Radio Białystok | Wiadomości | E-booki, audiobooki i tradycyjne - papierowe. Światowy Dzień Książki

E-booki, audiobooki i tradycyjne - papierowe. Światowy Dzień Książki

autor: Adam Dąbrowski, Marcin Gliński

23.04.2021, 07:12, akt. 14:31

Według najnowszych badań, Polacy coraz chętniej sięgają po książki - nie tylko te tradycyjne. W czasie pandemii częściej kupujemy również e-booki i audiobooki.

źródło: stock.adobe.com
źródło: stock.adobe.com


0:00
0:00
Coraz więcej pisarzy decyduje się na self-publishing - relacja Andrzeja Bajguza | Pobierz plik.


0:00
0:00
E-booki, audiobooki i tradycyjne - papierowe. Światowy Dzień Książki - relacja Marcina Glińskiego | Pobierz plik.


Problemy z odsłuchem?

Częstym problemem przy wyświetlaniu playera jest używanie Adblocka.
Dłuższe dźwięki na niektórych wersjach przeglądarki Chrome są ucinane.

Co czytają Białostoczanie? 

Dziś, z okazji Międzynarodowego Dnia Książki i Praw Autorskich, sprawdziliśmy, po jakie gatunki najczęściej w pandemii sięgają białostoczanie. Okazuje się, że czytają kryminały, fantastykę, ale też literaturę dziecięcą i książki popularnonaukowe.


W pandemii widzimy spadek liczby wypożyczeń. Niewątpliwie jest to związane z tym, że na przestrzeni ostatniego roku biblioteka była kilka razy czasowo zamknięta. Nie oznacza to jednak, że spadło zainteresowanie książkami i literaturą. Wręcz przeciwnie - widoczny był wzmożony ruch po tych okresach czasowego zamknięcia. Jesienią 2020 roku odnotowaliśmy nawet rekord dziennych odwiedzin w wypożyczalni głównej. To było 561 osób. Część czytelników, zwłaszcza na początku pandemii, rezygnowała z wizyty w Książnicy. Dlatego też wykupiliśmy dostęp do Legimi, czyli wirtualnej czytelni, gdzie dostępnych jest około 55 tys. e-booków. Od maja 2020 roku nasi użytkownicy pobrali niemal 40,5 tys. książek. Najchętniej wypożyczane są kryminały i powieści obyczajowe - mówi rzecznik prasowy Książnicy Podlaskiej Justyna Sawczuk.


W czasie pandemii kupujemy więcej książek

Jak się okazuje, w pandemii Polacy chętniej kupują książki.

Pandemia, w której znajdujemy się już od roku, okazała się bardzo korzystna dla rynku książki. Odnotowaliśmy dosyć nieplanowany wzrost sprzedaży w księgarniach internetowych. Jest bardzo zauważalny wzrost udziału książki elektronicznej, zarówno e-booka, jaki i audiobooka. Liderzy rynku e-booków Polsce chwalą się wzrostami, które są dosyć spektakularne. Przede wszystkim najczęściej kupowana była w zeszłym roku książka dziecięca i młodzieżowa. Następnie kryminał. Chętnie kupowana jest literatura kobieca, erotyczna, ale również literatura piękna - polska i zagraniczna. Okazało się, że w roku 2020 po raz pierwszy od wielu lat odnotowaliśmy wzrost czytelnictwa. Widzimy w tym bardzo pozytywny wpływ pandemii, o ile można mówić o jakimś pozytywnym wpływie. Super by było, gdyby się ten trend utrzymał się, bo czytanie książek jest fajne, rozwija, daje perspektywę. Można poznać nowe rzeczy, nowych ludzi albo po prostu odpocząć uciekając świat wyobraźni - mówi założyciel i właściciel księgarni internetowej taniaksiazka.pl Łukasz Kierus.


Polacy czytają więcej

Kilka dni temu Biblioteka Narodowa opublikowała najnowszy raport o stanie czytelnictwa w Polsce. Wynika z niego, że 42 procent respondentów zadeklarowało przeczytanie przynajmniej jednej książki w ciągu roku. To najlepszy wynik od sześciu lat. Najczęściej czytana jest tak zwana "literatura sensacyjno-kryminalna", popularna, ale też biografie, wspomnienia i książki historyczne dotyczące XX wieku.


Coraz więcej pisarzy decyduje się na self-publishing

Można więcej zarobić i dotrzeć do wielu czytelników, ale jest też ryzyko utraty oszczędności. Coraz większą popularnością wśród debiutujących, ale i doświadczonych pisarzy cieszy się tak zwany self-publishing, kiedy to autor staje się też swoim wydawcą. Musi więc zadbać o redakcje, promocje i dystrybucję.


Ryzykuję dość dużo, bo i swoje pieniądze i swój czas, ale plusem self-publishingu jest to, że mam pełną  kontrolę nad wyborem współpracowników, ilustratorów, czy księgarni - zwraca uwagę pochodząca z Białegostoku pisarka Maja Strzałkowska. 


Wydawnictwa proponują autorom honorarium w wysokości np. 5% sprzedanych egzemplarzy, to sprawia, że tylko niewielu pisarzy jest w stanie utrzymać się z pisania. Bardziej opłaca mi się więc robić to samemu  w ramach działalności gospodarczej - mówi pisarz i filozof Mirosław Miniszewski. 


Biblioteka w Łomży postanowiła uhonorować swoich najaktywniejszych czytelników

Miejska Biblioteka Publiczna w Łomży z okazji Dnia Książki postanowiła uhonorować swoich najaktywniejszych czytelników. Dzięki wdrożonemu systemowi bibliotecznemu, udało się stworzyć ranking użytkowników, którzy wypożyczyli największą liczbę książek.

Pakiety nagród trafią do Eweliny Baczewskiej, Janiny Picewicz- Znosko i Grażyny Sznitko – poinformowała biblioteka. Akcja nagradzania najaktywniejszych czytelników wypożyczających książki we wszystkich agendach biblioteki będzie kontynuowana przez cały 2021 r. pod hasłem "Czytelnik Miesiąca”.

Natomiast wszyscy odwiedzający placówki MBP 23 kwietnia będą mogli wziąć udział w quizie literackim z możliwością zdobycia nagród za poprawne odpowiedzi oraz słodkim upominkiem i zakładką za sam udział.

23 kwietnia (data śmierci Cervantesa, urodzin i śmierci Szekspira) obchodzony jest na całym świecie jako Światowy Dzień Książki i Praw Autorskich. Święto po raz pierwszy zorganizowano 95 lat temu w Katalonii, natomiast od 1995 roku dzięki decyzji UNESCO jest obchodzony na całym świecie.

| red: sk, mag

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z iOS

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z Androidem

Przeczytaj, zanim skomentujesz

ZOBACZ TEŻ:


Ukazała się książka "Białystok. Miasto i jego mieszkańcy" Martyny Zaniewskiej

18.04.2021, 11:01

Jaki jest współczesny Białystok? Dlaczego warto zadbać o dawną, architektoniczną, tkankę miasta? Co trzeba zrobić, żeby zatrzymać "perły" - ludzi - którzy są najwartościowsi dla miasta? Kiedy uporządkujemy przestrzeń na tyle, żeby stała się atrakcyjna dla turystów? – to najważniejsze zagadnienia, jakimi zajmują się socjolodzy.


Książka "Pojedynek z ptakami" Tomasza Kłosowskiego

11.04.2021, 11:40

Tomasz Kłosowski, jak mówią o nim – człowiek legenda, mistrz opowieści, niedościgły wzór dla rzeszy ludzi fotografujących przyrodę, pisze o ptakach i ich zwyczajach.


"Kupiłeś, przeczytałeś, podaruj" - akcja białostockiego Stowarzyszenia Pro Salute

14.03.2021, 13:13

To okazja, by przejrzeć swoje domowe biblioteczki, podzielić się z innymi przeczytanymi książkami i zrobić miejsce na kolejne. "Kupiłeś, przeczytałeś, podaruj" to hasło nowej akcji białostockiego Stowarzyszenia Pro Salute.


Ukazał się "Śledzik w Białymstoku" - książkowy przewodnik po mieście

6.03.2021, 10:12

Poprzez zabawę możemy poznawać najciekawsze miejsca w Białymstoku.


Najlepsze premiery 2020 – co czytali Polacy?

7.01.2021, 10:49

Sprawdzamy listy bestsellerów


Książki, kilogramy i czas - eksperyment Kamila Kalickiego i Andrzeja Ryczkowskiego [zdjęcia]

21.12.2020, 08:44

24. edycja Gwiazdki z książką za nami. W weekend Dorota Sokołowska rozdała 46 wypchanych po brzegi wspaniałymi książkami paczek.

ZNAJDŹ NAS

REKLAMA
NIETEATR - BELFER

REKLAMA
OiFP IX SYMFONIA BEETHOVENA

Podlaskie Centrum Produktu Lokalnego


źródło: www.radio.bialystok.pl​


Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok