Radio Białystok | Wiadomości | Białostocki sąd odroczył proces policjanta oskarżonego o przekroczenie uprawnień

Białostocki sąd odroczył proces policjanta oskarżonego o przekroczenie uprawnień

26.03.2021, 16:16, akt. 16:31

Nie udało się białostockiemu sądowi zakończyć w piątek (26.03) procesu policjanta, który użył broni i postrzelił mężczyznę uciekającego przed zatrzymaniem. Prokuratura zarzuca funkcjonariuszowi przekroczenie uprawnień i uważa oddanie strzałów w tej konkretnej sytuacji za bezprawne.

Fotolia.com
Fotolia.com

Uciekinier domaga się ponad 65 tys. zł odszkodowania

Uciekinier został ranny w pośladek; w sprawie ma status oskarżyciela posiłkowego, domaga się ponad 65 tys. zł odszkodowania i zadośćuczynienia. Chodzi m.in. o utracone zarobki w ciągu pięciu miesięcy od zdarzenia, gdy leczył się i rehabilitował.

Według aktu oskarżenia, 11 listopada 2019 r. policjanci z "drogówki" na jednym z białostockich osiedli zatrzymali kierowcę do kontroli w związku z wykroczeniem na drodze; chodziło o przekroczenie prędkości. W czasie sprawdzania personaliów 39-latka w bazie danych okazało się, że jest on poszukiwany, bo w wyznaczonym terminie nie stawił się do odbycia kary; chodziło o pół roku więzienia za przestępstwa narkotykowe.

Gdy policjanci chcieli go zatrzymać, zaczął uciekać. Jeden z funkcjonariuszy użył broni służbowej i oddał trzy strzały z pistoletu. Pierwszy był ostrzegawczy, jedna z dwóch kolejnych kul trafiła uciekającego w prawy pośladek. Ranny trafił do szpitala, potem na krótko do więzienia. Zaległą karę odbywał w formie dozoru elektronicznego.

Ostatecznie Prokuratura Rejonowa Białystok-Północ oskarżyła interweniującego 30-letniego policjanta, sierżanta w pionie ruchu drogowego Komendy Miejskiej Policji w Białymstoku. Zarzuciła mu, że w związku z pełnioną funkcją publiczną funkcjonariusza policji przekroczył swoje uprawnienia, bo użył broni służbowej, "nie mając podstawy prawnej, a tym samym faktycznej", raniąc uciekającego w pośladek, przez co działał "na szkodę interesu prywatnego" tego mężczyzny.

Według śledczych, kluczowe dla sprawy było to, że policjanci nie dokonali formalnie zatrzymania, gdy dowiedzieli się z bazy danych, iż kierowca jest poszukiwany. Prokuratura zwraca uwagę, że przepis dotyczący zasad użycia broni przez funkcjonariuszy jest tak skonstruowany, że jeśli policjanci nie dokonali faktycznej czynności zatrzymania, to w tej sytuacji nie mieli prawa broni użyć.


Sąd odroczył sprawę do pierwszej połowy maja

W piątek przed Sądem Rejonowym w Białymstoku strony oglądały zapis nagrania z kamery oskarżonego funkcjonariusza. Widać tam i słychać, jak przebiegało zatrzymanie kierowcy do kontroli i co działo się dalej. Części nagrania z przyczyn technicznych nie udało się jednak odtworzyć, dlatego sąd odroczył sprawę do pierwszej połowy maja i zobowiązał Komendę Miejską Policji (dysponenta nagrania) do sporządzenia protokołu oględzin z pozostałej części zapisu z tej kamery.

Strony akcentują zupełnie inne treści tych nagrań. Pełnomocnik oskarżyciela posiłkowego zwraca uwagę, że dopiero gdy jest postrzelony, leży twarzą do ziemi z rękami skutymi kajdankami, kierowca dowiaduje się, iż jest poszukiwany i wtedy pyta, z jakiego powodu. "Wniosek z tego jest taki, że wcześniej nie było żadnej informacji do osoby postrzelonej, że jest w ogóle poszukiwany czy zatrzymany" - mówił mec. Juliusz Kołodko.

Obrona tymczasem zwraca uwagę na wypowiedzi, które padają "na gorąco", w miejscu zdarzenia, ze strony przełożonych policjanta. Mówią oni m.in., że sytuacje użycia broni się zdarzają w przypadku próby ucieczki, "jest to środek ostateczny, nie było innej możliwości" czy też "dobrze jest, dobrze zrobiłeś". Części tych nagrań w piątek nie udało się odtworzyć.

Sam oskarżony funkcjonariusz do zarzutu nie przyznaje się, przed sądem odmówił składania wyjaśnień i odpowiedzi na pytania. W śledztwie zrobił to samo.

Ranny w tym incydencie kierowca mówił w śledztwie, że jeden z policjantów poprosił go, żeby poszedł z nim do radiowozu, ale nie mówił, że jest zatrzymany. Gdy policjant powiedział mu, by wsiadł do środka, kierowca odwrócił się i zaczął uciekać.

"Ani razu nie słyszałem, aby policjant powiedział do mnie, że jestem zatrzymany (...). Gdyby to powiedzieli, nie byłoby tej całej sytuacji, bo ja bym nie uciekał" - zapewniał. W nagraniu z kamery policjanta słychać jak mówi - gdy już leży ranny i skuty kajdankami - że zaczął uciekać, "bo się przestraszył".

źródło: PAP | red: mag

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z iOS

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z Androidem

Przeczytaj, zanim skomentujesz

ZOBACZ TEŻ:


Jest wyrok w sprawie nieprawidłowości przy przetargach w Podlaskim Oddziale Straży Granicznej

23.03.2021, 10:51

W dwóch przypadkach kary więzienia w zawieszeniu, w trzecim pół roku więzienia, a potem rok prac społecznych po 24 godziny miesięcznie, do tego grzywny - taki wyrok zapadł we wtorek w procesie trzech kobiet oskarżonych w procesie dotyczącym nieprawidłowości w przetargach na rzecz Podlaskiego Oddziału SG.


Białostocki sąd przesłuchuje świadka w procesie oskarżonego o pozbawienie wolności żony i córki

9.03.2021, 15:06

Child Alert był nielegalny, a oskarżony odzyskał córkę po nieudanych próbach skorzystania z pomocy polskiego systemu prawnego - mówił świadek przesłuchany we wtorek (09.03) w procesie Cezarego R., któremu prokuratura zarzuca bezprawne pozbawienie wolności żony i córki.


Białostocki sąd złagodził karę wobec byłego funkcjonariusza Służby Więziennej, który podżegał do zabójstwa

5.03.2021, 15:32

Sąd Apelacyjny w Białymstoku złagodził karę i na 3 lata więzienia skazał w piątek (05.03) byłego funkcjonariusza Służby Więziennej z Olsztyna za podżeganie do zabójstwa, przekroczenie uprawnień i działanie na szkodę interesu publicznego. Wyrok jest prawomocny.

ZNAJDŹ NAS

Koncert live - Żurkowski

REKLAMA
Plum Ekiden

Podlaskie Centrum Produktu Lokalnego
Maksymilian Stryjek i Lamine Diaby Fadiga, 19.06.2024, źródło: jagiellonia.pl
SPORT
19.06.2024, 11:55, akt. 20.06.2024, 10:44

Jagiellonia Białystok ma nowych zawodników
źródło: www.radio.bialystok.pl

Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok