Radio Białystok | Wiadomości | Walczą o swoje pieniądze - rolnicy znów protestowali przed siedzibą Bielmleku w Bielsku Podlaskim

Walczą o swoje pieniądze - rolnicy znów protestowali przed siedzibą Bielmleku w Bielsku Podlaskim

autor: Michał Buraczewski

30.03.2021, 06:15, akt. 11:09

Po raz kolejny spółdzielcy protestowali przed siedzibą upadłej mleczarni Bielmlek. Już po świętach prawie 800 rolników może dostać wezwania do spłaty swoich udziałów.

fot. Michał Buraczewski
fot. Michał Buraczewski


0:00
0:00
Bielscy spółdzielcy walczą o swoje pieniądze - relacja Michała Buraczewskiego | Pobierz plik.


Problemy z odsłuchem?

Częstym problemem przy wyświetlaniu playera jest używanie Adblocka.
Dłuższe dźwięki na niektórych wersjach przeglądarki Chrome są ucinane.

Wcześniej nie dostawali zapłaty za mleko. Teraz nie chcą odpowiadać finansowo za bankructwo mleczarni. Spółdzielcy mogą spodziewać się wezwań do spłaty swoich udziałów. Każdy z nich średnio będzie musiał dopłacić ponad 26 tys. zł. Wszyscy mają się złożyć na 20 mln zł. Dlatego rolnicy protestują pomimo pandemicznych ograniczeń.

Zaległe wypłaty za mleko to ponad 9 mln zł, ale rolnicy są ostatni w kolejce po pieniądze. Najpierw swoje długi muszą odzyskać inni wierzyciele, dlatego - jak informuje syndyk Józef Gliński - jest wątpliwe, że dostawcy otrzymają całe zaległości.

Rolnicy mówią, że nie chcą odpowiadać za cudze błędy, które doprowadziły zakład do bankructwa. - Gdzie była rada nadzorcza, gdzie był księgowy? To nie była rada - to była mafia mleczarska - mówi jedna ze spółdzielczyń.

Niezadowolenie wyrażają także zwolnieni pracownicy bielskiej spółdzielni. - Sytuacja jest dramatyczna - mówi przewodnicząca zakładowej "Solidarności" Edyta Pawełkiewicz.


- Spółdzielnia mleczarska zalega nam już pięć wypłat. (...) W tamtym roku wykorzystaliśmy dwie wypłaty z Funduszu Świadczeń Gwarantowanych, dlatego należy się nam w tym roku tylko jedna wypłata. Staramy się jak największą liczbę osób, organizacji poinformować o naszej trudnej sytuacji. Na pierwszy rzut poszli wierzyciele, czyli Bank Ochrony Środowiska, Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej, Krajowy Ośrodek Wsparcia Rolnictwa - mówi przewodnicząca zakładowej "Solidarności" Edyta Pawełkiewicz.


Jak informuje syndyk Józef Gliński, kasa zakładu jest pusta. Nie ma pieniędzy nawet na uregulowanie opłat za energię elektryczną.


- Brakuje pieniędzy na wszystko, zwolniłem 86 osób (...) Zadłużenie spółdzielni to nie mniej niż 240-250 mln zł. Wartość rynkowa w okresie sanacji wynosiła 140 mln. (...) Jeżeli będę się domagać od udziałowców pieniędzy, to będę się domagać (spłaty udziału - przyp. red.) do 50 tys. zł - mówi syndyk Józef Gliński.


Na wniosek syndyka sędzia komisarz zwrócił się do głównych wierzycieli o zaliczki na bieżące utrzymanie zakładu. Jeśli nie wpłacą pieniędzy, upadłość - tak jak wcześniej restrukturyzacja - może zostać umorzona. To nie oznacza poprawy sytuacji spółdzielców. Wierzyciele będą mogli korzystać z innych metod egzekucji.

- Stając na miejscu tych instytucji (głównych wierzycieli - przyp.  red.), nie dorzucałbym już więcej pieniędzy. Musi być jakiś plan ekonomiczny, żeby to miało sens - podkreśla prezes Grupy Kapitałowej Polindus - Laktopol Olgierd Meysztowicz i dodaje, że nadal jest bardzo zainteresowany kupnem majątku po Bielmleku.

Przypomnijmy, że negocjacje dotyczące przejęcia bielskiego zakładu przez Laktopol były prowadzone jeszcze na etapie restrukturyzacji.

Poseł Lech Kołakowski mówi, że o trudnej sytuacji bielskich spółdzielców chce rozmawiać z ministrem rolnictwa. Kilka dni temu europoseł Krzysztof Jurgiel zaapelował do Prokuratury Krajowej o interwencję w sprawie bankructwa Bielmleku. W rolnicze protesty w Bielsku Podlaskim zaangażowali się działacze AGROunii z Michałem Kołodziejczakiem na czele.

Od 2018 roku sprawą zajmuje się Prokuratura Regionalna w Warszawie. Ustala, czy w Bielmleku nie doszło do niegospodarności.


| red: sk, zmj, bs

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z iOS

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z Androidem

Przeczytaj, zanim skomentujesz

ZOBACZ TEŻ:


Krzysztof Jurgiel apeluje do Prokuratury Krajowej o interwencję ws. bankructwa Bielmleku

27.03.2021, 12:31

Podlaski europoseł apeluje do Prokuratury Krajowej o interwencję ws. bankructwa Bielmleku. Deputowany zwraca się z prośbą o wyjaśnienie m.in kwestii wysokości udziałów.


Lider AGROunii zapowiada protest w związku z trudną sytuacją rolników z Bielmleku [zdjęcia]

22.03.2021, 19:51

Jeszcze nie wiedzą ile stracą, ale chcą walczyć o swoje pieniądze.


O swoje pieniądze obawiają się dotychczasowi udziałowcy upadłej spółdzielni "Bielmlek"

10.03.2021, 18:00

Rolnicy z okolic Bielska Podlaskiego liczą straty po ogłoszeniu przez sąd bankructwa spółdzielni "Bielmlek". Spłatą zadłużenia zakładu, które sięga 250 mln zł, zajmie się syndyk.


"Rozlane mleko" - reportaż Renaty Redy

31.07.2019, 00:01

Czują się oszukani, boją się o przyszłość swoich rodzin i gospodarstw. Kilkuset rolników nie otrzymało pieniędzy za mleko dostarczone w czerwcu do spółdzielni "Bielmlek" w Bielsku Podlaskim.

ZNAJDŹ NAS

REKLAMA
OiFP BRZYDKI KACZOREK

REKLAMA
OiFP PAJACE / RYCERSKOŚĆ WIEŚNIACZA, R. LEONCAVALLO / P. MASCAGNI

REKLAMA
NIETEATR Mamy Śpiewamy - interaktywny koncert familijny

Wybory do Parlamentu Europejskiego 2024

REKLAMA
STARE DOBRE MAŁŻEŃSTWO OIFP

REKLAMA
CARMINA BURANA KONCERT ORATORYJNY OIFP

Podlaskie Centrum Produktu Lokalnego

Polskie Radio Białystok na Nocy Muzeów, Uniwersytet Medyczny w Białymstoku, fot. Monika Kalicka
KULTURA
18.05.2024, 05:30, akt. 22:36

Zakończyła się Noc Muzeów


Jagiellonia Białystok - Korona Kielce, 11.05.2024, fot. Joanna Szubzda
JAGIELLONIA
17.05.2024, 23:29, akt. 19.05.2024, 00:33

"Sportowa Sobota" w Polskim Radiu Białystok

fot. Adam Dąbrowski
REGION
17.05.2024, 12:51, akt. 15:51

Mlekovita ma fabrykę biofermentacji
źródło: www.radio.bialystok.pl

Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok