Radio Białystok | Wiadomości | Starsze małżeństwo z Białegostoku przekazało oszustom prawie milion złotych

Starsze małżeństwo z Białegostoku przekazało oszustom prawie milion złotych

autor: Grzegorz Pilat

24.03.2021, 09:02, akt. 09:10

To jedno z największych oszustw na policjanta w województwie podlaskim. Prawie milion złotych przekazało starsze małżeństwo z Białegostoku przestępcom podającym się za funkcjonariuszy.

fot. podlaska.policja.gov.pl
fot. podlaska.policja.gov.pl


0:00
0:00
Starsze małżeństwo z Białegostoku przekazało oszustom prawie milion złotych - relacja Grzegorza Pilata | Pobierz plik.


Problemy z odsłuchem?

Częstym problemem przy wyświetlaniu playera jest używanie Adblocka.
Dłuższe dźwięki na niektórych wersjach przeglądarki Chrome są ucinane.

Na przełomie lutego i marca 90-latek i 80-latka uwierzyli, że ich oszczędności są zagrożone i w dwóch częściach oddali wszystkie swoje pieniądze oszustom.

Przestępcy podający się za policjantów dzwonili do seniorów wielokrotnie na telefon stacjonarny.


Do małżeństwa z Białegostoku zadzwonił mężczyzna podający się za policjanta. Początkowo oszust prowadził rozmowę z 90-latkiem. Mężczyzna przekazał słuchawkę żonie, która kontynuowała rozmowę. Oszust poinformował kobietę, że funkcjonariusze rozpracowują grupę przestępczą, która posiada ich dokumenty. Dodał, że dzięki tym danym przestępcy mogą próbować wypłacić pieniądze z ich konta, jak też zaciągnąć pożyczkę. Następnego dnia do seniorów zadzwonił mężczyzna podający się za prokuratora. Polecił on kobiecie, aby ta wypłaciła z konta wszystkie pieniądze i przekazała je funkcjonariuszowi w umówionym miejscu i na uzgodnione hasło. Rozmówca zapewnił seniorkę, że na jej koncie w zamian pojawią się "policyjne pieniądze". Seniorzy uwierzyli w historię oszustów i następnego dnia na jednej z białostockich ulic przekazali rzekomemu policjantowi blisko pół miliona złotych. To niestety nie koniec tej historii. Oszuści wiedząc, że seniorzy posiadają jeszcze oszczędności przez kolejne dni regularnie do nich dzwonili. Ostatecznie przestępcy na początku marca przekonali 80-latkę, aby przelała na wskazany numer bankowy pozostałe oszczędności. Tym razem małżeństwo przekazało w formie przelewu ponad 400 tys. zł. Dopiero kilka dni później seniorzy uświadomili sobie, że padli ofiarami oszustów - mówi rzecznik podlaskich policjantów podinsp. Tomasz Krupa.


Podlaskim policjantom udało się zatrzymać 55-letniego mieszkańca województwa wielkopolskiego, który odbierał od seniorów gotówkę. Usłyszał dwa zarzuty oszustwa i decyzją sądu najbliższe 3 miesiące spędzi w areszcie. Pieniędzy jednak nie udało się odzyskać.

Funkcjonariusze kolejny raz apelują do seniorów o ostrożność przy podejmowaniu decyzji finansowych przez telefon.


Każdy telefon od człowieka, który podaje się za policjanta, prokuratora czy innego urzędnika to najprawdopodobniej próba oszustwa. Podkreślamy, że ani policjanci ani prokuratorzy NIGDY nie proszą nikogo w rozmowie telefonicznej o przekazanie jakichkolwiek pieniędzy. Policjanci nie informują też nikogo o prowadzonych śledztwach czy postępowaniach. Prosimy też dzieci i wnuki starszych osób, aby porozmawiały ze swoimi rodzicami i dziadkami o tych zagrożeniach, bo są one dla starszych osób bardzo niebezpieczne - dodaje podinsp. Tomasz Krupa.


W zeszłym roku mieszkańcy woj. podlaskiego stracili ponad 2 mln zł na rzecz telefonicznych oszustów podającym się m.in. za wnuczków lub policjantów. Udało się odzyskać zaledwie 1/3 tej kwoty.


| red: bs

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z iOS

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z Androidem

Przeczytaj, zanim skomentujesz

ZOBACZ TEŻ:


Zatrzymano mieszkańca Wielkopolski, który miał wyłudzić od białostockich seniorów pół miliona złotych

23.03.2021, 10:56

Ponad pół miliona złotych miał wyłudzić od białostockich seniorów mieszkaniec woj. wielkopolskiego podający się za policjanta.


Białostoccy policjanci zatrzymali kierowcę oszustów

19.03.2021, 12:07

Do ośmiu lat więzienia grozi mężczyźnie, który uczestniczył w oszukaniu starszej mieszkanki Białegostoku. Białostoccy policjanci zatrzymali go w Otwocku.


"Rozłącz się - powiadom Policję" - akcję pod takim hasłem rozpoczęli łomżyńscy policjanci

13.03.2021, 15:13

Łomżyńscy policjanci, chcą w ten sposób zaapelować do seniorów o rozwagę podczas podejmowania decyzji finansowych. Zwłaszcza wtedy, kiedy dzwonią nieznane osoby i próbują przekonać do przekazania im pieniędzy.


Policjanci zatrzymali 25-latka, który miał wyłudzać pieniądze metodą "na policjanta"

5.03.2021, 15:15

To kolejny zatrzymany w sprawie próby wyłudzenia prawie pół miliona złotych od seniorki z Bielska Podlaskiego. Mieszkańca Nowego Dworu Mazowieckiego zatrzymali bielscy policjanci.


Mieszkanka Augustowa po powrocie z zagranicy oszukana metodą na "brytyjskiego policjanta"

26.02.2021, 13:44

To dość popularne oszustwo za granicą, jednak rzadko spotykane w Polsce - podkreślają policjanci. Mieszkanka Augustowa po powrocie z Wielkiej Brytanii została oszukana przez mężczyznę podającego się za brytyjskiego funkcjonariusza policji.

ZNAJDŹ NAS

Koncert live - Żurkowski

REKLAMA
Plum Ekiden

REKLAMA
Nie Teatr Letnie granie: Austin Miller & Amanda Esposito

Podlaskie Centrum Produktu Lokalnego


źródło: www.radio.bialystok.pl

Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok