Radio Białystok | Wiadomości | Mieszkanka powiatu monieckiego padła ofiarą tzw. "nigeryjskiego" oszustwa

Mieszkanka powiatu monieckiego padła ofiarą tzw. "nigeryjskiego" oszustwa

autor: Grzegorz Pilat

14.04.2021, 14:44, akt. 14:53

Ponad 20 tysięcy złotych straciła mieszkanka powiatu monieckiego, która padła ofiarą tak zwanego oszustwa "nigeryjskiego".

Fotolia.com
Fotolia.com

Przestępca skontaktował się z 40-latką przez Internet i twierdził, że jest śmiertelnie chorą mieszkanką Brukseli, która chce przekazać kobiecie blisko 250 tys. euro darowizny. 40-latka zorientowała się, że padła ofiarą przestępców, gdy wysłała ponad 20 tys. zł na opłaty celno-skarbowe, a darowizna wciąż nie wpływała na jej konto.

Kobieta opowiedziała policjantom, że pod koniec marca na internetowym komunikatorze napisała do niej kobieta, podająca się za umierającą mieszkankę Brukseli. Twierdziła, że chce wręczyć jej darowiznę w kwocie 238 tysięcy euro. Pokrzywdzona uwierzyła w zmyśloną historię i zgodziła się przyjąć darowiznę. Wówczas z 40-latką przez komunikator zaczął kontaktować się mężczyzna podający się za prawnika "umierającej"

- mówi asp. Izabela Malinowska z monieckiej policji.

Fałszywy prawnik poinformował 40-latkę, że aby zdobyć darowiznę musi ponieść opłaty celno-skarbowe i zapłacić za wynajęcie prawnika.

Aby wzbudzić większe zaufanie pokrzywdzonej, adwokat przesłał kobiecie zdjęcie dokumentu darowizny, który miała podpisać i wysłać jego zdjęcie za pośrednictwem komunikatora. Pokrzywdzona wykonała wszystkie prośby prawnika i kilkakrotnie przelała pieniądze. Zniecierpliwiona procedurami kobieta, w końcu uświadomiła sobie, że została oszukana. Darowizna okazała się fikcją. Prawdziwa jednak była utrata ponad 20 tysięcy złotych

- dodaje asp. Izabela Malinowska.

Okazało się, że przelane pieniądze trafiły do Rzymu, a także do jednego z państw w Afryce. Policjanci podkreślają, że straconą kwotą będzie bardzo trudno odzyskać, dlatego apelują o rozsądek przy podejmowaniu decyzji finansowych przez Internet.

| red: mag

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z iOS

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z Androidem

Przeczytaj, zanim skomentujesz

ZOBACZ TEŻ:


W Białymstoku zakończył się proces odwoławczy grupy przestępczej zajmującej się oszustwami

14.04.2021, 14:16

Przed Sądem Apelacyjnym w Białymstoku zakończył się w środę (14.04) proces odwoławczy ośmiu mężczyzn, w pierwszej instancji skazanych za działalność w grupie zajmującej się oszustwami metodą "na wnuczka" i "na policjanta". Straty osób, które dały się w ten sposób oszukać i przekazały przestępcom pieniądze, przekroczyły 800 tys. zł.


Oszuści publikują w internecie posty, które kierują do niebezpiecznych stron

14.04.2021, 13:56

"Na dworcu w Białymstoku zaginęła moja siedmioletnia kuzynka", "porwano córkę wraz z moją przyjaciółką - to wszystko wydarzyło się w centrum Łomży" - m.in. takiej treści posty pojawiają się na portalach społecznościowych. Często są ilustrowane zdjęciami małych dzieci czy obrazów z kamer stacji paliw. Kiedy w nie klikniemy, kierują nas do niebezpiecznych stron.


62-latek wyłudził od mieszkańca Białegostoku 50 tys. zł metodą "na policjanta"

26.03.2021, 10:55

Do ośmiu lat więzienia grozi mężczyźnie podejrzanemu o oszustwo na policjanta. Zatrzymali go białostoccy policjanci we współpracy z funkcjonariuszami z Działdowa.


Starsze małżeństwo z Białegostoku przekazało oszustom prawie milion złotych

24.03.2021, 09:02

To jedno z największych oszustw na policjanta w województwie podlaskim. Prawie milion złotych przekazało starsze małżeństwo z Białegostoku przestępcom podającym się za funkcjonariuszy.

ZNAJDŹ NAS

REKLAMA
NIETEATR - BELFER

REKLAMA
OiFP IX SYMFONIA BEETHOVENA

Podlaskie Centrum Produktu Lokalnego


źródło: www.radio.bialystok.pl​


Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok