Radio Białystok | Wiadomości | Jak pomóc uczniom w powrocie do szkół? Ministerstwo przygotowuje wsparcie

Jak pomóc uczniom w powrocie do szkół? Ministerstwo przygotowuje wsparcie

autor: Ryszard Minko

15.04.2021, 17:08, akt. 17:49

Zajęcia wyrównawcze, dodatkowe lekcje wychowania fizycznego, pomoc psychologiczna i okulistyczna - to pomysły resortu edukacji na wsparcie uczniów po powrocie do nauki w szkołach.

Fotolia.com
Fotolia.com

Jak pomóc uczniom w powrocie do stacjonarnego nauczania? - relacja Ryszarda Minko

Problemy z odsłuchem?

Częstym problemem przy wyświetlaniu playera jest używanie Adblocka.
Dłuższe dźwięki na niektórych wersjach przeglądarki Chrome są ucinane.


Dodatkowe zajęcia dla chętnych

Jak mówi wiceminister edukacji Dariusz Piontkowski, młodzież będzie potrzebowała celowanej pomocy, bo po prawie siedmiu miesiącach nauki zdalnej widać będzie nie tylko braki w edukacji, ale i problemy zdrowotne.

Wiceminister wylicza, że tam, gdzie będzie taka potrzeba, uczniowie otrzymają wsparcie psychologiczne. Trzeba też zadbać o ich wzrok, a także o kondycje fizyczną - stąd dodatkowe lekcje wf-u.

To wszystko raczej w przyszłym roku szkolnym, natomiast tuż po powrocie do szkół dla chętnych mają być organizowane dodatkowe zajęcia wyrównawcze. Jak zaznacza Dariusz Piontkowski, dodatkowe zajęcia nie będą obowiązkowe. - Będą to zajęcia dla osób chętnych i tylko dla tych szkół, które będą chciały je zorganizować - zwraca uwagę wiceminister.

Frustracja młodzieży

Coraz więcej uczniów deklaruje, że nie chce już wracać do stacjonarnej szkoły - zauważa pedagog ze Szkoły Podstawowej nr 38 w Białymstoku Iwona Lubińska. Dodaje, że przekaz o dodatkowych zajęciach wywołuje w uczniach jeszcze większą frustrację, bo słysząc to, dowiadują się, że po powrocie do szkół czeka ich więcej pracy, której dodatkowo będą się przyglądali psychologowie. Jak mówi, młodzież teraz potrzebuje wsparcia i zapewnienia, że do normalnej nauki będą wdrażani powoli.

Coraz mniejsza motywacja do nauki

Sami uczniowie podstawówek, z którymi rozmawialiśmy, zwracają uwagę, że coraz mniej ich kolegów i koleżanek chce powrotu do tradycyjnej nauki, a zapowiedź dodatkowego obciążenia uznają za krzywdzące. Chcieliby na przykład utrzymania skróconych do pół godziny lekcji i dodatkowych zajęć tylko dla chętnych. Z drugiej strony przyznają, że wielu z nich w trakcie edukacji zdalnej znacznie opuściło się w nauce i coraz bardziej brakuje im motywacji do osiągania dobrych wyników.

Na razie wciąż nie wiadomo, kiedy uczniowie powrócą do szkolnych ławek, choć bardzo prawdopodobny jest scenariusz, że ci z najstarszych klas w tym roku szkolnym pozostaną w domach. Na początku maja rozpoczynają się matury, a pod koniec maja egzaminy kończące szkołę podstawową.


| red: zmj

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z iOS

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z Androidem

Przeczytaj, zanim skomentujesz

ZOBACZ TEŻ:


W tym roku bez tradycyjnych dni otwartych - szkoły średnie promują się w internecie

12.04.2021, 13:59

Filmy na profilach społecznościowych, materiały promocyjne i spotkania online. W taki sposób białostockie szkoły ponadpodstawowe zapoznają ósmoklasistów ze swoją ofertą.


Jak zdalna nauka wpływa na wzrok uczniów

6.04.2021, 09:59

Jak na pogorszenie widzenia uczniów już wpłynęła nauka zdalna i jak temu zapobiegać?


Jak budować dobre relacje na linii uczniowie, nauczyciele, rodzice

26.03.2021, 12:02

Konserwatywni, wręcz zacofani, często niesprawiedliwi i zafiksowani na punkcie swoich przedmiotów - to najczęstsze zarzuty uczniów wobec nauczycieli. Jak zbudować dobre relacje?


Lęki, samotność, coraz mniejsza motywacja do nauki - tak izolacja działa na uczniów

24.03.2021, 16:52

Na początku była to nowość, dziś coraz bardziej doskwiera uczniom. Mija dokładnie pięć miesięcy, od kiedy większość z nich zamiast w szkole, uczy się przed ekranami komputerów.




Studio Radia Bialystok

studio

+48 85 744 22 22
studio@radio.bialystok.pl

ZNAJDŹ NAS






Africa Studio, Fotolia.com
REGION
27.07.2021, 13:14, akt. 13:28

(Nie) Trzeźwy poranek w regionie














źródło: www.radio.bialystok.pl​


Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok