Radio Białystok | Wiadomości | Po raz drugi zakończył się proces ws. działalności Podlaskiego Zarządu Dróg Wojewódzkich

Po raz drugi zakończył się proces ws. działalności Podlaskiego Zarządu Dróg Wojewódzkich

25.03.2021, 15:19, akt. 15:23

Kar więzienia w zawieszeniu i grzywny, a dla urzędników - również czasowego zakazu zajmowania stanowisk kierowniczych - żąda prokuratura w procesie dotyczącym działalności Podlaskiego Zarządu Dróg Wojewódzkich w Białymstoku. Chodzi o nieprawidłowości w dokumentacji dotyczącej unijnego finansowania inwestycji drogowych.

Fotolia.com
Fotolia.com


0:00
0:00
Po raz drugi zakończył się proces ws. działalności Podlaskiego Zarządu Dróg Wojewódzkich - relacja Marty Nazarko | Pobierz plik.


Problemy z odsłuchem?

Częstym problemem przy wyświetlaniu playera jest używanie Adblocka.
Dłuższe dźwięki na niektórych wersjach przeglądarki Chrome są ucinane.

Strony wygłosiły mowy końcowe

W czwartek (25.03) przed Sądem Rejonowym w Białymstoku strony wygłosiły mowy końcowe. Prokuratura chce wyroków skazujących wobec czwórki oskarżonych, obrońcy i sami oskarżeni - uniewinnienia. Wyrok ma być ogłoszony na początku kwietnia.

W przypadku - również oskarżonego w tym procesie - dyrektora PZDW, który zmarł w listopadzie ub. roku, postępowanie będzie umorzone z mocy prawa.

Jak wynika z aktu oskarżenia Prokuratury Regionalnej w Białymstoku, śledztwo w tej sprawie zostało wszczęte po działaniach kontrolnych przeprowadzonych przez CBA. Zarzuty związane są z unijnym finansowaniem inwestycji drogowych, prowadzonych przez Podlaski Zarząd Dróg Wojewódzkich; w ocenie prokuratury, złożony został nierzetelnie przygotowany wniosek o unijne dofinansowanie i doszło do niedopełnienia obowiązków związanych z rozliczeniem dokumentacji.

Oskarżeni to obecni lub byli urzędnicy PZDW oraz przedsiębiorcy, którym prokuratura zarzuca wystawienie dokumentów poświadczających przygotowanie studium wykonalności, gdy - według śledczych - jeszcze nie były one gotowe.


Zarzuty dotyczą tzw. przestępstw formalnych

Stawiając w tej sprawie zarzuty, prokuratura zwracała uwagę, że dotyczą one tzw. przestępstw formalnych (chodziło o oświadczenia, że dla konkretnych inwestycji PZDW dysponuje takim studium wykonalności, gdy w rzeczywistości tak nie było) i nie doszło do realnego wyłudzenia pieniędzy i poniesienia szkody przez Polską Agencję Rozwoju Przedsiębiorczości, do której były składane wnioski o dofinansowanie kilku inwestycji drogowych w regionie.

Prokuratura żąda dla oskarżonych kar od 6 miesięcy do roku więzienia w zawieszeniu oraz od 3,6 tys. zł do 7,5 tys. zł grzywny; w przypadku pracowników PZDW śledczy chcą też, by sąd orzekł zakazy (od 1 roku do 4 lat) zajmowania stanowisk kierowniczych w administracji rządowej i samorządowej. Śledczy zwracają uwagę, że studium wykonalności miało być gotowe i złożone w wyznaczonym terminie, a tak się nie stało, co oznaczać powinno wszczęcie procedury naliczania kar umownych.

Obrońcy chcą uniewinnienia, w jednym przypadku - ewentualnie warunkowego umorzenia postępowania. W mowach końcowych zwracali uwagę, że PARP nie poniosła żadnej szkody, a oba wnioski, których sprawa dotyczy, w pierwszej edycji konkursu odpadły, bo nie miały tzw. ZRID-u (zezwolenia na realizację inwestycji drogowej), a nie z powodu jakichkolwiek błędów w studium wykonalności.

Słyszę ciągle ogólniki, nie usłyszałam, jakie przestępstwo zostało w tej sprawie popełnione (...) Te drogi zostały pobudowane, w interesie społecznym, lokalnym, krajowym. PARP czy instytucje finansujące nie poniosły żadnej szkody

 - mówiła mec. Jowita Grochowska. Inny z obrońców Piotr Iwaniuk zwracał uwagę, że dowody w tej sprawie nie wskazują, by studium nie zostało wykonane w założonym terminie lub by zawierało błędy, bo takowych prokuratura nie wskazała.

Już raz, prawie dwa lata temu, Sąd Rejonowy w Białymstoku zamknął w tej sprawie przewód sądowy i miał ogłosić wyrok. Wznowił jednak proces uznając, że konieczne jest uzupełnienie postępowania dowodowego m.in. o dodatkową dokumentację związaną z projektami unijnymi PZDW, również o wskazanie przez instytucję pośredniczącą, czy poniosła ona szkodę finansową, a jeśli tak, to w jakiej wysokości.

źródło: PAP | red: mag

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z iOS

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z Androidem

Przeczytaj, zanim skomentujesz

ZOBACZ TEŻ:


Wznowiono proces w sprawie nieprawidłowości przy ubieganiu się o dotacje na budowę dróg w Podlaskiem

14.01.2021, 18:29

Po ponad rocznej przerwie białostocki sąd wznowił proces dotyczący nieprawidłowości przy ubieganiu się o unijne dofinansowanie na budowę 5 odcinków dróg w naszym regionie. To inwestycje warte w sumie ponad 500 mln zł.


Przedłużony proces ws. działalności Podlaskiego Zarządu Dróg Wojewódzkich

26.09.2019, 15:50

Odwołana została czwartkowa (26.09) rozprawa w procesie dotyczącym nieprawidłowości w dokumentacji Podlaskiego Zarządu Dróg Wojewódzkich w Białymstoku, złożonej w celu uzyskania unijnego dofinansowania inwestycji. Wnioskował o to biegły, który potrzebuje więcej czasu, by wydać zleconą przez sąd opinię.


Drogowcy przelali na konto oszustów prawie 4 mln zł - była księgowa usłyszała wyrok

25.07.2017, 05:02

Do więzienia nie pójdzie, ale musi zapłacić 8 tys. złotych grzywny. Zapadł wyrok w procesie byłej księgowej Podlaskiego Zarządu Dróg Wojewódzkich w Białymstoku .
Studio Radia Bialystok

studio

+48 85 744 22 22
studio@radio.bialystok.pl

ZNAJDŹ NAS

REKLAMA
NIETEATR WARSZTATY TEATRALNE DLA DOROSŁYCH
źródło: stock.adobe.com
REGION
17.08.2022, 07:30, akt. 07:32

Wesele w czasie pandemii przed sądem
fot. Katarzyna Turowicz
REGION
15.08.2022, 14:06, akt. 14:14

Jarmark Kamedulski w Wigrach
Jesus Imaz, 1.08.2021, fot. Joanna Szubzda
JAGIELLONIA
14.08.2022, 20:23, akt. 20:57

Jesus Imaz: Wracamy do gry
źródło: www.radio.bialystok.pl​


Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok