Radio Białystok | Wiadomości | Policja zatrzymała dwoje Nigeryjczyków studiujących w Polsce podejrzanych o oszustwa

Policja zatrzymała dwoje Nigeryjczyków studiujących w Polsce podejrzanych o oszustwa

autor: Wojciech Szubzda

21.04.2021, 12:31, akt. 12:58

Ponad 100 tys. złotych straciła mieszkanka Podlasia. Przestępcy pochodzący z Nigerii nawiązali z nią kontakt przez Internet.

Policja zatrzymała dwoje Nigeryjczyków studiujących w Polsce podejrzanych o oszustwa, fot. podlaska.policja.gov.pl
Policja zatrzymała dwoje Nigeryjczyków studiujących w Polsce podejrzanych o oszustwa, fot. podlaska.policja.gov.pl

Kobieta uwierzyła w historię "inżyniera", którego statek uległ awarii na Oceanie Indyjskim. Przestępcy za pomocą komunikatora zdobyli zaufanie kobiety, która przelała pieniądze na wskazane konta. 

Podlascy policjanci zajmujący się zwalczaniem cyberprzestępczości zatrzymali podejrzanych o "oszustwa nigeryjskie". W jednym z nich mieszkanka Podlasia straciła ponad 100 tys. zł. Ta historia zaczęła się w połowie sierpnia 2020 roku - relacjonuje sierż. sztab. Elżbieta Zaborowska z podlaskiej policji:


Mieszkanka Podlasia dostała zaproszenie do grona znajomych od nieznajomego mężczyzny na jednym z portali społecznościowych. Nowo poznany mężczyzna przedstawił się jako "inżynier" na statku pływającym po Oceanie Indyjskim. Po blisko dwóch tygodniach rozmowy amant powiedział, że jego statek uległ awarii. Dodał, że ma ze sobą wartościową paczkę, którą w tej sytuacji chce przesłać do Polski. Poprosił kobietę o pomoc. Internetowy znajomy zdobył na tyle zaufanie kobiety, że zgodziła się mu bezinteresownie pomóc. Po tym jak dostała e-mail z potwierdzeniem nadania przesyłki na swój adres, zaczęła otrzymywać kolejne wiadomości z informacjami o nieprzewidzianych kłopotach z przesyłką. Dotyczyły one między innymi nieopłaconego cła, czy braku ubezpieczenia przesyłki. Za każdym razem internetowy znajomy prosił o pokrycie tych kosztów transportu i jednocześnie zapewniał, że po powrocie zwróci wszystkie należności - opisuje sierż. sztab. Elżbieta Zaborowska.


W sumie kobieta z Podlasia przelała na wskazane konta ponad 115 tys. zł. Funkcjonariusze z Wydziału do Walki z Cyberprzestępczością Komendy Wojewódzkiej Policji w Białymstoku ustalili osobę podejrzaną o udział w tym oszustwie. 


Okazało się, że jest to 24-letnia obywatelka Nigerii, studiująca na jednej z warszawskich uczelni. Kobietę zatrzymano w mieszkaniu w Warszawie. Śledczy ustalili, że podejrzana oszukała również dwie inne kobiety, mieszkanki Lubelszczyzny i Wielkopolski. W tych przypadkach schemat działania przestępców był podobny. Kobiety uwierzyły, że pomagają nowo poznanemu mężczyźnie w zakupie urządzeń niezbędnych do kontynuowania prac na platformie wiertniczej i przekazały na wskazane konta łącznie ponad 46 tysięcy złotych - mówi sierż. sztab. Zaborowska.


Zatrzymana 24-lenia obywatelka Nigerii usłyszała trzy zarzuty oszustwa i trafiła na trzy miesiące do aresztu. W przestępstwie pomagał 29-letni rodak kobiety. Za to przestępstwo grozi do ośmiu lat więzienia.


Przy podejmowaniu decyzji finansowych zawsze warto kierować się rozsądkiem. By uniknąć nieprzyjemności i straty sporej sumy pieniędzy, przede wszystkim powinniśmy zachowywać ostrożność w kontaktach z osobami poznanymi przez Internet, szczególnie gdy proszą o pieniądze - apeluje sierż. sztab.  Zaborowska.


Policjanci apelują, żeby wszystkie próby wyłudzenie pieniędzy od razu zgłaszać na numer alarmowy 112.

| red: bs

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z iOS

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z Androidem

Przeczytaj, zanim skomentujesz

ZOBACZ TEŻ:


Oszukiwali metodą "na policjanta", wpadli w ręce białostockiej policji

16.04.2021, 17:27

Białostoccy policjanci zatrzymali trzy osoby podejrzane o oszustwo metodą "na policjanta". Jak ustalili śledczy, białostoczanka miała przekazać im ponad 30 tysięcy złotych. Zatrzymani to kobieta i dwóch mężczyzn w wieku od 20 do 24 lat. Usłyszeli już zarzuty oszustwa za co grozi do 8 lat więzienia.


Prawomocne wyroki wobec oszustów "na wnuczka"; mają oddać ponad 800 tys. zł

16.04.2021, 07:29

Od 9 miesięcy do 3 lat więzienia bez zawieszenia, konieczność zapłaty grzywny i solidarny obowiązek zwrotu poszkodowanym łącznie ponad 800 tys. zł - taki prawomocny wyrok zapadł w piątek (16.04) przed Sądem Apelacyjnym w Białymstoku w procesie grupy zajmującej się oszustwami metodą "na wnuczka" i "na policjanta".


Mieszkanka powiatu monieckiego padła ofiarą tzw. "nigeryjskiego" oszustwa

14.04.2021, 14:44

Ponad 20 tysięcy złotych straciła mieszkanka powiatu monieckiego, która padła ofiarą tak zwanego oszustwa "nigeryjskiego".


Białostoccy policjanci zatrzymali sześciu poszukiwanych mężczyzn - jeden z nich sam zgłosił się do aresztu

8.04.2021, 13:05

Tylko w środę (07.04) białostoccy policjanci zatrzymali sześciu poszukiwanych mężczyzn. Wśród nich był 44-latek, który ukrywał się w Belgii i po powrocie sam zgłosił do aresztu. Tam jednak go nie wpuszczono.


62-latek wyłudził od mieszkańca Białegostoku 50 tys. zł metodą "na policjanta"

26.03.2021, 10:55

Do ośmiu lat więzienia grozi mężczyźnie podejrzanemu o oszustwo na policjanta. Zatrzymali go białostoccy policjanci we współpracy z funkcjonariuszami z Działdowa.

ZNAJDŹ NAS

REKLAMA
NIETEATR WOMENS VOICE

REKLAMA
OiFP PORANEK MŁODEGO MELOMANA

REKLAMA
OiFP THE GOOD LIFE – NAJWIĘKSZE PRZEBOJE SWINGU

REKLAMA
OiFP LIFE IS A CABARET, SHOW TANECZNO-WOKALNE

REKLAMA
OiFP JESUS CHRIST SUPERSTAR


źródło: www.radio.bialystok.pl

Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok