | Wiadomości | Radni gminy Czeremcha wystosują uchwałę przeciwko planowanej budowie fermy drobiu w miejscowości Czeremcha-Wieś

Radni gminy Czeremcha wystosują uchwałę przeciwko planowanej budowie fermy drobiu w miejscowości Czeremcha-Wieś

autor: Michał Buraczewski

12.03.2021, 15:22, akt. 16:12

Będzie uchwała rady gminy Czeremcha przeciwko planowanej budowie fermy drobiu w miejscowości Czeremcha-Wieś. To wniosek po spotkaniu przedstawicieli organizacji pozarządowych i radnych z wójtem.

źródło: stock.adobe.com
źródło: stock.adobe.com


0:00
0:00
Będzie uchwała rady gminy Czeremcha przeciwko planowanej budowie fermy drobiu w miejscowości Czeremcha-Wieś - relacja Michała Buraczewskiego | Pobierz plik.


Problemy z odsłuchem?

Częstym problemem przy wyświetlaniu playera jest używanie Adblocka.
Dłuższe dźwięki na niektórych wersjach przeglądarki Chrome są ucinane.

Przypomnijmy - od ponad miesiąca mieszkańcy miejscowości Czeremcha-Wieś i okolic protestują przeciwko inwestycji. Kilkaset metrów od domów ma powstać osiem kurników na około 400 tysięcy sztuk drobiu.

Wniosek inwestora ocenia teraz kilka instytucji. Część z nich zgłosiła już zastrzeżenia do wymaganego przepisami raportu o oddziaływaniu na środowisko. Uczestnicy spotkania w Urzędzie Gminy proponowali m.in. przygotowanie kontrraportu - tak aby zablokować budowę fermy.

"Na dzień dzisiejszy nie powinniśmy rozmawiać o kontrraporcie, bo może być taka sytuacja, że będą negatywne opinie organów, decyzja odmowna - i koniec" - mówił wójt gminy Czeremcha Jerzy Wasiluk. Tłumaczył, że kontrraport wiąże się z kosztami, a bezzasadne wydawanie pieniędzy - z niegospodarnością.

Raport przygotowany przez inwestora jest tendencyjny - ocenia Maciej Frańczak ze stowarzyszenia Zielona Czeremcha:

"Ten raport jest niewłaściwie przygotowany. Potwierdziła to Regionalna Dyrekcja Ochrony Środowiska, Wody Polskie i marszałek województwa" - podkreśla Maciej Frańczak.

W reakcji na propozycję, aby utworzyć plan miejscowy dla działek na których mogą powstać kurniki, wójt gminy Jerzy Wasiluk wskazał na wysokie koszty takiej procedury. Ostatecznie zadecydowano o przygotowaniu uchwały, która zobowiąże wójta gminy do wydania negatywnej decyzji środowiskowej. Radni mają głosować nad nią podczas najbliższej sesji.

| red: mag

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z iOS

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z Androidem

Przeczytaj, zanim skomentujesz

ZOBACZ TEŻ:


Poseł Tyszkiewicz apeluje o podjęcie działań powstrzymujących budowę kurników w Kruszynianach

22.02.2021, 15:37

Zabytkowe Kruszyniany powinny się znaleźć na terenie poszerzonego Parku Krajobrazowego Puszczy Knyszyńskiej. Przypomina o tym podlaski poseł Platformy Obywatelskiej Robert Tyszkiewicz, który wraz ze społecznikami zaangażował się w powstrzymanie budowy wieloprzemysłowych kurzych ferm w sąsiedztwie turystycznej wsi.


Protest przeciwko fermie drobiu w Czeremsze Wsi 15.02.2021

15.02.2021, 13:03

W Czeremsze Wsi rozpoczął się protest przeciwko planom budowy na zachód od miejscowości dużej fermy drobiu (8 dużych kurników).


Budowa kolejnej kurzej fermy spotkała się z protestem mieszkańców

4.08.2020, 16:41

To potężna inwestycja - według planów rocznie ma być tam tuczonych nawet 3 mln kurcząt. Petycję podpisują ludzie z całej Polski, ale "fabryki drobiu" - jak jest nazywana ta ferma - nie chcą przede wszystkim w swoim sąsiedztwie mieszkańcy Kacprowa.

ZNAJDŹ NAS

REKLAMA
NIETEATR - BELFER

REKLAMA
OiFP IX SYMFONIA BEETHOVENA

Podlaskie Centrum Produktu Lokalnego

REKLAMA
OiFP - Maciej Sztor


fot. Marcin Kapuściński
SUWAŁKI
31.05.2023, 22:08, akt. 1.06.2023, 07:12

Prezydent Suwałk z absolutorium


źródło: www.radio.bialystok.pl​


Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok