Radio Białystok | Wiadomości | O swoje pieniądze obawiają się dotychczasowi udziałowcy upadłej spółdzielni "Bielmlek"

O swoje pieniądze obawiają się dotychczasowi udziałowcy upadłej spółdzielni "Bielmlek"

autor: Michał Buraczewski

10.03.2021, 18:00, akt. 18:30

Rolnicy z okolic Bielska Podlaskiego liczą straty po ogłoszeniu przez sąd bankructwa spółdzielni "Bielmlek". Spłatą zadłużenia zakładu, które sięga 250 mln zł, zajmie się syndyk.

Spółdzielnia "Bielmlek" w Bielsku Podlaskim, fot. Michał Buraczewski
Spółdzielnia "Bielmlek" w Bielsku Podlaskim, fot. Michał Buraczewski


0:00
0:00
O swoje pieniądze obawiają się dotychczasowi udziałowcy upadłej spółdzielni "Bielmlek" - relacja Michała Buraczewskiego | Pobierz plik.


Problemy z odsłuchem?

Częstym problemem przy wyświetlaniu playera jest używanie Adblocka.
Dłuższe dźwięki na niektórych wersjach przeglądarki Chrome są ucinane.

O ile pracownicy mleczarni otrzymają zaległe wypłaty z Funduszu Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych, to o swoje pieniądze obawiają się dotychczasowi udziałowcy "Bielmleku".

Wielu z nich nie jest pewnych, jaka wysokość udziału będzie brana pod uwagę przy likwidacji majątku.

Jak informują rolnicy - zarząd spółdzielni ukrywał przed nimi zwiększenie udziału z 50 do 100 tys. zł, aby otrzymać wielomilionowy kredyt.


- Rolnicy otrzymują zaświadczenia o skreśleniu z listy członków spółdzielni z datą 4 lutego 2020 r.. Ale zgodnie ze statutem - decyduje data otrzymania zaświadczenia. Czyli w tej chwili, jak została ogłoszona upadłość, to każdy rolnik - to nic, że dostał teraz zaświadczenie - każdy rolnik może odpowiadać swoimi 100 tys. zł - obawia się Leon Antoniuk ze wsi Malesze.


Leon Antoniuk dodaje, że "w momencie brania kredytu - statut wskazywał na kwotę 100 tys. zł. My o tym nie wiedzieliśmy. Zwiększenie udziałów było na papierze, aby podnieść wartość zakładu."

Głównymi wierzycielami "Bielmleku" są Krajowy Ośrodek Wsparcia Rolnictwa, Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej oraz Bank Ochrony Środowiska, którego wniosek o upadłość zakładu pozytywnie rozpatrzył sąd.

Głośno o spółdzielni zrobiło się w połowie 2019 r., kiedy wybuchły rolnicze protesty. Powodem były zaległości w wypłatach za mleko.


CBA znowu w "Bielmleku"

Na zlecenie Prokuratury Regionalnej w Warszawie w ubiegłym tygodniu do siedziby firmy ponownie wkroczyli funkcjonariusze CBA. Śledczy od 2018 roku sprawdzają, czy w zakładzie nie doszło do przestępstwa niegospodarności.


- Prokuratura Regionalna w Warszawie prowadzi śledztwo na skutek zawiadomienia złożonego w 2018 roku. Zawiadomienie zostało złożone zarówno przez jeden z komercyjnych banków, jak również przez spółkę prawa handlowego, a także jedną osobę fizyczną.

Mimo, iż śledztwo ma charakter wielowątkowy, to wiodącą kwalifikacją prawną przestępstwa, które jest przedmiotem prowadzonego postępowania, to przestępstwo niegospodarności, wskutek której Spółdzielnia Mleczarska "Bielmlek" miała ponieść szkodę wielkich rozmiarów, która jest szacowana na kwotę ponad 100 mln zł.

Przestępstwo to zagrożone jest karą do 10 lat pozbawienia wolności. Na chwilę obecną w toku śledztwa nikt nie usłyszał zarzutów, postępowanie prowadzone jest w sprawie. Nadal jest gromadzony materiał dowodowy. Jeśli chodzi o zakres przeprowadzonych, jak również planowanych czynności - nie udzielamy szczegółowszych informacji - mówi prokurator Marcin Saduś z Prokuratury Regionalnej w Warszawie.


Prezes spółdzielni Tadeusz Romańczuk na razie odmawia wszelkich komentarzy.

| red: wsz

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z iOS

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z Androidem

Przeczytaj, zanim skomentujesz

ZOBACZ TEŻ:


Białostocki sąd ogłosił bankructwo spółdzielni "Bielmlek" w Bielsku Podlaskim

9.03.2021, 15:25

"Bielmlek" w Bielsku Podlaskim jest w stanie upadłości. Bankructwo spółdzielni ogłosił Sąd Rejonowy w Białymstoku.


Sąd rozpatruje wniosek o upadłość Spółdzielni Bielmlek w Bielsku Podlaskim

15.02.2021, 09:52

Koniec restrukturyzacji Spółdzielni Bielmlek w Bielsku Podlaskim. Sąd rozpatruje wniosek o upadłość zakładu. To oznacza fiasko negocjacji w sprawie przejęcia spółdzielni przez Laktopol.


Spółka Laktopol może przejąć spółdzielnie mleczarską Bielmlek w Bielsku Podlaskim

1.02.2021, 19:07

Jest zgoda Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów na przejęcie mleczarni Bielmlek w Bielsku Podlaskim przez spółkę Laktopol.


Spółdzielnia Bielmlek nie skupuje już mleka z powodu problemów finansowych

21.12.2020, 14:16

Bielmlek w Bielsku Podlaskim nie skupuje już mleka od żadnych spółdzielców. Jak informuje zarządca sądowy zakładu mecenas Alina Sobolewska, powodem jest trudna sytuacja finansowa spółdzielni.


Okręgowa Spółdzielnia Mleczarska Piątnica nie przejmie Bielmleku w Bielsku Podlaskim

14.12.2020, 17:33

Okręgowa Spółdzielnia Mleczarska Piątnica rezygnuje z przejęcia Bielmleku w Bielsku Podlaskim. Informuje o tym zarząd zakładu w Piątnicy w specjalnym komunikacie, w którym pisze, że przeprowadzono analizę stanu mleczarni z Bielska.


Rolnicy związani ze Spółdzielnią "Bielmlek" nie wiedzą czy odzyskają pieniądze

13.02.2020, 07:48

Z mieszanymi uczuciami wyszli z Komisji Rolnictwa i Rozwoju Wsi podlascy rolnicy związani ze Spółdzielnią Mleczarską "Bielmlek" w Bielsku Podlaskim.

ZNAJDŹ NAS

REKLAMA
Nie Teatr Historia Jakuba – spektakl

REKLAMA
OiFP BRZYDKI KACZOREK

REKLAMA
OiFP PAJACE / RYCERSKOŚĆ WIEŚNIACZA, R. LEONCAVALLO / P. MASCAGNI

Wybory do Parlamentu Europejskiego 2024

REKLAMA
STARE DOBRE MAŁŻEŃSTWO OIFP

REKLAMA
CARMINA BURANA KONCERT ORATORYJNY OIFP

Podlaskie Centrum Produktu Lokalnego


źródło: www.radio.bialystok.pl

Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok