Radio Białystok | Wiadomości | Ryzyko wystąpienia reakcji alergicznej po szczepieniu jest bardzo niskie - przypomina prof. Marcin Moniuszko

Ryzyko wystąpienia reakcji alergicznej po szczepieniu jest bardzo niskie - przypomina prof. Marcin Moniuszko

autor: Renata Reda

10.04.2021, 14:12, akt. 14:45

Rząd zapowiada przyspieszenie systemu szczepień. Więcej specjalistów będzie kierować na szczepienia i je wykonywać. Wśród nich mają być farmaceuci, fizjoterapeuci i położne.

Marcin Moniuszko, fot. Monika Kalicka
Marcin Moniuszko, fot. Monika Kalicka

Dodatkowo będzie nowa ankieta dla pacjentów, która powinna wykazać czy w danym przypadku przed szczepieniem niezbędna jest konsultacja z lekarzem. Tymczasem specjaliści apelują o szczepienie się, bo jest to najskuteczniejszy sposób walki z pandemią.

Powikłania poszczepienne są bardzo rzadkie

Prorektor do spraw nauki i rozwoju Uniwersytetu Medycznego w Białymstoku profesor Marcin Moniuszko podkreśla, że powikłania poszczepienne związane z reakcjami anafilaktycznymi są na szczęście bardzo rzadkie. 

Ryzyko wystąpienia reakcji alergicznej, reakcji anafilaktycznej jest bardzo niskie. Takie sytuacje zdarzają się w jednym przypadku na 100 000 szczepień. Ryzyko zakażenia wirusem SARS-CoV-2 choroby COVID-19 jest zdecydowanie większe niż jakiekolwiek ryzyko związane z wystąpieniem reakcji alergicznej, czy anafilaktycznej po zaszczepieniu się przeciwko tej chorobie 

- wyjaśnia prof. Marcin Moniuszko.

O wiele większe ryzyko wystąpienia reakcji alergicznych może wystąpić po zażyciu wielu innych preparatów - dodaje profesor Marcin Moniuszko.

O wiele większe ryzyko towarzyszy przyjmowaniu szeregu bardzo popularnych, chociażby niesteroidowych leków przeciwzapalnych, które tak szeroko są dostępne w wielu sklepach. W przypadku takich leków przeciwbólowych czy antybiotyków to ryzyko wystąpienia reakcji alergicznej, reakcji anafilaktycznej jest zdecydowanie wyższe niż w przypadku przyjęcia szczepionki przeciwko COVID-19 

- mówi profesor Marcin Moniuszko.

Swoje obawy warto skonsultować z alergologiem

Kierownik Kliniki Alergologii i Chorób Wewnętrznych USK w Białymstoku Marcin Moniuszko dodaje, że jeśli zdarzały się reakcje anafilaktyczne po lekach, to warto skonsultować to z alergologiem, który oceni na ile obawy przed przyjęciem szczepionki są uzasadnione.

W nielicznych naprawdę uzasadnionych sytuacjach już skonsultowanych przez alergologa, pomocą będzie starała się służyć Klinika Alergologii i Chorób Wewnętrznych, która w tych naprawdę wyjątkowych sytuacjach będzie proponować ewentualnie wykonanie specjalistycznej diagnostyki testowej, która pozwoli potwierdzić lub wykluczyć obawy związane z podejrzewanym uczuleniem na składniki szczepionek, które obecnie są stosowane w Polsce 

- dodaje profesor Marcin Moniuszko.

W naszym kraju dostępne są szczepionki Pfizera, Moderny i AstraZeneki. W środę ma dotrzeć pierwsza dostawa 120 tysięcy dawek firmy Johnson&Johnson.

| red: lma

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z iOS

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z Androidem

Przeczytaj, zanim skomentujesz

ZOBACZ TEŻ:


W Podlaskiem powstanie ponad 30 punktów szczepień masowych

8.04.2021, 14:45

34 punkty szczepień masowych mają powstać w województwie podlaskim. Nie jest to jednak liczba ostateczna, bo lista jest jeszcze tworzona. Wnioski samorządów wciąż są sprawdzane - mówi wojewoda podlaski Bohdan Paszkowski.


Premier: w maju dotrze do nas 9 mln szczepionek - w kwietniu mamy potwierdzone 5,5 mln

8.04.2021, 13:57

Już maju dotrze do nas być może nawet 9 mln szczepionek, a w kwietniu już mamy potwierdzone ok. 5,5 miliona i cały czas czekamy na potwierdzenie kolejnego, być może nawet 1,5 mln – powiedział w czwartek (08.04) premier Mateusz Morawiecki.


dr Andrzej Trybusz

8.04.2021, 06:57

"Moim zdaniem za dwa miesiące możemy zaobserwować to, że liczba hospitalizacji i co najważniejsze - liczba zgonów - zmniejszy się. Będzie to wynikało z faktu, że przede wszystkim w znacznym odsetku zostaną zaszczepieni seniorzy" - mówi dr Andrzej Trybusz.


W Zambrowie powstały nowe punkty szczepień

7.04.2021, 20:00

Pacjenci z Zambrowa i powiatu zambrowskiego mogą zapisywać się na szczepienia przeciwko COVID-19 w dwóch nowych punktach szczepień.


EMA: korzyści ze stosowania szczepionki AstraZeneki przewyższają ryzyko działań niepożądanych

7.04.2021, 16:39

Korzyści ze stosowania szczepionki firmy AstraZeneca w zapobieganiu COVID-19 przewyższają ryzyko działań niepożądanych - poinformowała w środę (7.04) Europejska Agencja Leków (EMA), potwierdzając, że zakrzepy krwi powinny być wymienione jako bardzo rzadkie skutki uboczne tego preparatu.

ZNAJDŹ NAS

REKLAMA
Plum Ekiden

REKLAMA
Nie Teatr Letnie granie: Austin Miller & Amanda Esposito

REKLAMA
OiFP PAJACE / RYCERSKOŚĆ WIEŚNIACZA, R. LEONCAVALLO / P. MASCAGNI

Podlaskie Centrum Produktu Lokalnego


Biebrzański Bieg Łosia w Goniądzu, fot. Paweł Wądołowski
REGION
16.06.2024, 08:43, akt. 08:47

W Goniądzu odbędzie się Bieg Łosia

Konkurs "Zagraj z nami"
14.06.2024, 07:01, akt. 15.06.2024, 07:04

Zagraj z nami! Trwa piłkarski konkurs na naszej antenieźródło: www.radio.bialystok.pl

Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok