Radio Białystok | Wiadomości | Premier: w maju dotrze do nas 9 mln szczepionek - w kwietniu mamy potwierdzone 5,5 mln

Premier: w maju dotrze do nas 9 mln szczepionek - w kwietniu mamy potwierdzone 5,5 mln

8.04.2021, 13:57, akt. 14:17

Już maju dotrze do nas być może nawet 9 mln szczepionek, a w kwietniu już mamy potwierdzone ok. 5,5 miliona i cały czas czekamy na potwierdzenie kolejnego, być może nawet 1,5 mln – powiedział w czwartek (08.04) premier Mateusz Morawiecki.

Premier Mateusz Morawiecki, źródło: Krystian Maj/KPRM
Premier Mateusz Morawiecki, źródło: Krystian Maj/KPRM

Szef rządu odwiedził punkt szczepień przeciw COVID-19 w Skierniewicach

Szef rządu odwiedził w czwartek punkt szczepień przeciw COVID-19 w Skierniewicach (woj. łódzkie). "Zdecydowaliśmy się zwiększyć naszą przepustowość co do szczepień, a to dlatego, że nasza presja na Komisję Europejską, na Unię Europejską ma sens" – powiedział Mateusz  Morawiecki.

Już w maju dotrze do nas być może nawet 9 mln szczepionek, a w kwietniu już mamy potwierdzone ok. 5,5 miliona i cały czas czekamy na potwierdzenie kolejnego, być może nawet 1,5 mln, czyli by było to w samym kwietniu 7 mln szczepionek

– poinformował premier.

Przekazał, że "dziś jest ten dzień, w którym podana została siedmiomilionowa szczepionka".


Mateusz Morawiecki: zapewnimy jako rząd to, by każdy mógł się zaszczepić jak najbliżej miejsca zamieszkania

Do szczepień zostaną wykorzystane sale sportowe, ośrodki szkolne i remizy strażackie; zapewnimy jako rząd to, by każdy mógł się zaszczepić jak najbliżej miejsca zamieszkania - powiedział premier Mateusz Morawiecki.

"Mamy w procesie szczepień się czym pochwalić, widzimy, że ten proces działa w Polsce dobrze, ale chcemy i tak zwiększyć jeszcze zakres jego powszechności" - powiedział premier Mateusz Morawiecki.

Jak dodał, będą wykorzystywane m.in. sale sportowe, ośrodki szkolne, remizy strażackie. "W każdym powiecie jak najbliżej każdego obywatela musi być dostępność szczepień. Zapewnimy jako rząd to, by każdy mógł zaszczepić się praktycznie jak najbliżej swojego miejsca zamieszkania" - zaznaczył szef rządu.

"To jest cel, który cały zespół pracujący nad procesem szczepień otrzymał ode mnie, otrzymał od rządu. Skupiamy się teraz na tym" - oświadczył. Premier wyraził też przekonanie, że "na tej drodze już za kilka tygodni, w maju odnotujemy naprawdę gwałtowne przyrosty liczby osób zaszczepionych, a wraz z tym coraz skuteczniejszą walkę z koronawirusem".


Premier: będą dodatkowe pieniądze na tworzenie punktów szczepień powszechnych

Rząd zdecydował o przekazaniu dodatkowych pieniędzy na stworzenie punktów szczepień powszechnych. To dla nas główny kierunek walki z koronawirusem – powiedział premier Mateusz Morawiecki. Według niego do końca kwietnia zostaną zaszczepieni wszyscy chętni powyżej 60 lat.

Rząd zdecydował się na przekazanie dodatkowych środków na stworzenie punktów szczepienia powszechnego. Powszechnego, ponieważ to jest dla nas główny kierunek walki z wirusem. Chcemy doprowadzić do tego, żeby w powszechny sposób Polacy zostali w jak najkrótszym czasie zaszczepieni

– powiedział Mateusz Morawiecki.

Zadeklarował ponadto, że do końca kwietnia zostaną zaszczepieni wszyscy chętni powyżej 60 lat.

Podkreślam też wagę tego, żeby zgłaszać się do szczepień. Szanowni państwo, proces jest bardzo prosty: krótki telefon, albo przez internet, albo przez zgłoszenie osobiste do pilnego szczepienia, gdyż w ten sposób widzimy bardzo wyraźnie, że walka z wirusem jest skuteczna

– przekonywał Mateusz Morawiecki.

Wcześniej szef rządu informował, że wykonano już 7 mln szczepień przeciw COVID-19.


Premier: będę ponownie rozmawiał z szefową KE o dostawach szczepionek

Będę po raz kolejny rozmawiał o tym, by dostawy szczepionek przeciw COVID-19 dla Polski były jak największe – powiedział premier Mateusz Morawiecki, informując o zaplanowanej na czwartek rozmowie z szefową Komisji Europejskiej Ursulą von der Leyen.

"Za 40 minut mam rozmowę z Ursulą von der Leyen, przewodniczącą Komisji Europejskiej. Będę po raz kolejny rozmawiał z nią, z kierownictwem Unii Europejskiej o tym, żeby tych szczepionek do Polski przyjechało jak najwięcej" – powiedział premier w czasie wizyty w punkcie szczepień w Skierniewicach.

Zapowiedział, że "w każdym powiecie będzie przynajmniej jeden duży, populacyjny punkt szczepień powszechnych”. Mają się one mieścić np. w halach sportowych, ośrodkach szkolnych i remizach strażackich. Podkreślił, że rząd zapewni finansowanie procesu szczepień i zakupu szczepionek. „Rząd tworzy również nowe miejsca po to, żeby uprzedzić te dodatkowe szczepionki, które do nas przybędą" – powiedział.

Liczba wykonanych szczepień przekroczyła w Polsce 7 mln, ponad 2 mln osób otrzymały obie dawki preparatu. Dzienna liczba szczepień to obecnie ponad 201 tysięcy.


Michał Dworczyk: od poniedziałku na szczepienia zapisało się blisko 600 tys. osób powyżej 60 lat

Od poniedziałku, czyli przez ostatnie kilka dni, na konkretne terminy szczepień zarejestrowało się blisko 600 tys. osób powyżej 60 lat – poinformował w czwartek szef KPRM i pełnomocnik rządu ds. szczepień Michał Dworczyk.

Szef KPRM na konferencji prasowej w Skierniewicach przypomniał, że do końca II kwartału planowane jest wykonanie 20 mln szczepień. Dodał jednocześnie, że do końca sierpnia wszystkie osoby chętne powinny być zaszczepione przynajmniej pierwszą dawką. Michał Dworczyk podkreślił, że nadrzędną sprawą jest zaszczepienie osób powyżej 60 lat, które najciężej przechodzą covid.

W ramach akcji informacyjnej, którą cały czas prowadzimy, od ostatniego poniedziałku, czyli przez ostatnie kilka dni, zgłosiło się i zarejestrowało na konkretne terminy blisko 600 tys. osób powyżej 60. roku życia

– przekazał.

Zaapelował do osób z tej grupy wiekowej o dalsze zgłaszanie się do szczepień.

Szef KPRM przypomniał, że 12 kwietnia rusza rejestracja osób urodzonych w 1962 r. "Od północy uruchomione zostaną zapisy, dzięki platformie internetowej, a od szóstej rano także przez infolinię" – zapowiedział. Dodał, że każdego kolejnego dnia będą uruchamiane zapisy dla kolejnych roczników.


Szczepionki Johnson&Johnson będą przede wszystkim wykorzystywane przez punkty wyjazdowe

Do końca kwietnia spodziewamy się dostaw szczepionek Johnson&Johnson; będą one wykorzystywane przede wszystkim przez punkty wyjazdowe do osób chorych czy obłożnie chorych - takich, które same nie mogą dotrzeć do punktu szczepień - powiedział w czwartek szef KPRM Michał Dworczyk.

Pełnomocnik rządu ds. szczepień był pytany na konferencji prasowej w Skierniewicach, czy w najnowszych dostawach pojawi się jednodawkowa szczepionka Johnson&Johnson, jeśli tak - to w jakich ilościach i czy może to przyspieszyć proces szczepień.

Po 18 kwietnia spodziewamy się dwóch dostaw, jeszcze do końca tego miesiąca, w liczbie trzystu kilkudziesięciu tysięcy szczepionek. Te szczepionki będą przede wszystkim wykorzystywane przez punkty wyjazdowe do osób chorych czy obłożnie chorych - takich, które same nie mogą dotrzeć do punktu szczepień

- odpowiedział szef KPRM.

"Jeżeli będzie tych szczepionek przybywać zgodnie z deklaracjami producenta, wtedy zostaną również dołączone do punktów i udostępnione w tych zwykłych punktach szczepień, których mamy ponad 6,5 tysiąca w kraju" - dodał Michał Dworczyk.


Dworczyk: w kwietniu pilotaże punktów szczepień powszechnych i drive-thru

15 kwietnia uruchomimy pilotaż punktów drive-thru, 20 kwietnia - punktów szczepień powszechnych, 23 kwietnia - szczepień prowadzonych przez indywidualnych ratowników i pielęgniarki, w maju - w aptekach, a na przełomie maja i czerwca - w zakładach pracy – poinformował w czwartek szef KPRM Michał Dworczyk. Na konferencji prasowej pełnomocnik rządu ds. szczepień Michał Dworczyk poinformował o terminach uruchomienia nowych form szczepień.

Podał, że 15 kwietnia uruchomiony zostanie pierwszy pilotaż punktów drive-thru, a 20 kwietnia ruszą pierwsze punkty szczepień powszechnych. Z kolei 23 kwietnia rozpoczną się szczepienia prowadzone przez indywidualnych ratowników i pielęgniarki, w maju ruszą szczepienia w aptekach, a na przełomie maja i czerwca - w zakładach pracy.

Michał Dworczyk podkreślił, że będą to pilotaże.

"Dziś jesteśmy na etapie przygotowań. Przygotowujemy infrastrukturę, procedury, wszystkie rozwiązania organizacyjne, ale jeszcze nie możemy wykorzystać tego w stu procentach. Dlaczego? Dlatego, że cały czas mamy za mało szczepionek. Ale przygotowujemy się w taki sposób, że jak te szczepionki do Polski dotrą, nie będziemy już myśleć o zorganizowaniu nowych punktów, form, procedur, tylko od razu zaczniemy szczepić maksymalnie dużą liczbę osób" – powiedział.

źródło: PAP | red: mag

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z iOS

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z Androidem

Przeczytaj, zanim skomentujesz

ZOBACZ TEŻ:


W Zambrowie powstały nowe punkty szczepień

7.04.2021, 20:00

Pacjenci z Zambrowa i powiatu zambrowskiego mogą zapisywać się na szczepienia przeciwko COVID-19 w dwóch nowych punktach szczepień.


EMA: korzyści ze stosowania szczepionki AstraZeneki przewyższają ryzyko działań niepożądanych

7.04.2021, 16:39

Korzyści ze stosowania szczepionki firmy AstraZeneca w zapobieganiu COVID-19 przewyższają ryzyko działań niepożądanych - poinformowała w środę (7.04) Europejska Agencja Leków (EMA), potwierdzając, że zakrzepy krwi powinny być wymienione jako bardzo rzadkie skutki uboczne tego preparatu.


W Siemiatyczach powstanie punkt szczepień masowych przeciw COVID-19

7.04.2021, 07:32

W hali widowiskowo-sportowej w Siemiatyczach powstanie punkt szczepień masowych przeciw COVID-19. Taką decyzję podjęli wspólnie samorządowcy z powiatu siemiatyckiego.


Bohdan Paszkowski

7.04.2021, 08:32

Zgodnie z zapowiedziami rządu punkty szczepień masowych mają działać za niespełna dwa tygodnie. - Założeniem było to, żeby w każdym powiecie powstał co najmniej jeden taki punkt. Do tej pory mamy 40 zgłoszeń, a nie jest to lista zamknięta.

ZNAJDŹ NAS

REKLAMA
Plum Ekiden

REKLAMA
Nie Teatr Letnie granie: Austin Miller & Amanda Esposito

REKLAMA
OiFP PAJACE / RYCERSKOŚĆ WIEŚNIACZA, R. LEONCAVALLO / P. MASCAGNI

Podlaskie Centrum Produktu Lokalnego

W Supraślu trwa 10. edycja EKOFORUM, fot. Marcin Gliński
REGION
13.06.2024, 12:07, akt. 12:34

W Supraślu trwa 10. edycja EKOFORUM


źródło: pexels.com
POLICJA
12.06.2024, 15:34, akt. 13.06.2024, 06:52

Nabrany na kryptowaluty stracił 160 tysięcy złotychźródło: www.radio.bialystok.pl

Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok