Radio Białystok | Wiadomości | Radni sejmiku województwa przyjęli stanowisko w sprawie dróg Białystok-Augustów i Białystok-Ełk

Radni sejmiku województwa przyjęli stanowisko w sprawie dróg Białystok-Augustów i Białystok-Ełk

26.04.2021, 20:24, akt. 27.04.2021, 08:40

Zarówno trasa Białystok-Augustów jak i Białystok-Ełk powinny być drogami ekspresowymi - uważają radni sejmiku województwa podlaskiego, którzy w poniedziałek (26.04) wieczorem przyjęli stanowisko w tej sprawie.

fotolia.com
fotolia.com

Budowę obu dróg w standardzie dróg ekspresowych poparli wszyscy biorący udział w głosowaniu radni. Było 26 głosów za, nikt nie był przeciw, nikt nie wstrzymał się od głosu.


Rozważane są cztery warianty łącznika między Via Baltica i Via Carpatia

Dyskusja o drogach ekspresowych w regionie toczy się w ostatnich miesiącach za sprawą prac nad wyborem przebiegu łącznika pomiędzy budowaną drogą S61 Via Baltica i przygotowywaną S19 Via Carpatia. Trzy warianty na bazie dk 65 Białystok-Ełk (jako przyszła S16 odcinek Knyszyn-Ełk) i czwarty na bazie dk 8 Białystok-Augustów są rozważane przez GDDKiA w trwających pracach nad Studium Techniczno-Ekonomiczno-Środowiskowym dla odcinka S16 Knyszyn-Ełk. Swoją propozycję tej trasy, zupełnie od zachodu omijającą Białystok proponują także ekolodzy.

Część samorządów popiera wybór wariantu na bazie dk 65, część na bazie dk 8. Są też głosy, że obie te drogi powinny być ekspresowymi. Tak uważają np. właśnie radni sejmiku województwa podlaskiego i sejmik popiera budowę dróg ekspresowych na odcinkach Białystok-Augustów i Białystok-Ełk.


Radni podkreślają, że obie drogi pełnią ważną rolę w regionie

Radni podnoszą, że obie te drogi spełniają ważną rolę w transporcie z regionu i w regionie, bo łączą ośrodki ważne gospodarczo w regionie z Białymstokiem. Argumentowano, że dk 8 jest też istotna komunikacyjnie pod względem turystycznym w regionie, a dk 65 jest ważnym połączeniem Białegostoku z Olsztynem, Mazurami i polskimi portami nad Bałtykiem. Podniesiono też, że obecne drogi nie zapewniają dostatecznie bezpieczeństwa ich użytkownikom, a przebudowa jest także konieczna z powodu odbywającego się na tych trasach ciężkiego ruchu.


Bezspornym jest, że powyższe drogi są niezwykle ważne zarówno dla zaspokajania codziennych potrzeb lokalnej ludności jak również zrównoważonego rozwoju województwa podlaskiego, a także całego kraju - odczytał przewodniczący sejmiku województwa Bogusław Dębski.


Radny KO Jacek Piorunek podkreślał, że obie drogi są ważne i potrzebne i nie jest ważne, która z ich będzie się nazywać Via Carpatią. "Ale parametry drogi ekspresowej powinny mieć one obydwie" - mówił Piorunek. 

Przewodniczący Bogusław Dębski dodał, że ważne jest też to, żeby budowa jednej z tych dróg nie blokowała drugiej i by nie dzielić regionu i jego mieszkańców w tych kwestiach, bo sejmik odpowiada za rozwój całego województwa (choć to nie sejmik będzie podejmował decyzje w tej sprawie - przyp. PAP).

Marszałek województwa podlaskiego Artur Kosicki, który zaproponował treść stanowiska po dyskusjach z radnymi powiedział, że chodzi o podkreślenie, że w regionie potrzebne są obie drogi ekspresowe i należy o to się starać. 


Mamy walczyć o dwie drogi. Czy to się uda, nie wiem, ale naszym obowiązkiem jest, by to się stało - powiedział marszałek Kosicki.


źródło: PAP | red: bs

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z iOS

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z Androidem

Przeczytaj, zanim skomentujesz

ZOBACZ TEŻ:


Rada Miasta za budową drogi ekspresowej Białystok-Augustów

29.03.2021, 17:10

Za budową drogi ekspresowej na odcinku Białystok-Augustów na bazie obecnej drogi krajowej nr 8 opowiedzieli się w poniedziałek (29.03) białostoccy radni. Rada Miasta przyjęła stanowisko w tej sprawie skierowane do premiera i ministra infrastruktury.


Kolejny podlaski odcinek trasy Via Baltica ma być otwarty w lipcu

12.03.2021, 16:36

Już w lipcu powinniśmy pojechać kolejnym odcinkiem trasy Via Baltica - mówił w Grabowie minister infrastruktury, Andrzej Adamczyk. Odwiedził fragment budowanej drogi S61 między Szczuczynem a powstającym węzłem Kolno.


5 tysięcy osób podpisało się pod petycją w sprawie budowy drogi ekspresowej z Białegostoku do Suwałk przez Augustów

1.03.2021, 06:12

Wczoraj w nocy (28.02) zakończyła się internetowa zbiórka podpisów, którą przez kilka tygodni prowadzili młodzi suwalscy społecznicy.


Podlascy działacze PSL chcą połączenia budowanych tras Via Carpatia i Via Baltica przez rozbudowę krajowej S8

9.02.2021, 15:24

Podlascy ludowcy chcą połączenia budowanych tras Via Carpatia i Via Baltica przez rozbudowę krajowej S8 do standardów ekspresówki.


Robert Tyszkiewicz poparł projekt połączenia tras Via Carpatia i Via Baltica na węźle Raczki, po dawnej DK8

19.01.2021, 19:34

Budowa drogi ekspresowej między Suwałkami a Białymstokiem jest szansą na rozwój całego regionu – twierdzi poseł PO Robert Tyszkiewicz

ZNAJDŹ NAS

REKLAMA
OiFP BRZYDKI KACZOREK

REKLAMA
OiFP PAJACE / RYCERSKOŚĆ WIEŚNIACZA, R. LEONCAVALLO / P. MASCAGNI

Wybory do Parlamentu Europejskiego 2024

REKLAMA
STARE DOBRE MAŁŻEŃSTWO OIFP

REKLAMA
CARMINA BURANA KONCERT ORATORYJNY OIFP

Podlaskie Centrum Produktu Lokalnego
Gala XX edycji Podlaskiej Marki, fot. Sylwia Krassowska
REGION
24.05.2024, 07:34, akt. 25.05.2024, 13:18

Finał Podlaskiej Marki już za nami [zdjęcia]
źródło: www.radio.bialystok.pl

Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok