Radio Białystok | Wiadomości | Wojewoda podsumował funkcjonowanie programu "Senior plus"

Wojewoda podsumował funkcjonowanie programu "Senior plus"

15.03.2021, 17:29, akt. 17:45

W ostatnich latach w Podlaskiem powstały 44 dzienne domy seniora, gdzie znajduje się 860 miejsc - powiedział w poniedziałek (15.03) na konferencji prasowej wojewoda podlaski Bohdan Paszkowski.

Konferencja Bohdana Paszkowskiego o programie "Senior Plus", źródło: Podlaski Urząd Wojewódzki
Konferencja Bohdana Paszkowskiego o programie "Senior Plus", źródło: Podlaski Urząd Wojewódzki

Bohdan Paszkowski na konferencji prasowej podsumował funkcjonowanie programu "Senior plus" prowadzonego przez Ministerstwo Rodziny i Polityki Społecznej (MRiPS), uruchomionego pięć lat temu. Obecnie rozpoczęła się jego kolejna edycja na lata 2021-2025.

Program "Senior plus" jest skierowany do samorządów, a wspiera pomysły na powstanie domów dziennej opieki dla seniora lub powstania klubu seniora. Jak mówił Paszkowski, program cieszył się bardzo dużym zainteresowaniem, stąd decyzja, by go kontynuować.

Wojewoda powiedział, że zanim ruszył program, w Podlaskiem działały dwa takie domy z łączną liczbą miejsc wynoszącą 50. W ramach "Senior plus" - jak mówił - powstały 44 takie domy, gdzie liczba miejsc wynosi 860. Powstały też 42 kluby seniora. Dodał, że z programu skorzystało blisko 30 gmin i powiatów z województwa.

Z informacji Podlaskiego Urzędu Wojewódzkiego wynika, że w latach 2015-2020 podlaskie samorządy z programu "Senior plus" otrzymały łącznie dotację w wysokości 8,6 mln zł, z czego 6,3 mln zł na utworzenie placówek, a 2,3 mln zł na ich funkcjonowanie.

Bohdan Paszkowski przypomniał, że na program "Senior plus" na lata 2021-2025 zaplanowano dotacje w wysokości 300 mln zł, a budżet na rok 2021 wynosi 60 mln zł. Mówił, że pieniądze można pozyskać w dwóch modułach: utworzenia takiego domu lub klubu seniora lub na funkcjonowanie takiej placówki. Wnioski można składać do 24 marca.

Innym programem skierowanym na wsparcie aktywności seniorów prowadzonym przez MRiPS jest "Aktywni plus" na lata 2021-2025. Jak mówił wojewoda, wnioski można składać do 24 marca, a mogą z niego skorzystać organizacje pozarządowe na projekty skierowane do seniorów. Dodał, że w tym roku zaplanowano dofinansowanie dla projektów z całej Polski w wysokości 40 mln zł.

Dofinansowanie można otrzymać - jak mówił Bohdan Paszkowski - m.in. na zwiększenie aktywności seniorów, działalność na ich rzecz, czy na działania partycypacyjne zwiększające udział seniorów w życiu społecznym. Projekty mogą też dotyczyć użytkowania nowych technologii przez seniorów, a także projektów międzypokoleniowych.

Wojewoda na konferencji przypomniał też o nowym ogólnopolskim konkursie "Pro Familia" skierowanym do samorządów, który ma wyróżnić najbardziej aktywne samorządy w politykę prorodzinną. Wnioski można składać do końca marca.

źródło: PAP | red: bsd

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z iOS

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z Androidem

Przeczytaj, zanim skomentujesz

ZOBACZ TEŻ:


Podlaskie Rady Seniorów chcą stałego finansowania ich działań

13.03.2021, 16:36

Brak finansowania - przede wszystkim o tym problemie rozmawiali uczestnicy 3. Forum Rad Seniorów województwa podlaskiego. Zdecydowali oni o skierowaniu petycji do posłów.


"Rozłącz się - powiadom Policję" - akcję pod takim hasłem rozpoczęli łomżyńscy policjanci

13.03.2021, 15:13

Łomżyńscy policjanci, chcą w ten sposób zaapelować do seniorów o rozwagę podczas podejmowania decyzji finansowych. Zwłaszcza wtedy, kiedy dzwonią nieznane osoby i próbują przekonać do przekazania im pieniędzy.


W Białymstoku seniorzy mogą otrzymać porady dotyczące korzystania z komputera

6.03.2021, 06:58

To ma być pomoc w zakresie korzystania z komputera, tabletu czy telefonu. W Białymstoku rozpoczął się pilotaż programu "Telefon Cyfrowych Porad dla Seniora".


Seniorzy z Dąbrowy Białostockiej mogą zgłaszać się po "Koperty życia Caritas"

3.03.2021, 07:20

Dzięki temu seniorzy mogą szybciej uzyskać pomoc w nagłych wypadkach. "Koperty życia Caritas" trafią do stu mieszkańców Dąbrowy Białostockiej.


W Zambrowie zaczął działać pierwszy w mieście Klub Seniora

1.03.2021, 18:12

Ma to być miejsce wspólnych zajęć i spotkań z interesującymi ludźmi – w Zambrowie zaczął działać pierwszy w mieście Klub Seniora.
Studio Radia Bialystok

studio

+48 85 744 22 22
studio@radio.bialystok.pl

ZNAJDŹ NAS

Tele-Quiz Świerkowa 1 - elektryczna hulajnoga do wygrania!


źródło: www.radio.bialystok.pl​


Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok